Masturbaciju oduvijek okružuju mnogi mitovi i neistine i pokušava je se prikazati kao nešto loše i zlo. Seksualno samozadovoljavanje ili masturbacija je sve suprotno od toga. Ona je zdrava i bitna za stvaranje dobrog odnosa prema sebi kao i za razvijanje osobne seksualnosti i u konačnici za gradnju dobrog odnosa s partnericama ili partnerima. Masturbacija je naš tako jednostavan i lako dostupan i tako savršen alat za upoznavanje svog tijela i sticanje iskustva o sebi, spoznaja i znanja o tome što volimo, u čemu uživamo.
Upravo je masturbacija, točnije otkrivanje vlastitog odnosa prema masturbaciji, okosnica španjolskog filma „Četiri stiha samoužitka“ (Mojarse en cuatro versos), kojega ćemo imati prilike vidjeti 25. svibnja u 21 sat u kinu Tuškanac, kao jedan od filmova iz bogatog programa iz ovogodišnjeg 16. Vox Feminae Festivala.
Protagonistice ovog dokumentarnog filma, sedam žena i jedna nebinarna osoba, a sve različitih seksualnih orijentacija, dobi i rasnog i etničkog podrijetla – kreću na putovanje otkrivanja vlastitog odnosa prema masturbaciji.
Protagonistkinje dijele svoja intimna iskustva u usmenom i pisanom obliku, istražujući vlastita sjećanja, emocije i transformacije vezane uz ovu temu, koja je za sve njih, u nekoj fazi života, predstavljala tabu. Središnja metafora i lajtmotiv filma je perilica za rublje, no tradicionalna simbolika ovog uređaja je izmijenjena. Perilica nije više predmet koji predstavlja opresiju žena kroz seksističku podjelu rada, već osnažuje protagonistkinje tako što im omogućuje da isperu stigmu i sram vezan uz ženski seksualni užitak, potičući otvorenu komunikaciju o ovoj temi.
Redateljice ovog dokumentarca koji obrađuje jednu od najzanimljivijih, a istodobno i najprešućivanijih tema ljudske seksualnosti su belgijsko-izraelska filmašica, spisateljica i ekofeministkinja Heleni Smuha i španjolska producentica i scenografkinja Clara Ràfols Pérez.
Heleni Smuha je živjela u Bruxellesu, Buenos Airesu i Barceloni, a magistrirala je književnost te režiju i produkciju dokumentarnog filma. U svom radu tematizira odnose moći u društvu, identitetske politike, odnos između prirode i tehnologije, ali i umjetnost i jezik kao autorefleksivni medij. Clara Ràfols Pérez osim što režira i producira dokumentarne i igrane filmove, radi i kao scenografkinja i producentica glazbenih spotova, reklama i TV emisija iz područja obrazovanja. Seksualna, emocionalna i fizička edukacija i osviještenost teme su kojima se neprestano vraća u svom radu.
Sav program Vox Feminea Festivala, koji se odvija od 4. svibnja do 2. lipnja 2022., uključujući i filmske projekcije u Kinu Tuškanac, je besplatan.