Laserska vaginoplastika jedna je novijih metoda koja se primjenjuje u estetskoj kirurgiji genitalija, a o čemu smo kroz istoimeni serijal tekstova proteklih tjedana tražili odgovore na pitanja zašto žene i muškarci sve više idu na kirurške zahvate na svojim intimnim dijelovima tijela. Da je laserska rekonstrukcija vulve, kao neinvazivni postupak ujedno i najprihvatljivija metoda pomlađivanja ženskog spolnog organa tvrdi ginekolog dr. Ivan Fistonić, koji takav zahvat promovira u liječenju stresne urinarne inkontinencije u žena te kao pomlađivanje rodnice ili vaginalne rejuvenacije. Doktor Fistonić tvrdi da taj postupak žene traže nakon poroda i u srednjoj životnoj dobi, a razlozi su medicinske prirode. Kao jedan od njih je i vraćanje spolnog užitka, jer ono unapređuje seksualno zdravlje.
Koji su medicinski, zdravstveni razlozi za te zahvate?
To su su mahom stresna inkontinencija, osjećaj proširene rodnice, spušten mjehur ili vrat maternice koji se može napipati ili se nazire između usana, osobito pri kašljanju. Čak oko 40 posto žena iznad 35 godina pati od nekog vida nelagode pri spolnosti ili nevoljnog otjecanja mokraće koje su posljedica rastezanja rodnice. Nažalost, rijetke su one žene koje će takvu problematiku naglasiti razgovarajući s ginekologom.
U kojoj dobi žene najčešće traže takav zahvat?
Dužnost je svakog ginekologa upozoriti na prijeteće pogoršanje navedenih stanja kako dob napreduje. Žene počesto ignoriraju savjete o potrebi treninga mišićja zdjeličnog dna, a stresnu inkontinenciju smatraju „normalnom pojavom“. Zato je srednja dob onih koje konačno reagiraju na simptome između 50 i 60 godina, a tada je uspješnost bilo koje intervencije značajno manja. Ipak, obzirom na sve veću medijsku pozornost mlada moderna žena sve je bolje informirana i svjesna da postupci koji se primijene u ranoj fazi mogu osigurati bezbrižniju budućnost.
Koliko traje oporavak nakon zahvata i kakve su njegove medicinske indikacije?
Laserski zahvat koji se izvodi erbijumskim laserom uključuje dva do tri tretmana u razmaku od mjesec dana. Uvjeti su uredni ostali ginekološki nalazi kao i PAPA, sterilna urinokultura ako je indikacija stresna inkontinencija, početni do srednji stupanj spuštenosti organa te indeks tjelesne mase ispod 35. Zahvat ne zahtjeva klasičnu anesteziju osim eventualno anestezijske kreme i ne zahtijeva mirovanje, osim kratkotrajne seksualne apstinencije. Pacijentica se nakon zahvata odmah vraća svojim uobičajenim aktivnostima. Jasno je da žena koja obavlja posao koji uključuje težu tjelesnu aktivnost koja povisuje unutartrbušni tlak ili je prekomjerne tjelesne težine, ne može očekivati značajan uspjeh laserskog kao ni bilo kojeg drugog liječenja. Obzirom na neinvazivnost, zahvat se može ponoviti više puta.
Brojni ginekolozi i američka FDA upozoravaju da uređaji kojima se obavljaju nekirurški tretmani pomlađivanja vagine ostavljaju i negativne posljedice, poput vaginalnih opekotina, ožiljaka, bolova tijekom spolnog odnosa i slično, zbog čega je FDA 2018. godine objavila izjavu kako ti uređaji nemaju njezino odobrenje. Kako komentirate ta upozorenja? Je li se što promijenilo u posljednje dvije godine, odnosno jesu li uređaji tehnički usavršeni i jesu li dobili odobrenje FDA?
FDA je 2016. i ponovno 2018. upozorila da je laser u ginekologiji, a izrijekom navode da se to odnosi na CO2 laser, dobio registraciju samo za kiruršku primjenu rezanja tkiva, a ne za bilo koje postupke vaginalne rejuvenacje. Istovremeno je erbijumska SMOOTH® metoda registrana u EU, prvo u Italiji po preporuci njihova Društva za menopauzu, potom Kanadi, Singapuru, Čileu…, i to za primjenu kod stresne inkontinencije, sindroma proširene rodnice i vaginalne atrofije u postmenopauzi kako bi se poboljšala lubrikacija bez lokalne primjene hormona. Dakle, u smislu učinkovitosti i sigurnosti ne govorimo o istom laseru. Erbijum nije isto što CO2 ili holomijum, diodni, plinski ili koji drugi laser. Govoreći o primjeni u ginekologiji, ovdje se radi o mekom i nježnom tkivu površinskog sloja rodnice. Erbijumski laser ovdje je izuzetno učinkovit, a usputnih neželjenih efekata praktički nema. Nasuprot tome CO2 laser puno dublje prodire i može ostaviti tragove u smislu površinskih ranica i eventualno posljedičnog stvaranja ožiljkastog tkiva. U konačnici svi su laseri učinkoviti i vrijedan su alat, ali samo u rukama stručnog i kompetentnog medicinskog profesionalca.
