Nedavno je na svom Instagram profilu komičarka Celeste Barber prozvala Instagram zbog primjene dvostrukih standarda te istodobno i za diskriminaciju različitih tipova tijela nakon što je ta platforma uklonila njezinu fotografiju s obrazloženjem kršenja Instagram pravila. Fotografija koju je komičarka objavila na Instagramu bila je reinterpretacija fotografije Victoria’s Secret supermodela Candace Swanepoel, koja je također djelomično naga, ali je Instagram nije uklonio. Komičarka je Instagram prozvala zbog primjene dvostrukih pravila naglašavajući kako se tu radilo o diskriminaciji objave fotografije koja za razliku od fotomodela, prikazuje drukčiji tip tijela. Njezina je reakcija dobila veliku podršku brojnih Instagram korisnika, pa je ta kompanija bila prisiljena ispričati se i na platformu vratiti u objavu fotografiju Celeste Barber.
View this post on InstagramA post shared by Celeste Barber (@celestebarber) on
Međutim, to nije izolirani slučaj u kojem je Instagram koristio dvostruka mjerila za različite tipove tijela. Često se pod cenzurom Instagrama nađu ženska tijela koja zbog veličine ne odgovaraju standardima fotomodela, a posebice su cenzurirana tijela crnih žena. Tvrdi to i model Nyome Nicholas-Williams čija je fotografija također bila uklonjena s Instagrama, koja je skupa s autoricom fotografije prozvala Instagram za diskriminaciju. Fotografkinja Alexandra Cameron naglasila je da je ovo ujedno bila i prva fotografija ženskog akta koja joj je uklonjena s profila, iako otkriva puno manje tijela od fotografija bijelih žena čije je fotografije objavljivala ranije. Instagram se i ovaj put ispričao i vratio fotografije te je obećao ukloniti sve diskriminatorne algoritme zaslužne za cenzuru crnih ženskih tijela.
View this post on InstagramA post shared by Nyome Nicholas - Williams (@curvynyome) on
Druga borba protiv dvostrukih mjerila na društvenim mrežama je vrlo duga borba cenzure ženskih bradavica, koje za razliku od muških moraju biti skrivene čak i kada se objavljuje akt. Kako znamo, akt u likovnoj umjetnosti označava prikaz nagog ljudskog tijela koji se kao motiv javlja još u prapovijesti. Akt cenzuru doživljava u srednjem vijeku, ali se opet u nju vraća u renesansi otkada u umjetnosti ostaje do danas. Iako u aktu većina ne vidi nikakav problem, golo tijelo koje se pojavljuje na društvenim mrežama nije naravno uvijek akt. I tu se otvara prostor za cenzuru, koju društvene mreže propisuju kroz svoja pravila, koja uopće nisu jasna. Još kad cenzuru provode programski algoritmi, koji ne razlikuju umjetnost od onoga što ona nije, nastaju situacije da jedna te ista scena s drukčijim tijelom bude na različite načine tumačena!
Free the nipple (Oslobodite bradavicu) ime je pokreta koji je izrastao upravo na pitanju koja je to za društvene mreže prihvatljiva, a koja neprihvatljiva golotinja i na koji je način pojedina društvena mreža razlikuje te prema kome primjenjuje svoje cenzorske škare. Iako sve društvene mreže imaju neka svoja, može se reći i logična objašnjenja, oko toga što se smije, a što ne smije prikazivati i zašto, problem nastaje kada se u realnosti dopuštenog i nedopuštenog događaju situacije poput fotografija s početka teksta. Tako pokret Free the nipple postavlja najbitnije pitanje: ‘Zašto je određeni sadržaj, koji prikazuje golišava tijela u vrlo seksualiziranim pozama dopušten, a prikazivanje umjetničke fotografije ženskog akta s otkrivenim bradavicama – nije dopušten?
View this post on InstagramA post shared by Free The Nipple (@freethenipple) on
Zagovaratelji Free the nipple kampanje naglašavaju kako ne postoji razlika između muške i ženske bradavice. Muška i ženska bradavica izgledom su iste i ako prikažemo samo njih u većini slučajeva nećemo sa sigurnošću znati reći pripada li muškarcu ili ženi. Također, kada govorimo o seksualnosti, i muška i ženska bradavica su erogene zone. Upravo zbog toga Free the nipple pokret naglašava da ne cenzuriranjem muške bradavice, a cenzurom ženske društvene mreže potiču seksualizaciju i objektivizaciju dijela tijela koji sam po sebi nije niti seksualan niti provokativan. Jednako kao što u određenom kontekstu noga, kosa ili usta mogu biti seksualni i uzbuđujuči, a u drugom kontekstu ne moraju. Tako je i s bradavicama, one to same po sebi nisu. Pokret Free the nipple naglašava da su upravo ženska dojka, pa tako i bradavica, savršen primjer dugogodišnje hiperseksualizacije golog ženskog tijela koja je dopuštena i nije cenzurirana kada služi prodaji proizvoda, a podložana je cenzuri kada je tu samo zbog sebe.
Iako mnogi pokret Free the nipple pokušavaju staviti u isti koš prikupljanja lajkova na društvenim mrežama, ovim pokretom otvaraju se brojne društvene teme i prijepori, a čiji je cilj borba za rodnu ravnopravnost. Prekomjerna seksualizacija i objektivizacija ženskog tijela, a s druge strane cenzura ženske seksualnosti, samo su neke od tih tema.
.@instagram removed @TheTaTaTop's page for photos of women wearing bikini tops w/cartoon pics of male nipples https://t.co/UMnOfgCIJp pic.twitter.com/ht7gJHkMUB
— Linze Spice (@LinzeRice) May 27, 2017