Nakon tridesetak minuta, pod lokalnom anestezijom i uz brz oporavak žena će opet proživjeti prvi spolni odnos, a njen partner doživjeti čast da joj bude prvi. Iza ovog kratkog opisa je himenoplastika, još jedna od popularnih kirurških intervencija na ženskim genitalijama, kojom pacijentice vraćaju himen, tanku opnu koja se nalazi na jedan do dva centimetra od ulaza u vaginu.
Zašto je himen toliko važan?
Taj biološki potpuno beskoristan dio ženske anatomije stoljećima je određivao vrijednost žene, štoviše – društveno, moralno i ekonomski himen je već stoljećima presudan u životu milijuna žena. U mnogim društvima muškarci su imali i još danas imaju pravo poništiti brak ako žena prve bračne noći nije krvarila, a nerijetko je nedostatak himena mladenka plaćala životom. U nekim dijelovima svijeta i danas je himen bitan dio ženske anatomije bez koje se djevojka ne može udati i bit će proglašena nepoželjnom i izopćena iz zajednice ili čak i nešto gore.
Himen otkriven krajem 15. stoljeća
Himen je otkriven i dobio je svoje ime tek krajem petnaestog stoljeća, kad je talijanski liječnik Michaelis Savonarola opisao himen kao „membranu koja se probije u vrijeme defloracije tako da krv teče“. Od tada je krvarenje u prvom spolnom odnosu must have dokaz nevinosti, netaknutosti, časti i poštenja djevojke, kako seksualno neiskustvo definiraju patrijarhalni mentalitet i religija.
U nekim je zemljama predbračni seks, što podrazumijeva gubitak nevinosti, i danas kriminaliziran pod krinkom zaštite javnog morala. Osim sudske, djevojku koja nije nevina često čeka još teža običajna kazna, ponekad i smrtna, u pravilu od ruke muških članova njene vlastite obitelji kojoj je povrijedila čast. Mnoge od njih skrivaju se po zapadnim zemljama i anonimno svjedoče o strahovima s kojima godinama žive, neprestano se osvrćući preko ramena s pitanjem jesu li ih pronašli i hoće li biti žrtve ubojstva zbog časti, i sve to samo zato što nisu djevice kako su muški članovi obitelji obećali izabranom suprugu pa ih je time osramotila.
Prva himenoplastika izvedena 1962.
Otkad je 1962. godine izvedena prva operacija himenoplastike, rekonstrukcije himena ili himenorafije, taj su kontroverzni zahvat, kako ga ponekad nazivaju i sami kirurzi, zatražile tisuće i tisuće žena ili, kad je riječ o jako mladim djevojkama, njihovi roditelji.
Motivi su im, svjedoče u klinikama koje nude takav zahvat, raznovrsni. Nekima je himen nužan da bi spasile vlastiti život i obiteljsku čast ili se udale za muškarca koji očekuje i, štoviše, inzistira na djevičanstvu mladenke. Roditelji pak dovode kćeri da bi postigli bolju cijenu za njih kao mladenke u dogovorenom braku.
Djevičanstvo vraćale više puta
Na drugoj strani spektra motivi su čisti biznis. Neke djevojke anonimno su se hvalile kako su mnogo puta prodale svoje djevičanstvo bogatim šeicima koji traže prostitutku-djevicu, druge prodaju svoju nevinost na online ili live aukcijama. Jedan turski ginekolog hvalio se kolegama da je jednoj osobi rekonstruirao himen više od 400 puta. U trećoj kategoriji su pak djevojke i žene koje samoinicijativno dolaze na himenoplastiku jer im je prvo seksualno iskustvo u životu bilo traumatično pa žele novi i lijep prvi doživljaj ili žele svom partneru pokloniti svoju nevinost. U jednoj pokrajini Južnoafričke republike djevojkama su ponuđene stipendije za koledž ako su djevice i ako to ostanu za vrijeme školovanja.
Djevičanstvo je još jako na cijeni i u modernim zapadnim društvima koja se deklarativno zalažu za rodnu ravnopravnost. U SAD-u se i danas održavaju debitantski balovi na kojima očevi pokazuju certifikat o djevičanstvu kćeri, a kćer daje obećanje ocu da će ostati djevica do braka. Na Filipinima klinike u vlasništvu države izdaju takozvane „V karte“ ženama koje rade u barovima i striptiz klubovima gdje su Amerikanci česti gosti koji plaćaju puno više za odnos sa djevicom.
