Je li seksualni odgoj u domeni roditelja i razgovaraju li oni uopće sa svojom djecom o tim temama? Ovo je pitanje postalo aktualno nakon što su u javnost, a već u trećem valu u samo pola godine, dospjele ispovijesti brojnih žrtava seksualnog nasilja. Ključno je tu bilo pitanje gdje su bili roditelji djevojčica kada su one postajale žrtve seksualnih predatora i nasilnika. Kako to da ništa nisu znali, zašto se djeca svojim roditeljima kod takvih stvari ne povjeravaju?
Kada smo inicirali peticiju za uvođenje seksualnog obrazovanja u škole kao obveznog predmeta, kako bi se, među ostalim, djeci omogućila potrebna znanja o seksualnosti bez kojih se ne može raditi na prepoznavanju i prevenciji seksualnog nasilja, od jednog su se dijela javnosti, kao i od dijela političara, opet čule tvrdnje i stavovi kako je seksualni odgoj djece u isključivoj domeni roditeljstva i da država tu nema što tražiti.
I na toj tvrdnji sve staje. Ne zna se da li roditelji uistinu razgovaraju s djecom o seksualnosti, da li ih educiraju, jesu li im pri ruci kad imaju nebrojena pitanja, da li im se uopće obraćaju ili odgovore traže među vršnjacima, na internetu… Budu samouki kako to dio roditelja i očekuje da se o tim stvarima djeca educiraju, jer ni s njima nitko nije razgovarao, pa su sasvim dobro ispali. Ne zna se ni koliko se sami roditelji osjećaju kompetentnima u tim temama, da li traže pomoć i gdje je uopće mogu dobiti u tim situacijama kad nemaju odgovora na ta pitanja svoje djece. Lutaju li i oni internetom u potrazi za odgovorima?
Sve su to važne teme o kojima valja javno raspravljati, pa smo organizirali konferenciju „Seksualni odgoj i roditeljstvo“ te okupili roditelje i stručnjake koji se niz godina bave i područjem seksualnosti, seksualnim i reproduktivnim zdravljem i pravima.
Svoje uvide, saznanja i iskustva u ovim inače toliko tabuiziranim i lažnim mitovima opterećenim pitanjima i temama prenijet će i o njima raspravljati doc. dr. sc. Tanja Jurin, psihologinja, psihoterapeutkinja i seksualna terapeutkinja, koja vodi kolegij Psihologija seksualnosti na Odsjeku psihologije na Filozofskom fakultetu, prof. dr. sc. Hrvoje Tiljak, liječnik obiteljske medicine, certificirani seksualni savjetnik i izvanredni profesor na katedri za obiteljsku medicinu i voditelj specijalističkog studija obiteljske medicine Medicinskog fakulteta u Zagrebu, Daniela Drandić, voditeljica Programa za reproduktivno zdravlje udruge Roda, zagovara promjene politika specijaliziranih za rodiljsku njegu i reproduktivna prava te suradnica u nizu projekata i istraživanja kvalitete zdravstvenih usluga trudnicama i rodiljama.
Koliko djeca znaju o području ljudske seksualnosti otkrit će nam Davorka Glavina Stanković, profesorica psihologije Strukovne škole u Puli (danas u mirovini), koja je s kolegicom pedagoginjom Ljiljanom Meščić Blažević još prije 17 godina postavila i provodila nastavu seksualne edukacije u njihovoj školi, a koja se radi i danas. Sve je počelo kad je u samo jednoj godini u školi bilo čak osam maloljetničkih trudnoća i to je bio znak za uzbunu, alarm da se hitno mora uvesti seksualna edukacija učenika čime ih se uči odgovornom ponašanju.
Najsvježije podatke o tome da li i na koji način roditelji educiraju svoju djecu o seksualnosti otkrit će Martina Friganović, suosnivačica i urednica portala ‘Supermame’, koji je ovih dana za prigodu ove konferencije među svojim čitateljima proveo o tome anketu. Kakoj je i mama influenserica, Martina Friganocić raspravljat će na ovu temu i kao roditelj, ali i prenijeti iskustva drugih roditleja koji joj se obraćaju i s tim pitanjima. U ulozi roditelja na konferenciji će biti i Ivan Makovac, koji ne samo da je otac, nego je vrlo aktivan u projektima edukacije roditelja, posebice osnaživanja očeva, a kao edukator godinama je radio u projektima udruge Status M, koja se bavi projektima uspostave rodne ravnopravnosti, nenasilja i inkluzije. Razgovarat ćemo što znači biti seks pozitivan roditelj, je li to kod nas u trendu kakav postoji zadnjih godina u zapadnoeuropskim zemljama i također otkriti što današnji roditelji koji su tu svoju ulogu osvjestili i smatraju je jako važnom traže od društva da im bude podrška kako bi je što bolje prema svojoj djeci i obavljali.
Konferencija počinje u 17 sati, prenosit će se uživo i putem Facebook stranice Reci.hr, a registrirati se za sudjelovanje na konferenciji možete i OVDJE
LINK ZA REGISTRACIJU: https://zoom.us/…/tJ0vdeirqzopGNVSC6N7l_K_fv-2ZEq95XRN
Konferenciju podržavaju tvrtke Lelo i Intimina i svi registrirani sudionici bit će uključeni i u izvlačenje vrijednih poklona sponzora: INTIMINA daruje svoju popularnu Ziggy Cup menstrualnu čašicu i brendiranu torbu za višekratnu upotrebu, a LELO svoj vrhunski masažer Sila i svijeću Massage Candle, koja se topljenjem pretvara u ulje za masažu.