Mladi u Hrvatskoj u prvi spolni odnos većinom ulaze s navršenih 17 godina, no više od 50 posto njih prilikom posljednjeg odnosa nije koristilo kondome. Tako govore sva recentnija istraživanje ponašanja i navika mladih u Hrvatskoj.
Sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u školama nema, a izraziti je i deficit svih drugih, nazovimo ih, formalnih izvora o seksualnom zdravlju ustanova ili organizacija koje se financiraju iz državnog proračuna. Zanimljivo je kako i kod njih malobrojnih nalazimo da ističu važnost vjernosti u dugim vezama, kao jednu od zdravstvenih preventiva. Istodobno, nikad veći zazor nije postojao kao posljednjih godina od testiranja na spolno prenosive infekcije i bolesti.
Na web stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kao „seksualni odgoj“ u svrhu prevencije navodi se samo kasnije stupanje u spolne odnose i manji broj seksualnih partnera. Iako ni duge monogamne veze ne jamče sigurnost od spolno prenosivih bolesti jer prilika za poznavanje svog statusa, spolnog zdravstvenog stanja – jednostavno nema. Često se događa da djevojke i žene tek prilikom obveznog testiranja tijekom planiranja trudnoće saznaju za dugogodišnju infekciju klamidijom. Iako se, otkrivena na vrijeme, vrlo lako i brzo liječi, a neliječena infekcija dovodi do upalne bolesti zdjelice koja može uzrokovati neplodnost, sterilnost, česte spontane pobačaje i vanmaterničnu trudnoću.
Nema preventivnog testiranja na klamidiju i HPV
Unatoč tome što je najčešća spolno prenosiva bolest među mladima, podaci o broju infekcija klamidijom u Hrvatskoj nisu poznati zbog nepostojanja sustavnog probira. Spolno prenosive infekcije i bolesti često nemaju simptoma, a preventivno se testiranje u Hrvatskoj ne provodi pa podaci Štamparove Službe za epidemiologiju nisu pravi pokazatelj situacije. I u državama u regiji ali i šire, uočava se porast broja prijava oboljenja od sifilisa i gonoreje, ali nesustavnog prijavljivanje govori da su sive brojke puno veće. Iako slučajevi oboljenja i smrti od raka vrata maternice u Srbiji, Crnoj Gori i BiH nisu manji nego u ostatku Europe, u tim se državama tek od ove godine počinje provoditi program cijepljenja.
Često bezopasni HPV također je vrlo rasprostranjen među mladima. Oko 80 posto seksualno aktivnih osoba bit će zaraženo njime barem jednom u životu. To je statistika utjecaja prenosivosti te infekcije, a stvarnih brojaka zbog nepostojanja testiranja na HPV nemamo. Zbog mogućnosti prenošenja bez obzira na korištenje kondoma i visokog broja tipova virusa cjepivo je jedina preventivna zaštita protiv onih tipova koji uzrokuju maligne promjene na vratu maternice i vanjskim genitalijama. Svjedočimo trendu odbijanja cijepljenja u populaciji osnovnoškolaca i srednjoškolaca posljednjih već deset godina. Sustavno i besplatno cijepljenje mladih protiv HPV-a u Hrvatskoj se provodi od 2015., a u Zagrebu se osmaši mogu cijepiti još od 2007. godine. Iako je cjepivo vrlo učinkovito i štiti i od premalignih promjena i genitalnih bradavica, testiranje i tipizacija HPV-a je usmjereno na djevojke i žene, a za muškarce ne postoji. Oni nisu ciljana skupina iako se cjepivo protiv HPV-a preporuča i djevojkama i mladićima. Što se djevojaka i žena tiče, redoviti ginekološki pregledi i Papa testovi vrlo su bitni za otkrivanje promjena na vrijeme.
Testiranje i preventiva od spolno prenosivih bolesti u privatnim ordinacijama
Nažalost, nalaženje ginekološke ambulante primarnog zdravstva koja prima nove pacijente vrlo je teško. Nedostatak ginekologa i ginekoloških ordinacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti za posljedicu ima da su postojeće ‘prebukirane’. Pacijentice odlaze u privatne poliklinike unatoč tome što plaćaju dopunsko zdravstveno osiguranje i imaju pravo na besplatnu osnovnu zdravstvenu skrb. Cijena kompletnog preventivnog ginekološkog pregleda u Zagrebu je oko 700 kuna, a testiranje na spolno prenosive bolesti moguće je dobiti za najmanje 300 kuna po brisu.
