Malo tko se ne sjeća svog prvog orgazma. Kao i onih detalja koji su doveli do doživljaja seksualnog vrhunca i spoznaje kako se radi o jednom od vrhunskih doživljaja koje si je čovjek u stanju priuštiti. Povodom Međunarodnog dana ženskog orgazma, koji se u svijetu obilježava 8. kolovoza radi osvješćivanja važnosti ženskog seksualnog zadovoljstva, otkrivamo što su nam na pitanje: Kako ste postigli svoj prvi orgazam?, odgovorile žene uključene u naše nedavno istraživanje na temu ženskog orgazma.
Najveći broj ispitanica, više od 50 posto, svoj prvi vrhunac seksualnog doživljaja postiglo je samozadovoljavajući se rukom. Masturbacijom uz pomoć tuša do otkrića prvog orgazma dovelo se 7,2 posto ispitanica. U našem je istraživanju sudjelovalo 1300 ispitanica, a radilo se o online anketi kojoj su se većinom odazvale djevojke i žene u dobi između 18 i 40 godina (samo 14 posto ispitanica bilo je starije od 40 godina). Većina je djevojaka i žena svoj prvi orgazam doživjelo u dobi između 17 i 25 godina. Svaka peta ispitanica u dobi između 14 i 16 godina, a 15 posto s 11 do 13 godina.
Samo 15 posto prvi orgazam doživjelo u partnerskom odnosu
Svoj prvi orgazam u odnosu s partnerom ili partnericom doživjelo je 15 posto anketiranih. Od toga 2,9 posto oralnim seksom, odnosno 5,1 posto partnerovom stimulacijom klitorisa. Samo 4,6 posto penetracijom, ali uz stimulaciju klitorisa te 3,8 posto seksualni je vrhunac doživjelo samo penetracijom. Nekolicina je napisala da je prvi orgazam doživjela u snu. Zanimljjivi su opisi nekih kojima se doživljaj prvog orgazma zbio tijekom tjelovježbe: „Svoj prvi orgazam doživjela sam radeći trbušnjake s dizanjem nogu prema gore“, „Stiskanjem nogu i mišića u zdjelici radeći vježbu na tjelesnom“, „Izdržajem na prečki na tjelesnom“…
Čak 31,3 posto ispitanica navelo je da je svoj prvi orgazam postiglo ‘trljajući se o nešto’, ali što konkretnije, to nisu specificirale, pa možemo samo nagađati da je otkriću doživljaja prvog orgazma pridonio i niz slučajnosti. Tome u prilog govore i opisi ispitanica u kojim su okolnostima orgazam doživjele i kako su nastavljale to i prakticirati. Donosimo nekolicinu zanimljivih opisa:
Kada sam bila dijete mogla sam postići orgazam mislima o nečem što je meni tada bilo seksualno. U neku ruku to još uvijek mogu, primjerice, dok gledam porno filmove ili čitam erotske tekstove. Samo se koncentriram, ne trebam gotovo ništa raditi s tijelom.
Slučajno sam doživjela svoj prvi orgazam. Mislim da čak i nisam znala što radim. Zanimalo me je što ima tamo dolje i BOOM. Tek poslije sam shvatila da je to bio orgazam. Godinama kasnije.
Imala sam kao klinka neki poseban move s kojim sam mislila da sprječavam pišanje pa bi mi nakon toga bilo bolje, a i feeling je bio dobar. Tek kasnije sam shvatila da je to zapravo bio orgazam.
Istraživanjem, koje smo proveli u srpnju, nastojali smo dobiti odgovore na pitanje na koji način žene najčešće doživljavaju seksualni vrhunac. Rezultati su pokazali da velika većina ispitanica, njih 93 posto, do orgazma dolazi stimulacijom klitorisa. Kako točno izgleda klitoris nismo znali sve do 1998. godine. Tada ga je prvi puta u povijesti temeljito istražila Australka dr. Helen O’Connell te otkrila ono što danas znamo o klitorisu. Ženski dio tijela koji je stvoren samo za seksualni užitak i kao takav jedini je ljudski organ koji nikakvu drugu funkciju niti nema. O’Connell je otkrila kako izgleda, otkrila da se ne radi samo o jednom malenom vrhu koji se nazire kao dio vulve, već ozbiljnom ljudskom organu veličine oko 12 centimetara. Ta je australska liječnica klitoris detaljno opisala od kakvog se tkiva sastoji i kako funkcionira. Sva ta saznanja, nažalost, još uvijek nisu našla svoje mjesto u školskim programima, nisu se uvrstila u udžbenike, pa ni u ona neka opća mjesta koja zovemo općom kulturom. Sve je to jedan prazni prostor koji sve više ispunjava globalni pokret imena klitopismenost (eng. cliteracy) i kojem je cilj ljude upoznati i educirati o ovom stoljećima neotkrivenim, pa potom i dugo zanemarivanim, a istodobno jako važnim dijelom ljudskog tijela i ljudske anatomije.
Zašto Međunarodni dan ženskog orgazma?
Ženska je seksualnost opterećena brojnim predrasudama, tabuima i u konačnici neznanjem, pa je obilježavanje Međunarodnog dana ženskog orgazma jedna od prilika za organizaciju kampanja podizanja svijesti o ženskoj seksualnosti kroz koje se upozorava na potrebu mijenjanja odnosa društva prema ženi i njezinoj seksualnosti, ali i potiču žene same da bez strahova i nametnutih zapreka otkrivaju vlastito tijelo i ugode u seksu. S tom je namjerom prije 15 godina Arimateo Dantas, gradski vijećnik brazilskog grada Espertine, 8. kolovoza proglasio danom posvećen pravu žena na doživljavanje orgazma, jer je to bilo najmanje što je mogao napraviti kako bi se osvijestilo da je u ljubavnom odnosu ženu potrebno dovesti do orgazma. U našem smo istraživanju pitali sudionice je li njihovim partnerima bitno jesu li doživjele orgazam. Većina, njih 73 posto, je odgovorila da ih partneri svaki puta pitaju jesu li došle do vrhunca, 18 posto pretpostavlja da im je bitno jer ih to pitaju ponekad, a gotovo devet posto smatra da njihovim partnerima nije bitno, jer nikad ne pitaju jesu li doživjele orgazam.
Što je orgazam?
Vrhunac seksualnog doživljaja, seksualni klimaks koji se događa pod utjecajem spolnih hormona (testosterona i estrogena). Za vrijeme spolnog uzbuđenja u tijelu raste živčana i mišićna napetost, krv pojačano ulazi u sva tkiva i organe, a osobito u spolne, što potiče nabreknuće penisa i klitorisa. Vrhunac uzbuđenja je orgazam koji je eksplozivno pražnjenje živčane i mišićne napetosti uz snažan osjećaj užitka. Osjećaj zadovoljstva nastaje zbog povećanog ispuštanja beta-enkefalina i endorfina, hormona koji su inače zaduženi za smanjenje osjećaja boli. Fizički osjećaji koji prate orgazam su naglo opuštanje mišićne napetosti koja se postepeno pojačavala sa seksualnim uzbuđenjem. Iznimnu ugodu koja se događa u tijelu zovemo orgazam.