Prve tri su najvažnije! Rečenica je koja se često izgovara kad je riječ o prve tri godine života djeteta. U prve se tri, naime, postavlja matrica po kojoj ljudi u kasnijem životu uspostavljaju svoje intimne odnose. To se najranije razdoblje života sastoji od niza različitih faza i podfaza, a svaka od njih ima važnu ulogu u kasnijem emocionalnom sazrijevanju. Poznavanje tih faza omogućuje roditeljima razumijevanje djetetovih reakcija te im daje sposobnost da mogu adekvatno odgovoriti na njegove potrebe što je ključno za daljnji zdravi razvoj.
Međutim, istodobno se najmanje čini na pružanju podrške roditeljima kako bi imali prilike učiti i stjecati vještine poticajnog roditeljstva. Informirati se na temelju pouzdanih činjenica te osvještavati se i učiti o svemu što je bitno činiti da bi svojim bebama od trenutka rođenja kao aktivnim i ravnopravnim bićima uistinu i omogućili zdrav rast i razvoj.
Spoznaja o važnosti prve tri za dijete na jedan se nakaradan način u potrošačkim društvima prelila u poplavu raznih didaktičkih pomagala i zagušenje savjetima roditelja o nužnosti toga. Zato nerijetko sobe tek rođenih beba izgledaju poput Disneylanda, zatrpane igračkama i tzv. poticajnim alatkama kao pripreme za pružanje svega što je bitno pružiti u djetetovih prvih tri. Iz fokusa sintagme ‘Prve su tri najvažnije’ također su se izgubili roditelji, upravo oni koje treba ‘naoružati’ brojnim podrškama i edukacijama kako bi bili oslonac zdravom razvoju svog djeteta. Iz vida su posebice ispale majke koje više nitko ne pita za njihovo tjelesno, psihološko pa i reproduktivno zdravlje, jer ono odjednom u društvenom konstruktu nakon rođenja djeteta prestaje biti bitno. Ne postoji osvješćivanje važnosti odnosa među roditeljima, ne postavljaju se pitanja o njihovom psihofizičkom zdravlju, o odnosu cijele obitelji, te koje sve podrške društvo, točnije državni sustavi, trebaju pružiti i s čime sve trebaju biti na raspolaganju roditeljima i obiteljima u djetetovih prve tri.
Nova Rodina aplikacija Growing
Zato je najnovija i potpuno besplatna aplikacija za roditelje, ali i za odgojitelje i sve zdravstvene djelatnike pod nazivom GrowingApp više nego dobrodošla kao važna i nužna podrška i nakon što se dijete rodi. GrowingApp je nastala u okviru Erasmus+ projekta kao plod suradnje pet značajnih europskih nevladinih roditeljskih udruga i neovisnih zdravstvenih djelatnica, psihologica, doula, stručnjakinja za roditeljstvo, savjetnica za autosjedalice i savjetnica za nošenje djece, a informacije u aplikaciji temelje se na najnovijim suvremenim saznanjima i najboljim praksama te sadrže i praktične savjete roditelja koji su sve to već prošli. Projekt je financirala Europska Komisija, a aplikacija će se redovno ažurirati novim potrebnim sadržajima. Plasirana je na šest jezika, a voditeljica i koordinatorica projekta je Daniela Drandić, dugogodišnja voditeljica programa reproduktivnih prava udruge Roda – Roditelji u akciji, koja ovih dana preuzima mjesto voditeljice zagovaranja i komunikacije u Međunarodnoj konfederaciji primalja (ICM) gdje će se kroz aktivnosti ove velike međunarodne asocijacije nastaviti boriti za primjenu prava na dostojanstvenu i zdravstvenu skrb žena u trudnoći, porodu i postorođajnom rasdoblju, kao i na prava i skrb u postupcima medicinski potpomognute oplodnje.
S Danielom Drandić razgovarali smo o tome što sve nudi aplikacija Growing, kako je nastala i kako će se dalje razvijati.
„Prije sada već četiri godine, riječ je o 2019., napravili smo i izbacili mobilnu aplikaciju Expecting.app, za trudnice i njihove partnere, očeve, a kako je ona postala jako popularna, imali smo više od 35 tisuća skidanja, uvidjeli smo da je roditeljima potrebna podrška i nakon što se dijete rodi. Kroz aplikaciju roditelji kojima se dijete tek rodi dobivaju notifikaciju za svaki tjedan djetetova života, potom za svaki mjesec, a kako dijete raste teme se prilagođavaju onome što roditelje u određenoj dobi rasta i razvoja djeteta može zanimati. Kako je intencija aplikacije priprema roditelja na određene događaje u razvoju djeteta, te teme se otvaraju i prije nego određena razvojna faza nastupi. Recimo, članak o odvikavanju od pelena pojavljuje se ranije kako bi se ljudima dala mogućnost da o tome promišljaju što i kako kada to i dođe na red. Aplikacija sadrži teme koje se odnose na reproduktivno zdravlje i prava žena, to su moja područja i važno je da se te teme uvrste, jer žensko zdravlje nakon poroda gotovo nikoga više ne zanima. Tako da aplikacija sadrži članke, moram tu naglasiti da su svi utemeljeni na činjenicama i podacima struka, koji govore o svim aspektima zdravlja žene nakon poroda. Obrađena je tema seksa nakon porođaja, kontracepcija, kako planirati sljedeće dijete…“, naglasila je Daniela Drandić.
