Kako nije mogao uspostaviti zakon po kojem bi svaki partner bio dužan svoju partnericu u ljubavnom odnosu dovesti do orgazma, Arimateo Dantas je, kao gradski vijećnik brazilskog grada Espertine, proglasio 8. kolovoza danom posvećenim pravu žena na doživljavanje orgazma.
Bilo je to prije 14 godina, a ideju o slavljenju ženskog orgazma i priliku da se kroz kampanje osvješćivanja o važnosti ženskog užitka u seksu progovori javno nasuprot brojnim tabuima i društvenim stegama ubrzo su prigrlile mnoge organizacije izvan Brazila. Dan ženskog orgazma ubrzo je postao dobrim povodom za organizaciju kampanja podizanja svijesti o ženskoj seksualnosti i konferencija na kojima su stručnjaci imali priliku iznijeti podatke istraživanja i upozoriti na potrebu mijenjanja odnosa društva prema ženi i njezinoj seksualnosti, ali i poticati same žene da bez strahova otkrivaju vlastito tijelo i ugodu u seksu.
Orgazam i vaginalni odnos
Sam Dantas je često tim prigodama naglašavao da je to pitanje javnog zdravlja, a obilježavanje samog dana prigoda da se javno otvore rasprave o svim onim pitanjima o seksualnosti koja su najčešće zabranjena, poput preuranjene ejakulacije, frigidnosti, užitka u seksu u adolescenciji ili u starosti.
Prema istraživanjima svaka treća žena ne doživi orgazam tijekom penetrativnog odnosa i većina žena traži stimulaciju klitorisa. Dan ženskog orgazma prilika je da muškarci i žene nauče više o ženskom užitku. Diljem svijeta mnoga društva još uvijek suzbijaju ideju da žena može i treba uživati u seksu, štoviše, stotine tisuća djevojčica u svijetu svake godine doživi genitalno sakaćenje kako ne bi podlegle zovu požude. U mnogima žene ne poznaju dovoljno niti ne istražuju vlastito tijelo zbog kulturne stigme, sramote ili nedostatka ili neadekvatnog seksualnog obrazovanja.
Istraživanja Medicinskog fakulteta Sveučilišta u São Paulu otkrila su da samo 28 posto Brazilki doživi orgazam, čak 55,6 žena to nije u stanju postići u vaginalnom odnosu, a većina njih niti ne zahtijeva doživjeti vrhunac. Istraživanja su pokazala da 15 posto žena nikad nije doživjelo vrhunac iako su seksualno aktivne dugi niz godina.
80 posto žena ima problem postići orgazam
Studija američke znanstvenice Elisabeth Lloyd koja je obuhvatila ukupno 33 istraživanja seksualnih aktivnosti žena tijekom 80 godina, otkriva da 80 posto žena ima poteškoća u postizanju vrhunca u vaginalnom odnosu i da je ženama potrebno najmanje 20 minuta za postizanje orgazma tijekom odnosa. Povodom Dana ženskog orgazma i seksualni terapeuti savjetuju ženama da u seksualnom odnosu za sebe svakako traže ugodu i zadovoljstvo. Žene koje bolje poznaju i razumiju svoje tijelo lakše će postići orgazam, stoga se valja upuštati u samoistraživanje. Ne izostaju tu savjeti o važnosti dobre komunikacija s partnerom ili partnericom, ali i primjeni učinkovitih tehnika koje mogu povećati šansu žena za orgazmom.