Europski sud za ljudska prava jučer je donio odluku po kojoj je ustvrdio kako dvjema primaljama iz Švedske nisu prekršena ljudska prava zato što nisu dobile posao nakon što su se pozvale na prigovor savjesti kod pobačaja! Sud u Strasbourgu jednoglasno je odbio obje prijave primalja i time poslao jasnu poruku da se prizivom savjesti od strane zdravstvenih radnika, kao načinom borbe protiv prekida trudnoće, ne može manipulirati u području zaštite ljudskih prava.
Švedske primalje izgubile sud
Ellinor Grimmark i Linda Steen obratile su se Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu nakon što su ih odbili švedski sudovi. Švedski okružni i radni sudovi su prethodno presudili da nema diskriminacije u tome što bolnice nisu htjele primiti na posao osobe koje nisu htjele sudjelovati u pobačajima s obrazloženjem da to predstavlja profesionalno ograničenje u obavljanju posla primalje. EHCR je švedskim sudovima dao za pravo i još pojačao obrazloženje i argumentaciju. U odluci Suda u Strasbourgu ustanovljeno je da su odluke temeljene u švedskim zakonima i da ne predstavljaju kršenje religijskih sloboda. Također, kaže se kako su odluke švedskih sudova “slijedile legitiman cilj zaštite zdravlja žena koje žele obaviti pobačaj”.
Europski sud za ljudska prava je naglasio da Švedska ženama jamči pružanje usluga pobačaja i da ima obvezu organiziranja svog zdravstvenog sustava tako da prigovori savjesti zaposlenih u sustavu ne ugrožavaju pružanje te usluge. U odluci Suda se još kaže: “Uvjet da sve primalje moraju obavljati sve dužnosti koje se vežu za to radno mjesto nije neproporcionalan, ni neopravdan.”
U Švedskoj su nevladine organizacije za borbu za ljudska prava ovu odluku Suda pozdravile i naznačile jako važnom, jer će ona na duge staze pomoći zaštiti ženskog zdravlja. Štoviše, pritom će biti tretirane s poštovanjem, jer odbijanje zdravstvene usluge od strane zdravstvenog osoblja nije ljudsko pravo.
Pobačaj politička tema u Hrvatskoj
Mogućnost priziva savjesti hrvatskim je liječnicima i zdravstvenim radnicima data 2003. godine, a protiv nje se nevladine organizacije za borbu za ljudska prava bore od prvog dana. Također naglašavaju da odbijanje zdravstvene usluge od strane zdravstvenog osoblja nije ljudsko pravo. Štoviše, dokazuju kako priziv savjesti ni na koji način neće smanjiti pobačaje, nego sasvim suprotno, žene će odlaziti u inozemstvo, ali i biti sklone da abortiraju izvan zdravstvenih ustanova i time dovedu svoj život i zdravlje u pitanje.
Prije šest godina pokrenuta je velika inicijativa liječnika za regulaciju priziva savjesti u medicini uz podršku Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) temeljem koje je sačinjen dokument “Prijedlozi za cjelovito reguliranje priziva savjesti u medicini” potkrijepljen dokumentima konvencijskog prava, preporuka relevantnih tijela UN i EU, prakse Europskog suda za ljudska prava. Hrvatske zdravstvene vlasti o tom se dokumentu još nisu ni očitovale, a još manje temeljem njega nešto poduzele. Jedna od najvećih političkih bitki oko ovog pitanja vodit će se oko donošenja novog Zakona o pobačaju, koje kao jednu od odredbi uvodi mogućnost prava priziva savjesti.