Prošle je godine u hrvatskim zdravstvenim ustanovama obavljeno 7687 pobačaja, 623 više nego 2018., najnoviji su podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. U toj brojci najveći udio je kategorija “ostali abnormalni produkti začeća”, kojih je bilo 38,2 posto, pobačaja na zahtjev, to jest “legalno induciranih prekida trudnoće” bilo je 35,2 posto, spontanih pobačaja 18,4 posto, a izvanmaternične trudnoće 6,3 posto.
Na današnji Međunarodni dan sigurnog pobačaja (International Safe Abortion Day), što podrazumijeva obavljanje pobačaja u opremljenoj klinici s educiranim osobljem i uz odgovarajući medicinski tretman i sve to, naravno, potpuno legalno, službena hrvatska statistika, kad se malo bolje pogleda, otkriva sivu stranu. Bilten HZJZ-a pokazuje tri kategorije pobačaja – spontani, legalno inducirani i ostalo.
S jačanjem prolife kampanja raste i broj abnormalnih začeća
Od 2003. do 2008. godine najviše je bilo legalno induciranih pobačaja, no 2009. počinje rasti broj “ostalih pobačaja” koji iz godine u godinu vode. Paralelno s jačanjem prolife kampanja i širenjem priziva savjesti među hrvatskim medicinskim osobljem počeo je rasti i broj “ostalih abnormalnih produkata začeća” kojih je prošle godine bilo više nego 2003., premda je ukupni broj pobačaja u tih 17 godina pao za tridesetak posto.
Je li uistinu manje pobačaja danas nego početkom dvijetisućitih? Ili se oni, unatoč tome što je u Hrvatskoj pobačaj na zahtjev i dalje legalan i pravo je žene da ga zatraži i da dobije adekvatnu uslugu, obavljaju pod drugom “šifrom”, kako bi se evidentirali kao nužan medicinski zahvat zbog komplikacija? Ili se, pak, obavljaju izvan zdravstvenih ustanova i izvan granica?
Procjene EU da je 40 posto pobačaja u Hrvatskoj ilegalno
Prema studiji FEMM-a “Prava na seksualno i reproduktivno zdravlje i implikacije prigovora savjesti”, koja je uspoređivala stanje u šest zemalja EU, među njima i u Hrvatskoj, procjena je da je čak 40 posto pobačaja u zemlji ilegalno. Mnoge žene ih odluče obaviti u susjednim zemljama – Sloveniji, BiH ili Srbiji, ovisno što im je bliže jer, primjerice, u Sloveniji svega tri posto liječnika u ginekološkim klinikama ima prigovor savjesti, dok je u Hrvatskoj takvih šezdesetak posto. No, neki ginekolozi i nevladine udruge tvrde da među “prizivačima savjesti” ima i onih kojima je to argument za odbijanje obavljanja posla samo dok su na svom radnom mjestu u javno-zdravstvenoj ustanovi, dok će u privatnom aranžmanu obaviti pobačaj.
Beroš za uvođenje obveznog savjetovanja prije pobačaja
U ovogodišnjoj predizbornoj kampanji za Sabor novi Zakon o pravu na pobačaj bio je jedna od glavnih tema na kojoj su konzervativne stranke pecale glasove konzervativnih birača zalaganjem da se pobačaj proglasi ilegalnim, unatoč odluci Ustavnog suda iz veljače 2017. godine u kojoj je izričito naglašeno da se stečena prava ne mogu ukidati. U teoriji. Što će biti u praksi, možda najbolje pokazuje izjava ministra zdravstva Vilija Beroša u intervjuu za portal lupiga.com:
“Novi zakon koji će uređivati to područje bit će donesen u skladu sa zaključcima Ustavnog suda. U njima je, između ostalog, prepušteno zakonodavcu da odredi edukativne i preventivne mjere tako da prekid trudnoće bude izuzetak, odnosno uključi reproduktivno i spolno obrazovanje, promovira spolno odgovorno ponašanje te odgovornost i muškarca i žene u prevenciji neželjene trudnoće, kao i da predvidi primjereno razdoblje razmišljanja prije donošenja odluke o prekidu ili nastavku trudnoće u kojem bi ženi bile pružene sve informacije o trudnoći i uslugama koje joj stoje na raspolaganju, primjerice, o savjetodavnim centrima i zdravstvenoj zaštititi za vrijeme trudnoće i poroda, o radnim pravima trudnica i majki, o dostupnosti jaslica, o centrima koji osiguravaju odgovarajuću kontracepciju i informacije o zaštićenom spolnom odnosu, te o centrima u kojima se savjetovanje može obaviti prije i nakon trudnoće, a sve u cilju kako bi se ženi omogućilo da njezino određenje prema trudnoći i majčinstvu bude slobodno”, rekao je Beroš.