GrowingApp ima puno informacija i o dojenju djeteta, važnom za zdrav rast i razvoj bebe, ali i članaka koji obrađuju brojna pitanja reproduktivnog zdravlja žene. Primjerice, pitanja važnosti i pružanja podrške dojiljama, jer je dojenje s reproduktivnim zdravljem žena usko povezano, iako se ta činjenica rijetko dovodi u isti kontekst.
Što razlikuje Growing od drugih aplikacija za roditelje?
Aplikacija GrowingApp dostupna je za iOS i Android sustave, a možete se preuzeti na stranici http://growingapp.eu/hr kao i na AppStore odnosno GooglePlay. Korisnicima nudi više od 200 informativnih tekstova uz posebne članke namijenjene tatama. Obrađene su brojne teme iz sljedećih područja:
- Ženskog zdravlja u babinju
- Dojenja i nadohrane
- Uvođenja dohrane
- Rasta i razvoja djece
- Obiteljske i partnerske dinamike
- Roditeljskih vještina i izazova roditeljstva
- Prava roditelja i djece
Aplikacija je na ukupno šest jezika, a trenutno je obrađeno više od 200 tema. Pet jezika udruga roditelja: hrvatskom, slovenskom, mađarskom, češkom, španjolskom i šestom engleskom, na kojem sve teme imaju istu polaznu točku, a u prijevodima su prilagođene društvenom i pravnom okviru država.
„Primjerice, tekst o očinskom dopustu za područje Slovenije je drugačiji nego za područje Hrvatske, ovisno o različitostima pravih okvira, ali i kulture, jer u Sloveniji je pitanje očinskog dopusta već ukorijenjeno i dio je njihove kulture, kod nas tek u začecima. Tako je i s drugim tema kao što je dojenje, planiranje sljedeće trudnoće, teme pobačaja, koje se kroz prijevode dorađene i prilagođene za svaku zemlju ovisno o njihovom pravnom okviru. Članke su pisale stručnjakinje pojedinih područja, iz Češke, koje su psihologice, imamo članke o obiteljskim dinamikama, mentalnom zdravlju nakon porođaja, o mentalnom zdravlju nakon povratka na posao. Kolegice iz Mađarske koje su specijalizirane za roditeljstvo su pisale najviše o tome, kolegice iz Slovenije o dojenju, a kolegice iz Španjolske kao stručnjakinje za pravo obrađivale su teme reproduktivnih prava, prava na zdravstvenu skrb djece, žena, roditelja… Tu su tekstovi o pravima djeteta kad je u bolnici, kao i o radnim pravima u EU, kao i pravima kad se žena vrati na posao po pojedinim državama“, podrobnije će Daniela Drandić.
Osvijestiti roditelje o važnosti informacija za roditeljstvo
Na pitanje koja su očekivanja od korištenja aplikacije naša sugovornica odgovara kako su u početku ona bila vrlo optimistična shodno iskustvu s aplikacijom ExpectingApp koja je premašila rekorde u skidanju: „Trenutno bilježimo više od četiri tisuće preuzimanja, a priznajem da smo očekivali više. Potvrdilo se kako su trudnice i njihovi partneri jako motivirani za edukacijom i usvajanju znanja i informacija u vrijeme kad očekuju rođenje djeteta. Odnosno, da je interes za učenje o roditeljstvu puno manji od onoga vezanog za trudnoću. S druge strane, očito je kako postoji velika potreba za tim da roditelje treba osvijestiti da trebaju imati informacija o roditeljstvu kako u prvim djetetovim godinama, ali i kasnije. Da trebaju osvijestiti kako im u tome treba davati podršku i kako na takvu podršku kao roditelji imaju prava.“
DANIELA DRANDIĆ: „Prihvatila sam ulogu u Međunarodnoj konfederaciji (ICM) primalja kao njihova nova voditeljica zagovaranja i komunikacija. Podržavam i zagovaram primalje i primaljsku skrb otkad sam, bio je to prije 13 godina, prvi put shvatila da postoje. Zagovaram pristup primaljskoj skrbi, model koji kao svoju temeljnu pretpostavku drži da su trudnoća, porođaj i postporođajno razdoblje normalni životni događaji za većinu stanovništva u kojima žene donose odluke. Primaljstvo također daje prioritet međuprofesionalnoj suradnji s poštovanjem, prikladnoj i pravovremenoj kao ključnoj za što pozitivnije iskustvo porodilja u obitelji. Primaljstvo je rješenje za opake izazove u skrbi za rodilja i u reproduktivnom zdravlju i pravdi. Osobno i profesionalno sam rasla 16 godina u Rodi zagovarajući potrebe žena, frustrirana činjenicom da čak i ako žene znaju što žele, ne postoje sustavi koji bi im pomogli da to postignu. Moja nova uloga u ICM-u logično je napredovanje u karijeri gdje ću moći raditi na podizanju modela skrbi i profesije za koju su žene diljem svijeta nedvosmisleno izjavile da žele“, navela je Drandić u objavi vijesti da odlazi na novu funkciju, u ICM, asocijaciju koja okuplja 140 udruga iz 119 zemalja svijeta, a s čije će se pozicije i dalje boriti za reproduktivno zdravlje i prava žena.