Plastična kirurgija posljednjih je godina osvojila i intimne dijelove tijela, a plastičnim kirurzima donijela unosno novo tržište. Prema podacima Svjetskog udruženja plastičnih kirurga ISAPS 2018. godine u svijetu je obavljeno 10.607.227 plastičnih operacija ili 15 posto više nego 2014. Na listama najtraženijih operacija iz godine u godinu vode povećanje grudi, liposukcija, zatezanje očnih kapaka, podizanje grudi, face lifting, no među dvadeset najtraženijih zahvata mjesto su zauzele i labioplastika (operacija stidnih usana) te pomlađivanje vagine. Tih je zahvata 2018. obavljeno 25 posto više nego četiri godine ranije i nadmašili su podizanje stražnjice ili zatezanje bedara.
Pomlađivanje, obrezivanje, podebljanje, izbjeljivanje…
Žene traže sljedeće zahvate: labioplastiku (operacija malih i velikih stidnih usana), vaginoplastiku (“pomlađivanje vagine” to jest sužavanje rodnice), perineoplastiku (zatezanje međice, područja između vaginalnog otvora i anusa), obrezivanje klitorisa i himenoplastiku (rekonstrukcija himena). Plastična kirurgija penisa još se nije probila među dvadeset najtraženijih zahvata, no i ona je, kako plastične operacije postaju prihvaćenije, sve traženija.
Tri najčešća zahvata su obrezivanje, produljenje i podebljanje penisa. Najtraženije je obrezivanje jer je obrezan penis postao svojevrsni ‘must have’ u pojedinim kulturama (ponajprije u Americi), neovisno o vjerskoj pripadnosti. No, ima i neobičnijih zahvata. Tako, primjerice, na Tajlandu muškarci često traže izbjeljivanje penisa, čime se izbjeljivanje kože, trend raširen u Aziji, spustilo i na intimno područje. Niti žene nisu odoljele tom trendu, pa mnoge, bez obzira na rasu, traže izbjeljivanje vulve, a i muškarcima i ženama zanimljivo je i izbjeljivanje anusa.
O ljepoti vulve uče iz medija
Devan Stahl, doktorica i profesorica bioetike na državnom sveučilištu Michigan, kaže kako su si kirurzi otvorili novo tržište plastičnim operacijama na intimnim dijelovima tijela jer je plastična kirurgija, zahvaljujući medijima i celebritijima, postala opće prihvaćena. Premda je izgled vulve individualan, 75 posto žena uči iz medija što je to “lijepa vulva”. A ona je, kaže Stahl, u tim istim medijima često fotošopirana kako bi dobila tzv. Barbi izgled – samo prorez na vrhu bedara, skrivene male stidne usne i naravno, pubis bez ijedne dlačice.
Isto su tako nametnuti standardi za “lijepi penis”, prije svega za njegovu dužinu i širinu, premda je i to individualno, a seksualni užitak partnerice nikad ne ovisi samo o veličini penisa.
Muškarcima bitnija depilacija nego izgled ženskih genitalija
Što je najzanimljivije, dok su žene silno opterećene izgledom svoje vulve, troše tisuće dolara ili eura da bi je “proljepšale” i trpe sve posljedice operacije, dva online istraživanja, provedena u Australiji i SAD-u, pokazala su kako je muškarcima taj izgled gotovo nebitan.
Prema australskom istraživanju, 49,2 posto ispitanika nemaju predodžbu o željenom izgledu vulve, 70,4 posto njih su svjesni plastične kirurgije ženskih genitalija, no 53,8 posto ih ne vjeruje da je to dobra opcija za žene. Samo je 14 posto njih podržalo takve zahvate. Što je najzanimljivije, više od 80 posto ispitanika su imali od 18 do 24 godine, što su u pravilu godine kad se više pažnje obraća na izgled, kako svoj tako i tuđi.
Američko istraživanje na gotovo dvije tisuće ispitanika obuhvatilo je više muškaraca srednje dobi. Za više od polovice njih privlačno je kad je žena djelomično ili potpuno depilirana na intimnom području, a 60 posto njih je odgovorilo da im izgled vulve ne utječe na seksualnu privlačnost partnerice. Čak tri četvrtine ispitanika odgovorilo je da ne bi partnericu ohrabrivali da se podvrgne plastičnoj kirurgiji svojih genitalija.
Unatoč tome, žene i dalje traže zahvate na svojim genitalijama nezadovoljne njihovim izgledom i potaknute idealom “dizajnerske vagine”, dok se muškarci podvrgavaju zahvatima kako bi njihov “ponos” napokon bio duži, deblji, ljepši…
U sljedećih nekoliko nastavaka reci.hr će detaljnije obraditi pojedine najtraženije zahvate te donijeti mišljenja stručnjaka o njima.
Crna Venera: prva žrtva seksualnog traffickinga
Izgled ženskih genitalija nije kroz povijest bio predmet osobitog interesa jer su služile isključivo razmnožavanju pa nije bilo presudno kako vulva izgleda, nego je li žena plodna. No, početkom 19. stoljeća jedan je britanski kirurg na najgori mogući način skrenuo pažnju na izgled. William Dunlop je 1810. u Južnoj Africi susreo dvadesetogodišnju sluškinju Saartjie Baartman iz plemena Khoikhoi, ženu neobično velike stražnjice i neuobičajeno dugih malih usmina. Poveo ju je u Englesku i prikazivao je na sajmovima i na zabavama visokog društva, a uz dodatno plaćanje promatrači su mogli dodirnuti njenu stražnicu kako bi se uvjerili da je prava. Mnogi su se pobunili zbog takvog nehumanog, nemoralnog, pa i ilegalnog prikazivanja žene kroz show koji je postao najpopularniji u Londonu.
Članovi Afričkog udruženja tužili su Dunlopa za ropstvo, koje je u Engleskoj bilo zabranjeno, no sud je odbacio predmet uz objašnjenje da je Baartman dobrovoljno pristala na to. Freak show sa Baartmanovom nastavljen je u Parizu, gdje je 1815. godine umrla. Njen mozak i genitalije bili su izloženi u Nacionalnom prirodoslovnom muzeju u Parizu, a tek 2002. vraćeni su u Južnu Afriku.
O Sari Baartman je 2010. godine snimljen potresan film “Crna Venera”, a ostala je zapisana kao prva (ili barem najpoznatija) žrtva seksualnog traffickinga. Njenim imenom nazvan je južnoafrički centar za žene i djecu žrtve obiteljskog i seksualnog nasilja.