Povodom obilježavanja Međunarodnog dana svjesnosti o HPV-u, koji se obilježava 4. ožujka pod vodstvom Međunarodnog udruženja za humani papiloma virus Europski parlamentarni forum za seksualna i reproduktivna prava je objavio kartu koja prikazuje stanje u 46 europskih zemalja po pitanju prevencije raka vrata maternice.
U Europi je rak vrata maternice deveti najčešći rak među ženama i drugi po redu rak od kojeg umire najviše žena u dobi od 15 do 44 godine. Godišnje se dijagnosticira oko 60 tisuća slučaja raka vrata materice, a oko 25 tisuća žena umire od te bolesti. U Hrvatskoj svake godine od invazivnog karcinoma cerviksa oboli oko 300 žena, a gotovo 200 umire.
Rak vrata maternice jedna od rijetkih onkoloških bolesti koju je moguće spriječiti i cijepljenjem protiv HPV-a koji je jedan od njezinih glavnih uzročnika. Stoga je ulaganje u uspostava sustava prevencije prioritet na razini Europske unije budući je broj oboljelih žena i njihova smrtnost izrazito visoka.
Najbolje stanje poduzetnih mjera prevencije među istraživanih 46 zemalja, a ocjenjivalo se postojanje nacionalnog programa probira raka vrata maternice, cijepljenje protiv HPV-a te dostupnost informacija na internetu, je u Belgiji, Danskoj, Irskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Navedene države nose 100 posto ispunjenih mjera.
Hrvatska je zauzela 14 mjesto na ljestvici s rezultatom od 91 posto. Najgori je Azerbajdžan, koji nema nikakve mjere vezane uz cijepljenje protiv HPV-a niti programe ranog otkrivanja raka vrata maternice, a od članica EU-a Rumunjska.
HPV obuhvaća grupu od više od 150 tipova virusa, od kojih 40-tak uzrokuje .
ŠTO TREBA ZNATI O HPV-u I KAKO SE OD NJEGA ZAŠTITITI
HPV ne čini samo jedan virus
Skupinu humanih papilomavirusa (HPV) čini više od 150 virusa i svaki od njih drugačije djeluje na organizam. Svaki od tih tipova spada u jednu od dvije kategorije, niskorizični ili visokorizični. Niskorizični HPV ne uzrokuje rak, no može uzrokovati genitalne bradavice. Bolesti kože i sluznice anogenitalne regije uzrokuje 40-tak tipova HPV-a. Dva su tipa HPV-a posebno „zaslužna“ za 90 posto slučajeva genitalnih bradavica – HPV tipa 6 i HPV tipa 11. Od karcinoma uzrokovanih HPV-om najčešći je karcinom vrata maternice (cerviksa). Visokorizični HPV – koji čini oko polovice svih slučajeva infekcije HPV-om – ne mora pokazati nikakve simptome. No, ako se ne liječi, može dovesti do raka vrata maternice, rodnice, stidnice, anusa, penisa i grla. Od karcinoma uzrokovanih HPV-om najčešći je karcinom vrata maternice (cerviksa).
Zaraziti se može i pri prvom spolnom odnosu
Pri prvom spolnom odnosu može se dobiti bilo koja spolnu bolest. ne samo HPV. No, budući da je HPV toliko raširen, šansa da za zarazu su vrlo velike. Iako se najčešće prenosi tijekom vaginalnog ili analnog spolnog odnosa, postoji i veliki rizik od prenošenja HPV-a oralnim seksom.
Ne zna se sa sigurnošću tko nosi HPV
Većina tipova HPV-a ne pokazuje nikakve simptome. Ne može se znati ima li partner ili partnerica HPV ako nema vidljive genitalne bradavice ili ako se nije testiralo. Čak i ako sve izgleda u redu i dalje je nužno koristiti zaštitu pri svakom spolnom odnosu. Neki od najopasnijih virusa koji postoje godinama ne pokazuju nikakve simptome. Ako je riječ o infekciji nekim od visokorizičnih tipova HPV-a, može proći i dvadeset godina do razvoja raka.
HPV ne uzrokuje uvijek probleme
Postoji šansa da će imunološki sustav sam riješiti infekciju prije nego što nastupe bilo kakvi zdravstveni problemi. Većina HPV infekcija (90 posto) povlači se sama od sebe unutar dvije godine. Čak ako se to i ne dogodi, ako se otkrije dovoljno rano, moguće je tretirati promijenjene stanice prije nego što se pretvore u rak. Stoga, valja biti stalno svjestan rizika i na vrijeme se štititi, održavati higijenu i redovno ići na preglede. Redoviti Papa testovi mogu pomoći u otkrivanju promijenjenih stanica na sluznici maternice.
Cjepivo protiv HPV-a
Cjepivo protiv HPV-a pokriva tipove virusa koji uzrokuju genitalne bradavice i rak. Klinička ispitivanja su pokazala da je cjepivo protiv HPV-a gotovo sto posto učinkovito u prevenciji promijenjenih stanica (u kojima promjene uzrokuje HPV) u sluznici vrata maternice prije nego što se te stanice razviju u predstadij raka ili rak te genitalnih bradavica. Cjepivo je najučinkovitije prije izlaganja HPV-u, odnosno prije stupanja u spolne odnose, zbog čega se preporučuje u pred adolescentnoj dobi. Zato se preporuča cijepljenje učenika od sedmog razreda osnovne škole, što čine mnoge zapadnoeuropske zemlje. Cijepiti se mogu i dječaci i djevojčice jer su i žene i muškarci u jednakom riziku od bolesti uzrokovane HPV-om. U Hrvatskoj je dostupna prevencija šest vrsta raka uzrokovane HPV-om. Cijepljenje je besplatno za sve učenike i učenice osmih razreda osnovne škole, a provode ga nadležni timovi školske medicine.