“The abortion exodus”, “The abortion turism”, “Cross-border abortion run”… naslovi su u stranim medijima kad izvještavaju o otežanim pobačajima u Hrvatskoj i Poljskoj zbog čega ih žene odlaze obavljati u njima susjedne zemlje: Poljakinje najčešće u Njemačku, Hrvatice najčešće u Sloveniju. Hrvatska službena statistika pokazuje stalni pad broja pobačaja na zahtjev i istodobni rast broja “ostalih pobačaja”. Svima je jasno što se krije iza statistike: žene odlaze obaviti pobačaj preko granice ili ga, u dogovoru s liječnikom, obavljaju ovdje, ali se upisuje kao nužan iz medicinskih razloga.
Raspudić: Moguće je ukinuti Ustavni sud!
Poznato je da je već godinama ženama u Hrvatskoj otežan pristup legalnom medicinskom zahvatu obavljanja pobačaja. Stoga ta tema već godinama izaziva žestoke rasprave koje se dodatno usiju u predizborna vremena. Prvo političko sučeljavanje kandidata na izborima, sinoć na N1 televiziji, pred kamere je dovelo Sabinu Glasovac iz SDP-a i Ninu Raspudića, kandidata sa liste Mosta. U temi o ljudskim pravima najžustriju polemiku izazvalo je pitanje donošenja zakona o pobačaju u kojemu su Glasovac i Raspudić na suprotnim pozicijama.
Sabina Glasovac, čija je stranka prošlom sazivu Sabora uputila svoj prijedlog Zakona o pobačaju, ali on nikada nije uvršten u raspravu, zalaže se za besplatan, siguran i dostupan pobačaj za sve žene, prije toga za besplatnu kontracepciju i edukaciju o spolno odgovornom ponašanju i planiranju obitelji – ukratko, zalaže se za pravo žene na izbor bez ikakvih pritisaka. S druge strane, Nino Raspudić je u svom zalaganju protiv pobačaja išao toliko daleko da se založio za ukidanje Ustavnog suda koji je odredio da se pobačaj ne može zabraniti jer bi to bilo degradiranje stečenih ljudskih prava.
Na izravno pitanje što će u tom slučaju napraviti ako dođe na vlast, Raspudić je odgovorio kako je moguće ukinuti Ustavni sud, kojega i inače shvaća kao prepreku ostvarivanju svojih ideja. Isto kao što su to i pučki pravobranitelj, pravobraniteljice za djecu, za ravnopravnost spolova… jer su sve to “parapolitičke figure”.
Mrsić: To je retorika nacističkog režima
Na takve je teze ubrzo reagirao Mirando Mrsić, predsjednik Demokrata, stranke čiji je prijedlog Zakona o pobačaju također završio u saborskim arhivima.
– Raspudićeva retorika i politički nastupi jasno pokazuju uporište u nacističkom režimu, a služi se Biblijom kako mu paše i kad mu odgovara, što je, ujedno, i licemjerno. On jasno zagovara diskriminaciju, ograničavanje ljudskih prava i sloboda, a sve hrvatske građanke potčinjava zagovarajući srednjovjekovni pristup za koji znamo da je bio mračno doba ljudske svijesti. Svojim nastupima stvara raskol u društvu i njegova retorika je suptilna podrška govoru mržnje, koji je protuustavan – oštar je Mrsić. Smatra da su ovakvi istupi lov na glasove krajnje desno orijentiranih glasača za koje slijedi bitka između Mosta i Domovinskog pokreta Miroslava Škore, ponajprije u Slavoniji i Dalmaciji.
Protivnici legalnih pobačaja, među koje spada i Raspudić, redovito ignoriraju crnu stranu takvih zabrana koje je u jednom svom radu iznio prof. dr. Velimir Šimunić, profesor ginekologije i porodništva na zagrebačkom Medicinskom fakultetu. A ta crna strana jest: nestručni abortusi odgovorni su za 70 tisuća smrti u svijetu godišnje. Samo u Rumunjskoj je, od zabrane abortusa 1996., u 23 godine od posljedica ilegalnih abortusa umrlo deset tisuća žena. Od oko 45 milijuna abortusa, koliko ih se godišnje izvede u svijetu, polovica su nestručni, kriminalni. Zabrana abortusa sigurno bi i Hrvatskoj donijela crnu statistiku koje proteklih godina, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, nema: posljednje dvije smrti od posljedica pobačaja u Hrvatskoj su evidentirane 2007. godine! Prema ocjeni Svjetske zdravstvene organizacije, tri su povijesna događaja u medicini najznačajnije smanjila smrtnost žena povezanu s trudnoćom. To su antibiotici za liječenje babinje sepse, mogućnost transfuzije krvi i legalizacija abortusa.
A sada se neki političari u borbi za saborske mandate zalažu za ukidanje jednog od tri faktora koji čuvaju ljudski život, u ovom slučaju život žena. I to s argumentacijom da bi zabrana abortusa spasila živote!
VARLJIVA STATISTIKA: Niže brojke jer žene odlaze preko granice
Od 2002. godine, zadnje godine prije uvođenja priziva savjesti u liječničku struku, pa do 2018. godine, zadnje za koju je Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio službene podatke, ukupni broj pobačaja u Hrvatskoj pao je sa 12.002 na 7064. Od toga je udio legalno induciranih pobačaja u ukupnom broju 2002. bio 51,6 posto, a 2018. pao je na 36,2 posto, dok je istodobno udio “ostalih pobačaja” porastao sa 29,1 posto u 2002. godini na 45,6 posto u 2018. U usporedbi s EU, Hrvatska je te 2002., prije priziva savjesti, imala 57 posto legalno induciranih pobačaja u odnosu na prosjek EU, što znači da niti tada, kad je pobačaj bio znatno dostupniji, Hrvatice nisu hrlile u bolnice obavljati ga nego su odlazile na pobačaj kad nisu vidjele drugi izlaz.
Statistički pad ukupnog broja pobačaja nije pokazatelj stvarnog pada nego činjenice da je u mnogim dijelovima Hrvatske gotovo nemoguće obaviti pobačaj u medicinski odgovarajućim uvjetima pa žene odlaze preko granice. “The Abortion exodus” se nastavlja.