„Two-fingers tests“
Provjera djevičanstva raširena je još posvuda u svijetu, premda su „two-fingers tests“ osudile brojne međunarodne organizacije i aktivisti za ljudska prava. UN-ove agencije za ljudska prava i za žene te Svjetska zdravstvena organizacija su prije dvije godine pozvali sve države da zabrane testiranje djevičanstva kao „medicinski nepotrebnu, bolnu, ponižavajuću i traumatičnu praksu“. Liječnici upozoravaju da se nikakvim testom ne može dokazati je li žena imala seksualni odnos te da postojanje, izgled ili odsustvo himena to ne dokazuju. Ponekad himen ne nestaje u potpunosti tijekom penetracije, ponekad djevojčica izgubi himen dok se bavi sportskim aktivnostima, neke ga same oštete tamponom, a neke se jednostavno rode bez njega.
Rezolucija za zabranu himenoplastike
Europski parlament u svojoj rezoluciji o strategiji za okončanje genitalnog sakaćenja djevojčica i žena u istu kategoriju uvrstio i himenoplastiku i testiranje djevičanstva. Sve su to, stoji u Rezoluciji 2019/2988 , štetne prakse i rodno zasnovano nasilje nad ženama i djevojčicama koje krši njihova ljudska prava, tjelesni integritet i seksualno i reproduktivno zdravlje.
Zahtjevima za zabranu himenoplastike suprotstavljaju se oni koji upozoravaju da bi takva zabrana mogla ugroziti živote mnogih djevojaka kojima je rekonstrukcija himena šansa za izbjegavanje kazne za sramoćenje te stoga traže da se zabrani pristupi polako i oprezno.
Koliko god ljudsko društvo tehnološki napredovalo kroz stoljeća, neki se običaji i stavovi uporno zadržavaju još iz doba neolitika, kad je prvi put postalo važno da žena ima odnos samo s jednim muškarcem kako bi on bio siguran da su potomci koje je rodila njegovi i da će njegovu imovinu naslijediti „njegova krv“. Kasnije je ideja o djevičanstvu zamotana u religiozno ruho i postala je moralna vertikala prema kojoj su živjele milijarde žena kroz stoljeća, a mnoge tako žive i danas, unatoč činjenici da već dugo postoji DNK test kojim svatko kome je to važno može jednostavno dokazati čije gene dijete nosi.
U Hrvatskoj novi himen do dvije tisuće eura
Hrvatski kirurzi koji obavljaju himenoplastiku nerado govore o tom dijelu svoga posla, tek će spomenuti da obave nekoliko desetaka zahvata godišnje. Cijena je od tisuću do dvije tisuće eura, ovisno o vrsti zahvata i popratnim uslugama. U BiH i Srbiji cijena je dvostruko niža, a prema priznanjima tamošnjih kirurga, obave znatno više zahvata himenoplastike.
Nekiruršku verziju dokazivanja nevinosti na tržište su lansirali Kinezi i stoji tridesetak dolara. „Pribor za vraćanje nevinosti“ je mala vrećica punjena tekućinom koja nalikuje krvi te srebrna membrana. To se stavlja u vaginu prije spolnog odnosa, pri penetraciji membrana se probija i dolazi do lažnog krvarenja. Na ženi je samo da odglumi nelagodu jer je i to dio mita o tome kako žene doživljavaju prvi spolni odnos.
Lažiranje nevinosti prije himenoplastike
Davno prije plastične kirurgije djevojke su se dovijale kako dokazati nevinost u prvoj bračnoj noći pa su potajno nabavljale razne recepte i savjete kako zavarati novopečenog supruga. Glavni je cilj bio suziti vaginalni otvor i imitirati krvarenj
Pomiješati mljeveni šećer, bjelanjak i aluminijski sulfat sa kišnicom u kojoj su se kuhale neke trave te prati svoje intimne dijelove ovom otopinom
Dan prije vjenčanja staviti pijavicu na vanjske usmine, pazeći da se ne uvuče pod kožu. Napravit će se krastica koja će krvariti prilikom penetracije
Stari židovski recept savjetuje da se ukuha lišće mirte, u reduciranoj tekućini potom se kuha kopriva i tom se otopinom devet dana peru intimni dijelovi. Zajamčeno je sužavanje vaginalnog otvora
Britanska prostitutka Fanny Hill je sredinom 18. stoljeća neprestano prodavala mušterijama svoju nevinost. U uzglavlju je imala ugrađenu tajnu ladicu iz koje bi za vrijeme odnosa tajno uzela spužvu natopljenu tekućinom koja imitira krv i istisnula je među svoja bedra