Kakva su vaša stajališta vezano za zahvate estetske kirurgije genitalija – labioplastika i vaginoplastika, a kojima se podvrgava sve veći broj žena?
Labioplastika najčešće podrazumijeva redukciju malih usana zbog hipertrofije ili nesrazmjera. Labioplastika je i povećanje volumena velikih usana zbog njihove atrofije ili opuštenosti. I jedno i drugo je apsolutno medicinski opravdano obzirom na nelagodu i nezadovoljstvo koju ta stanja izazivaju narušavajući kvalitetu seksualnosti.
Postoje li neki standardi ljepote vulve i kako su i kada nastali? Koliko je izgled vulve bitan za seksualno i reproduktivno zdravlje?
Standard ljepote diktira moda. Odlikuje se odjećom i obućom, izgledom i intervencijama na licu, zubima, usnama, dojkama… Sve je lako usporedivo jer je svima vidljivo. Genitalno je područje posebnost svake žene i standard zapravo ne postoji. Svaka je stidnica drukčija i skrivena je od pogleda, tako da percepcija ljepote ovisi o osobnoj procjeni, odnosno procjeni para.
Imate li kao ginekolog primjera da vaše pacijentice traže savjete u tom smjeru i što im odgovarate?
Sve više je pozornost žena usmjerena prema izgledu vanjskog spolovila, neovisno o tome jesu li djevojke ili majke. Apsolutno podržavam svaku intervenciju koja poboljšava kvalitetu života i seksualno zdravlje. U ranije navedenoj listi zahvata nema niti jednog koji izlazi iz okvira medicinski opravdanog. Zajednički analiziramo slike, komentiramo mogućnosti i donosimo plan zahvata. Saka žena ispunjava sveobuhvatni informirani pristanak u kojem je najvažnije da se isključe nerealna očekivanja.
Imate li možda upita vezano za himenoplastiku, odnosno saznanja jesu li ti zahvati danas više ili manje tražen? Ako da, što savjetujete svojim pacijenticama?
Zahtjevi za restauriranje himena su posljedica socio-kulturoloških standarda. Prije 20 i 30 godina je u našem podneblju zahtijeva bilo mnogo više, a sada ih gotovo uopće nema. Iako zahvat nije objektivno medicinski opravdan, ipak dolazi u obzir na zahtjev, obzirom da nije mutilirajući, odnosno ne narušava integritet organa. Himenoplastika nije mutilirajući zahvat i ne može se uspoređivati sa zahvatima koji sakate, kao što je to obrezivanje stidnice, a koji su u tradiciji nekih afričkih i srednjeazijskih kultura. Upozorenje koje je izdala Europska komisija posljedica je uvezenih tradicija koje su u Europu došle kao posljedica migracija, a odnosi se na navedene zahvate sakaćenja, ne na himenoplastiku.
Laserska restauracija umjesto pomlađivanje rodnice
Lasersko pomlađivanje rodnice (LPM) po meni nije najsretnija sintagma, ali je medijski korištena. Prvi ju je lansirao i zaštitio dr. David Mattlock, kalifornijski ginekolog 1996. godine, a danas je to potpuno drukčiji postupak nego ga je on izvodio. Doktor Mattlock je, naime, koristio diodni laser umjesto skalpela i sve je ostalo klasična kirurgija. Indikacije su mahom proširen ulaz u rodnicu uz nelijepu zaraslicu nakon epiziotomije. Laserom izrezuje suvišno tkivo i zatim ranu spaja šavovima. Oporavak i komplikacije su iste kao kod bilo kojeg kirurškog zahvata na stidnici i donjoj trećini rodnice. Suvremeno značenje LPM podrazumijeva neinvazivni zahvat kojim se aplicira laserska termička energija koja skraćuje nepovratno rastegnuti kolagen, a najčešće je posljedica porođajne traume. Time se postiže i željeni efekt ‘učvršćivanja’ rastegnutog tkiva. Osobno zagovaram da se postupci koje mi radimo zovu laserska rekonstrukcija, laserska restauracija ili estetska ili kozmetska ginekologija.