Od kojeg je trenutka fetus živo biće, štoviše osoba, u SAD-u više nije pitanje medicinske struke i etike. Odgovor su počele davati porezne uprave pojedinih saveznih država!
U saveznoj državi Georgiji porezni obveznici mogu u svojoj poreznoj prijavi navesti embrij kao uzdržavanog člana obitelji i pribrojiti ga na svoju listu poreznih olakšica. Od 20. srpnja za svaki fetus kojemu “kuca srce” može se dobiti porezna olakšica do tri tisuće dolara, a ostvaruje se na temelju “relevantne medicinske ili druge popratne dokumentacije”, stoji u odluci državne vlasti. Olakšica se može dobiti već nakon šestog tjedna trudnoće jer su pro-life zakonodavci preuzeli tezu oživotvorenu najprije u Teksasu da od toga tjedna fetusu kuca srce. No, prema tvrdnjama stručnjaka za reproduktivno zdravlje, zvukovi koji se čuju kod pregleda ultrazvukom u šestom tjednu trudnoće nisu otkucaji srca fetusa jer srce još nije razvijeno, već se čuje električna aktivnost samog aparata.
Ali, odluku o tome od kojeg se tjedna trudnoće mogu dobiti porezne olakšice za nerođeno dijete nisu pisali stručnjaci za reproduktivno zdravlje nego oni za javne financije.
Hoće li spontani pobačaj biti tretiran kao porezna prijevara?
Zagovornici prava na pobačaj su zgroženi ovakvom odlukom i upozoravaju na bezbroj mogućih problema. Anthony Michael Kreis, profesor prava i politolog sa Sveučilišta Georgia State, tweetao je da neke trudnoće otkrivene unutar šest tjedana mogu završiti spontanim pobačajem, a što bi moglo dovesti do toga da državna riznica Georgije podijeli puno novca za trudnoće koje nikada neće završiti rođenjem bebe. Lauren Groh-Wargo, voditeljica kampanje Stacey Abrams za guvernerku Georgije, pita se hoće li žena koja doživi spontani pobačaj nakon takve osobne drame još biti optužena i pod istragom zbog porezne prijevare.
U Michiganu, saveznoj državi gdje je pobačaj za sada legalan, trudnice s navršenih dvanaest tjedana trudnoće od prošle godine imaju pravo na 200 dolara porezne olakšice. Zakon koji to osigurava definira fetus kao “pojedinačni organizam vrste Homo sapiens u bilo kojem trenutku prije potpunog porođaja trudne žene”. U prijevodu, to uključuje i tek oplođeno jajašce.
Na tragu Michiganskog zakona, republikanci Mile Lee iz Utaha i Steve Daines iz Montane u američkom su Senatu predložili zakon o poreznom kreditu za trudne majke (Child Tax Credit for Pregnant Moms). U svom prijedlogu definiraju dijete kao “jedinku vrste Homo sapiens od početka biološkog razvoja te jedinke, uključujući oplodnju, do njezine smrti”.
Od kada je embrij osoba?
Iz ovih definicija jasno je koliko su protivnici pobačaja zbunjeni i kakve im se nelogičnosti potkradaju. Ako je embrij osoba od trenutka začeća, zašto uopće u zakonima ostavljaju mogućnost pobačaja u najranijim tjednima trudnoće, najčešće u prvih šest tjedana? Zašto u tom slučaju ne priznaju majci retrogradno porezne olakšice od trenutka začeća, a ne od šestog ili dvanaestog tjedna? Zašto se, uostalom, kod poreznih olakšica spominju samo trudne žene, a ne i očevi njihovih fetusa?
I konačno, zašto američke savezne države s najrigidnijim zakonima protiv pobačaja s jednakom strašću ne brinu i o rođenoj djeci? Naime, prema analizi New York Timesa, smrtnost majki, smrtnost djece i dječje siromaštvo najviši su upravo u državama koje potpuno ili gotovo potpuno zabranjuju pobačaj, a u tim državama većina žena fertilne dobi nema nikakvo zdravstveno osiguranje. Upravo zbog toga SAD imaju najvišu stopu smrtnosti majki među razvijenim zemljama i ona stalno raste.
Zabranjuju pobačaj, ali odbijaju pomoć obiteljima
S druge strane, pomoć siromašnim obiteljima s više djece je više nego skromna. Primjerice, u Mississippiju, koji je među najgorima po smrtnosti novorođenčadi i majki, a gdje je pobačaj zabranjen osim u slučaju silovanja, siromašna majka s dvoje djece može dobiti mjesečno najviše 260 dolara socijalne pomoći. Istodobno su tamošnji zakonodavci odbili produžiti Medicaid za rodilje do jedne godine nakon poroda.
Isti zakonodavci koji u saveznim državama zabranjuju pobačaj odbijaju podržati napore za stvaranje saveznog programa plaćenog obiteljskog dopusta, pa čak i svog republikanskog kolegu iz Utaha Mitta Romneya koji predlaže mjesečnu obiteljsku naknadu na saveznoj razini.
Ideja o poreznim olakšicama za nerođeno dijete na prvi je pogled dobra jer i troškovi za to dijete nastaju i prije nego se ono rodi. No, zagovornici prava na pobačaj upozoravaju da je to lukav način kojim se pokušavaju ograničiti reproduktivna prava. Zakonsko davanje prava osobnosti fetusu povlači pitanje kaznene odgovornosti trudnice koja izgubi dijete u, recimo, prometnoj nesreći ili pri padu niz stepenice. Uostalom, slični apsurdni sudski postupci već su se događali. Pisali smo o slučaju Lizelle Herrera koja je optužena za ubojstvo jer je pobacila nakon pada, a bolnica ju je prijavila da je sama izazvala pobačaj.
SAD tužile Idaho zbog zabrane pobačaja
Savezna administracija koju vodi demokratski predsjednik Joe Biden svim se mogućim pravnim sredstvima bori protiv saveznih država koje su jedva dočekale odluku Vrhovnog suda o ukidanju presude Roe vs. Wade čime je otvoren put masovnoj zabrani pobačaja. Tako su ovoga tjedna SAD tužile državu Idaho zbog zakona koji nameće gotovo apsolutnu zabranu pobačaja, a trebao bi stupiti na snagu 25. kolovoza. U tužbi se tvrdi da zabrana pobačaja krši Zakon o hitnom medicinskom liječenju i radu, savezni zakon koji prisiljava bolnice koje primaju savezna sredstva da pruže hitnu medicinsku pomoć. Od suda se također traži da zabrani Idahu kriminalizaciju liječnika ili oduzimanje liječničke dozvole onima koji izvrše hitan pobačaj.