85 posto žena koje su pobacile nisu koristile kontracepciju
Pojednostavljeno, novim zakonom planira se uvesti obavezno savjetovanje prije obavljanja pobačaja, što opet otvara mogućnosti za otezanje obavljanja zahvata, u nekim situacijama i do vremena kad zahvat više ne bi bio legalan jer bi trudnoća prešla granicu koja je sada deset tjedana. Pitanje je i kako će u praksi izgledati ministrova najava centara koji osiguravaju kontracepciju jer takvih centara sada nema. A niti svijest o nužnosti upotrebe kontracepcije ukoliko se želi spriječiti neželjena trudnoća u Hrvatskoj nije osobito razvijena, što također pokazuju podaci HZZO-a. Naime, čak 85 posto žena koje su lani zatražile i obavile pobačaj nije koristilo kontracepciju!
Odbor za prava žena i rodnu ravnopravnost Europskog parlamenta (FEMM ) se u svojoj studiji osvrnuo i na razloge zašto je pobačaj u nekim promatranim zemljama teže dostupan. Za Hrvatsku je dijagnoza: duboka stigma u društvu praćena zastrašivanjem žena o zdravstvenim rizicima i ozbiljnim psihološkim pritiskom. Nadalje, velik utjecaj Katoličke crkve koji se u Hrvatskoj manifestira i molitvenim sesijama pred bolnicama kako bi obeshrabrili žene na pobačaj. Svemu tome dodan je i nedostatak političke podrške za ostvarivanje prava na siguran i legalan pobačaj.
U svijetu 25 milijuna nesigurnih abortusa
UN-ov Odbor za ljudska prava upozorio je da se svake godine u svijetu obavi oko 25 milijuna nesigurnih pobačaja, od kojih većina ugrožava život i zdravlje djevojaka i žena, pa ih sedam milijuna dobije ozbiljne ozljede i ostanu neplodne. To se najviše događa u zemljama u kojima je pobačaj ilegalan ili teško dostupan.
Nasuprot tome, zemlje u kojima je pobačaj lako dostupan na zahtjev i koje imaju dostupne, razrađene i efikasne mjere za planiranje obitelji bilježe najniže stope pobačaja.
Svjetska zdravstvena organizacija dodaje da liječenje od posljedica nestručno obavljenih abortusa godišnje košta više od 550 milijuna dolara.
U strukturi najveći broj pobačaja traže žene koje imaju dvoje i troje djece, što s druge strane govori o vrlo niskoj razini korištenja kontracepcije u Hrvatskoj, odnosno još uvijek niskoj svijesti o važnosti planiranja i kontrole rađanja putem kontracepcije.
Legalno inducirani prekidi trudnoće u 2019., prema dobi žene i broju živorođene djece:
PREDRAG FRED MATIĆ: Zabrinjava zloupotreba priziva savjesti i lažne klinike za pobačaje
Izvjestitelj Europskog parlamenta za seksualno i reproduktivno zdravlje i prava žena Predrag Fred Matić je povodom Međunarodnog dana sigurnog pobačaja upozorio na prepreke sigurnom pobačaju. Osvrnuo se na izjave ministra zdravstva Vilija Beroša koji je najavio obavezno savjetovanje prije prekida trudnoće te upozorio da je to dodatna restrikcija u pristupu zdravstvenim uslugama i ograničavanje seksualnih i reproduktivnih prava žena.
“Hrvatska je već suočena sa nizom prepreka u pristupu pobačaju. Posebno je zabrinjavajuća zloupotreba tzv. priziva savjesti, a koji je uskraćivanje medicinske skrbi zbog osobnih uvjerenja i nužno je osigurati da u bolnicama postoje ginekolozi/inje koje obavljaju pobačaj. Ne smije se događati da je ženama uskraćen pristup pobačaju jer ne postoji nitko da ga obavi. Potreban je efikasan mehanizam upućivanja drugom liječniku. Ponovno apeliram da se donese Zakon koji će osigurati da svaka žena u Hrvatskoj ima pristup zdravstvenoj usluzi pobačaja. Pobačaj je težak izbor, ali na kraju, to mora biti izbor,” upozorava Matić.
Osvrnuo se i na lažne klinike za pobačaje u kojima žene dobivaju lažne informacije kako bi ih odgovorili od pobačaja.
“Još početkom ove godine pozvao sam premijera i resornu ministricu da istraže i da se očituju o djelovanju takvih klinika i udruga, a koje narušavaju temeljna ljudska prava i onemogućavaju pristup zdravstvenim uslugama, međutim odgovora nije bilo. Krajnje je vrijeme da se Hrvatska odredi i jasno iskaže planira li ostati u 21.stoljeću ili će nas gurati u 15. stoljeće i nastaviti uskraćivati temeljna ljudska prava našim sugrađankama,” završava Matić.