U trećoj epizodi našeg serijala ‘Sex Ed Glossary’ razgovaramo o klitorisu. Točnije, o klitopismenosti. Cijelom jednom pokretu seksualno pozitivnih aktivista i stručnjaka koji otkrivaju znanja o organu što ima samo jednu svrhu. Služi za seksualnu ugodu. I imaju ga samo žene. Ljudima je trebalo više od dvije tisuće godina da dođu do spoznaja što je i kakav je klitoris.
Iako su ga poznavali još i Stari Grci, pa i samo ime dolazi od grčkog kleitoris, kovanica riječi “malo brdo” i “trljati”, prepoznavali su samo onaj vidljivi dio, vrha klitorisa, a ne i to da je 90 posto ovog ženskog organa skriveno ispod površine vulve kao prostrano podzemno kraljevstvo seksualnog zadovoljstva.
Pogledamo li u hrvatske rječnike, što kažu o tome, što je to klitoris, otkrivamo da se njihovi autori ni pedalj nisu pomaknuli od znanja iz antičkog doba. Tako u Rječniku hrvatskog jezika Vladimira Anića za klitoris tek stoji da je riječ o dijelu ženskog spolnog organa i da se na hrvatskom kaže dražica. Ni u danas popularnim online leksikonima ili rječnicima ne nalazimo ništa puno više. Pod pojmom klitoris stoji da je riječ o “valjkastom organu na prednjem i gornjem dijelu ženskog vanjskog spolnog organa”. Zar stvarno?
Da, o klitorisu se još uvijek zna malo ili nimalo. Tek od nedavno su, ponajviše umjetnici i aktivisti, počeli širiti znanja i spoznaje o tom tako zanimljivom i važnom ljudskom organu. Ta se znanja i edukacija o ženskom seksualnom zadovoljstvu zovu klitopismenost. O tome govorio i u novoj emisiji našeg serijala Sex Ed Pojmovnik:
Kako točno izgleda klitoris nismo znali sve do 1998. godine. Tada ga je prvi puta u povijesti temeljito istražila Australka dr. Helen O’Connell te otkrila sve ono što o njemu danas trebamo znati. Kroz povijest otkrivanja, a u mnogim razdobljima i negiranja klitorisa i proganjanja i zlostavljanja žena, jer ga naprosto imaju – vodi nas naratorica i seksualna edukatorica Paula Brečak.
O pokretu klitopismenosti koji se unazad nekoliko godine događa i u Hrvatskoj te njegovoj popularizaciji govori Karla Horvat Crnogaj, hrvatska ambasadorica klitopismenosti i voditeljica radionica i suorganizatorica umjetničkih performansa popularizacije znanja o klitorisu.
Koliko je velik i od kakvog je tkiva te otkuda dolaze te stoljetne zablude o klitorisu pojašnjavaju liječnici, ginekolozi i seksualni terapeuti.
“Iako većina ljudi misli da su muškarci više seksualna bića od žena, a djelomično je to istina, muškarci nemaju organ posvećen isključivo seksualnosti. Klitoris potječe iz istog biološkog tkiva kao i penis, ali mu je funkcija samo seksualno zadovoljstvo, dok penis ima i funkciju mokrenja”, govori u serijalu doc. dr. Goran Arbanas, psihijatar i seksolog.
“Žene ne poznaju dobro strukturu svojih genitalija”, napominje doc. dr. Tanja Jurin, psihologinja i seksologinja. “Često se vjeruje da postoje dvije vrste orgazma: klitoralni i vaginalni. To uopće nije točno. Svaki orgazam se događa kada se klitoris stimulira, izravno ili neizravno, pomicanjem ili dodirom tkiva oko klitorisa.”
Ginekologinja dr. Jasenka Grujić svakodnevno se susreće s ženama koje jako malo znaju ili uopće nemaju saznanja o organu koji je zaslužan za njihovu seksualnu ugodu.
“To je ogroman organ! I ono što se mora znati, to kompletno tkivo je erektilno. Kad se žena uzbudi cijeli klitoris nabubri, od njegovog vrha, koji se jedini okom vidi, sve do bulbusa koji su skriveni oko ulaza u rodnicu. Klitoris ima osam tisuća živčanih završetaka, dvostruko više od penisa”, objašnjava među ostalim ginekologinja Grujić.
Povijest klitorisa, njezine mračne, kao i svijetle stranice, kroz stoljeća su se ispisivale pod teškim teretima dogmi, tabua, predrasuda i zabluda te raznih kulturoloških idelologija i kršenja temeljnih ljudskih i ženskih prava. U ovom serijalu otkrivamo koji su liječnici, psiholozi i umjetnici imali ključne uloge u otkrivanju klitorisa i u konačnici subini žena ovisno o tome koje su ideje promovirali.
Za vrijeme inkvizicije klitoris je bio dokaz da je žena vještica. Ginekolog Isaac Baker Brownu, 19. stoljeće, tvrdio je da kirurško uklanjanje klitorisa ili klitoridektomija može izliječiti bolesti poput histerije, ciste na jajnicima i epilepsije i takve je zahvate radio. Obrezivanje klitorisa ili sakaćenje ženskih genitalija i danas se ritualno prakticira u nekim afričkim i azijskim kulturama. Utemeljitelj psihoanalize, Sigmund Freud, smatrao je da je klitoris potpuno nebitan i da dokazuje spolnu nerazvijenost žena, s čime se njegova učenica Marie Bonaparte nije složila. Princeza Bonaparte bila je ujedno i prva istraživačica ženskog seksualnog zadovoljstva – intervjuirala je više od dvjesto žena.
Te i brojne druge povijesne činjenice, kao i kako je pokret klitopismenosti nastao i tko ga vodi u Hravtskoj, otkrivamo u emisiji Klitopismenost, najnovijoj epizodi iz serijala “Sex Ed Glossary”.
Sex Ed Glossary naš je međunarodni projekt koji podržava Stars4Media, a serijal video emisija realizirali smo u suradnji sa slovenskim RTV Slovenija i rumunjskom udrugom SEXUL vs BARZA.
Projekt je sufinanciran od strane Europske komisije u okviru programa #Stars4Media.