Bi li liječnici dvije prerano rođene bebe u osječkom KBC-u uspjeli spasiti da nisu bile zaražene covidom 19, pitanje je na koje oni nemaju odgovora. Osim pretpostavke da je bi blizanci rođeni u 28. tjednu s vrlo malom porođajnom težinom imali veću šansu preživjeti da covida nije bilo. Drugo je pitanje na koje također nema pouzdanog odgovora kada su bebe zaražene, tijekom trudnoće jer je zarazu covidom imala majka ili nakon poroda. Nedjelja je, kad su dvije bebe i umrle, ujedno bila i najteži dan osječkog KBC-a od početka pandemije, jer je umrlo ukupno devet osoba, a za život beba liječnici su se borili danima. Na pitanja novinara kako je moguće da su bebe bile zaražene covidom, zamjenik ravnatelja Krunoslav Šego je izjavio da je moguće da se radi o zarazi neposredno nakon poroda ili, što je vjerojatnije, o prijenosu virusa preko posteljice. Dodao je da je u svijetu zabilježeno takvih slučajeva.
Dva dana kasnije u Varaždinu je umrla žena koja je u Opću bolnicu Varaždin dovedena u sedmom mjesecu trudnoće i teškom stanju zbog zaraze covidom. Ravnatelj Nenad Kudelić u izjavi za N1 televiziju otkrio je detalje o preminuloj trudnici koja je došla s teškom kliničkom slikom i umrla je nakon poroda. Bebu su liječnici odlučili poroditi carskim rezom i sudeći po riječima ravnatelja Kudelić, novorođenče je stabilno i nije zaraženo covidom.
Prenosi li se covid s trudnice na dijete? To je ključno pitanje tijekom cijele pandemije i dosadašnja saznanja, spoznaje i istraživanja pokazuju kako je to iznimno rijetka pojava.
„Informacija da su djeca rođena sa covid-om mi je malo čudna. Nije nemoguće, ali je čudno. Puno je veća vjerojatnost da su se djeca zarazila ubrzo nakon poroda, ali to nećemo nikad znati. Većina naših liječnika o tome ne zna puno, jer smo mala zemlja i samim tim nemamo slučajeve velikih brojeve kako bi se iz njih mogli izvlačiti pouzdani zaključci“, kazala nam je Daniela Drandić, koordinatorica udruge Roda komentirajući neke od izjava naših liječnika nakon događaja po kojima 30 posto trudnica na dijete prenose covid prije rođenja.
Odakle dolaze te brojke ne znamo, jer istraživanja i statistike koju od početka pandemije vode Public Health Information kao i Svjetska zdravstvena organizacija govore kako je rizik od zaraze covidom i nakon poroda s majke na dijete izuzetno nizak, ako se pridržavaju epidemioloških mjera. Jednako tako statistika govori i o jako malom riziku da bi novorođenčad zaražena covidom umrla, ako je zaraza jedina indikacija.
S druge strane tijekom pandemije pokrenuto je puno platformi s pregrštom informacija za trudnice, na koji način da se dodatno štite i što im je sve činiti u slučaju zaraze i kako ona utječe na trudnoću i na dijete. U Hrvatskoj se najviše informacija trudnicama na tu temu najviše plasira udruga Rode putem svojih online kanala i društvenih mreža te online trudničkih tečajeva. Problem je što Hrvatski zavod za javno zdravstvo nije davalo puno naputka trudnicama, a sudeći prema anketi koju su također Rode ljetos provele među trudnicama i rodiljama, o covidu i zaštiti one su od svojih ginekologa dobivale jako malo informacija, a najčešće nikakve.