Spolno prenosive infekcije poput ureaplazme, mikoplazme i trihomonijaze pojavljuju se vrlo često i neliječenjem dovode do upala organa mokraćnog sustava i upalne bolesti zdjelice. Većina osoba mlađih od 35 godina bit će zaraženo barem jednom, a smatra se da je zaraženo oko 50 posto seksualno aktivnog stanovništva. Kao i u slučaju klamidije, liječenje se provodi antibioticima. Simptomi svih navedenih spolno prenosivih bolesti i infekcija su slični i prisutnost više infekcija odjednom je česta.
CheckPoint HUHIV-a na dobrom glasu
U zagrebačkom Centru za zdravlje mladih osobama do 29 godina starosti omogućen je i besplatan ginekološki pregled koji uključuje i Papa test. Centar nudi i savjetovanje o prevenciji spolno prenosivih bolesti, ali ne i testiranje na njih. U besplatni ginekološki pregled ne ulazi i pregled ultrazvukom koji je vrlo bitan za kontrolu endometrioze, cista, tumora i drugih izraslina te raznih infekcija i upala. U konačnici, sva testiranja provodi nastavni zavod za javno zdravstvo Andrija Štampar, tako da se vrtimo u krug, pa Centar za zdravlje mladih je poput punkta koji će transferirati mlade Štamparu.
Što se tiče testiranja brzim testom na HIV i sifilis najviše se postiglo zahvaljujući udruzi HUHIV i njihovom CheckPointu, koji je prihvaćen kao mjesto brzog i anonimnog testiranja. Ono se provodi se uzimanjem uzorka krvi iz vrha prsta. Na istom mjestu testira se i na viruse hepatitisa uzimanjem uzorka sline, a rezultati svih testova gotovi su u roku od 30 minuta. U HUHIV-ovom Checkpointu muškarci se mogu testirati i na klamidiju i gonoreju, ali za žene ta usluga nije omogućena. Udruga HUHIV osim testiranja na spolno prenosive infekcije u njihovom CheckPointu, pruža i psihološko savjetovanje, provode edukacije u školama, te za zdravstvene djelatnike i druge stručnjake. Rade sve to projektno i s velikim entuzijazmom te u suradnji s HZJZ-om. Činjenicu da je upravo testiranje na HIV prihvaćenije nego na ostale spolno prenosive infekcije možemo zahvaliti golemom financijskom ulaganju svjetskih fundacija, farmaceutske industrije te zdravstvenim kampanjama koje su se proteklih desetljeća uhvatile u koštac s borbom protiv HIV-a. HIV je danas cjeloživotna kronična bolest koja se može liječiti i s kojom osoba može doživjeti normalno očekivani životni vijek. Hrvatska pripada skupini zemalja niskog rizika za infekciju HIV-om u općoj populaciji, ali ne i niskog rizika za infekciju ostalim, češćim i lakše prenosivim SPI.
Testiranje samo uz uputnicu, ali i postojanje simptoma bolesti
Na česte se prenosive bolesti i infekcije možete testirati samo uz uputnicu ginekologa ili liječnika opće prakse. Oni te uputnice ne daju ukoliko nemate simptome, a ako i kažete da se želite testirati zbog nedavnog stupanja u rizični spolni odnos, neki će vas doktori tražiti nalaze testiranja osobe s kojom ste odnos imali.
Nalaženje informacija o već premalo prilika za testiranje je teško, članci i upute na web stranicama su nepregledni, a nakon slanja maila s upitom za više informacija o testiranju odgovor dolazi tek nakon nekoliko dana. Zvanjem javnih uroloških ambulanti informacije o testiranju isto nećete dobiti jer ni medicinsko osoblje nije dobro upoznato s procedurom. Uputili smo, naime, mailove s upitom za testiranjem na sve javno oglašene adrese.
Preventivno testiranje na spolno prenosive bolesti trebala bi biti jedna od zdravstvenih navika mladih, posebice prije stupanja u seksualni odnos s novim partnerom ili partnericom. Takve navike i ponašanje trebale bi biti glavni dio prevencije i suzbijanje širenja zaraze spolno prenosivim infekcijama. Primjerice, kao veliku zaslugu učinkovitosti suzbijanja epidemije HIV-a mnoge države pripisuju upravo takvom ponašanju i zdravstvenoj kulturi. U SAD-u se u posljednjih nekoliko godina razvilo nekoliko aplikacija preko kojih korisnici mogu naručiti kućne testove na česte spolno prenosive bolesti, saznati svoj status, informirati se o proceduri liječenja i sa svojim seksualnim partnerima lako i brzo podijeliti rezultate testiranja.
Poziv za cijepljenje protiv HPV-a
U travnju su Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar objavili poziv na cijepljenje protiv HPV-a osobama u dobi do 25 godina: Rockefellerova 4, svake srijede od 16 do 20 sati bez najave. I u zagrebačkom Centru za zdravlje mladih u Heinzelovoj ulici mladi se mogu cijepiti uz prethodnu najavu na aplikaciji Terminko.