Stručna skupina Svjetske zdravstvene organizacije SAGE je prije par dana iznijela dokaze kako cjepivo protiv humanog papiloma virusa (HPV) u samo jednoj dozi nudi dovoljnu zaštitu od raka vrata maternice. Jednako učinkovitu kao što to čini cijepljenje u dvije doze, kako je inače uobičajeno propisano procjepljivanje protiv ovog virusa, koji uzrokuje rak. Ovo bi otkriće moglo promijeniti bitku zdravstvenih sustava u prevenciji ove bolesti, koja se često naziva i tihom ubojicom, a moguće ju je gotovo u potpunosti spriječiti.
Jedno cjepivo umjesto dosadašnjih dviju doza
Više od 95 posto raka vrata maternice uzrokovano je spolno prenosivim HPV-om, koji je četvrti najčešći tip raka kod žena u svijetu, a 90 posto tih žena živi u zemljama s niskim i srednjim dohotkom.
“Cjepivo protiv HPV-a vrlo je učinkovito u prevenciji HPV serotipova 16 i 18, koji uzrokuju 70 posto raka vrata maternice”, naglasio je dr. Alejandro Cravioto, predsjedavajući SAGE-a, te dodao kako SAGE (Strateška savjetodavna grupa stručnjaka za imunizaciju) poziva sve zemlje da uvedu cjepiva protiv HPV-a. Te da daju prioritet višedobnim skupinama kako bi nadoknadili procjepljivanje protiv HPV-a propušteno kod starijih skupina djevojčica.
„Ove preporuke omogućit će cijepljenje većeg broja djevojaka i žena i na taj način spriječiti da obole od raka vrata maternice i svih njegovih posljedica tijekom života”, rekao je dr. Cravioto u izvješću objavljenom nakon sastanka stručne skupine. Tom prilikom SAGE je objavio i sljedeće preporuke o rasporedu doza za HPV:
jedna ili dvije doze za primarnu ciljanu skupinu djevojčica u dobi od 9 do 14 godina
jedna ili dvije doze za mlade žene u dobi od 15 do 20 godina
dvije doze s razmakom od 6 mjeseci za žene starije od 21 godine
Osobe s oslabljenim imunitetom, uključujući one s HIV-om, trebale bi primiti tri doze ako je to moguće, a ako ne, barem dvije doze. Postoje, naime, ograničeni dokazi o djelotvornosti jedne doze u ovoj skupini.
STRATEGIJA WHO: Do 2030. procijepiti 90 posto djevojčica u svijetu
Ove će preporuke WHO-a biti dodatno ažurirane nakon daljnjih konzultacija, a pomoćnica glavnog ravnatelja WHO-a dr. Princeza Nothemba Simelela je naglasila kako čvrsto vjeruje da je eliminacija raka vrata maternice moguća.
Podsjetimo, prije dvije godine je WHO pokrenula Inicijativu za uklanjanje raka vrata maternice, koja je usmjerena i na rješavanje problema nejednakog pristupa cjepivima. Pokazalo se, naime, kako već godinama ni brojne kampanje osvješćivanja o prevenciji raka vrata maternice cijepljenjem protiv HPV-a nisu uspjele kod današnjih roditelja osnovnoškolaca razbiti mitove i zablude o toj bolesti. I u Hrvatskoj su podaci o procjepljivanju protiv HPV-a u osnovnoškolskoj dobi porazni. U Gradu Zagrebu se cijepi tek 23 posto učenika osmih razreda, a na području cijele Hrvatske taj je postotak puno manji. Informiranost roditelja o HPV-u je također porazno, svaki drugi roditelj ne zna da HPV može izazvati čak šest vrsta raka!
Da se molećivim pristupom prema roditeljima da dopuste svojoj djeci cijepljenje protiv HPV-a neće ništa postići očito je shvatila i Svjetska zdravstvena organizacija, koja je u studenom 2020. objavila Strategiju protiv raka vrata maternice, a koju su potpisali ministri zdravstva iz gotovo 200 zemalja svijeta. Cilj je do 2030. u cijelom svijetu postići 90 postotnu procijepljenost protiv HPV-a djevojčica u dobi do 15 godina.
Globalno gledano, usvajanje cjepiva koje spašava život je jako sporo, a pokrivenost u zemljama znatno je niža od ciljanih 90 posto. Točnije, riječ je o prosječno 13 posto djevojčica koje su cijepljene protiv HPV virusa u dobi do 15. godine života. Nekoliko ključnih razloga utječe na sporu primjenu i nisku pokrivenost cjepivom protiv HPV-a. Od opskrbe tržišta, relativno visoke cijene cjepiva protiv HPV-a koje siromašnije države ne stavljaju na listu besplatnog cjepiva, pa sve do činjenice da je do sada preporuka za procjepljivanje bila isključivo u dvije doze. Takav je režim procjepljivanja također mnoge odvraćao od primanja ove zaštite protiv virusa koji, podsjetimo, u 90 posto slučajeva izaziva rak.
„Jako je važna politička predanost vlada zemalja, kao i svih dionika u društvima da učine dostupnost HPV cjepiva što većom. Ako se to ne učini riječ je o počinjenoj velikoj nepravdi je prema generacijama djevojaka i mladih žena koje bi mogle biti u opasnosti od raka vrata maternice”, naglasila je dr. Simelela.
Najnovija vijest kako je jedna doza cjepiva HPV-a jednako dobra zaštita kao i dvije veliki je korak u smjeru dostupnosti ove prevencije. Osim to je jedna doza jeftinija, veća je i vjerojatnost da će se pozivima za cijepljenje odazvati veći broj djevojčica i mladih žena, ako se ono može napraviti u jednom navratu.