Kod gotovo svakog razgovora o uvođenju seksualnog odgoja u obvezni kurikulum školskog obrazovanja postoji protivnička struja koja tvrdi da su to razgovori koji se obavljaju kod kuće i odgovornost su roditelja. No, u stvarnosti tome nije tako. O seksualnosti se u roditeljskom domu rijetko govori i to zbog niza razloga, a najviše stoga jer je seksualnost u našem društvu tabuizirana. Pa je tako i roditeljima i djeci neugodno otvarati te teme. A oni koji i krenu nerjetko će se susresti s činjenicom da o području ljudske seksualnosti zapravo jako malo znaju. Ni sami tijekom školovanja nisu imali priliku u tom području sticati znanja, kao što im je data svim drugim poljima znanosti. Kako se onda može očekivati da će roditelji koji ni sami nisu imali adekvatno seksualno obrazovanje i odgoj znati objasniti ili odgovoriti na pitanja koja djeca imaju? Pa ni oni sami vjerojatno nisu razgovarali sa svojim roditeljima u svemu onome što ulazi u područje seksualnosti, tako da su izbjegavanje i šutnja jedino što znaju.
U idealnom svijetu škola i roditelji bi zajedno pružali sveobuhvatan odgoj i obrazovanje, no često su roditelji primorani nadoknaditi nedostatke sustava obrazovanja koji na seks gleda jedino kao na način reprodukcije, a tinejdžerima promovira apstinenciju iako su brojna istraživanja pokazala kako je takvo obrazovanje neučinkovito.
Seksualnom pozitivnošću protiv urođenog srama i šutnje
Seks pozitivno roditeljstvo termin je koji je dobiva više pažnje unazad nekoliko godina, a nastao je kao rezultat lošeg ili nepostojećeg seksualnog obrazovanja u školama diljem svijeta. Iako će na prvu zazvučati kao da seks pozitivno roditeljstvo zagovara seksualnu aktivnost kod tinejdžera ili možda izlaže djecu neprikladnim sadržajima, to nije istina. Pozitivan stav i otvorenost prema vlastitoj, ali i tuđoj seksualnosti su ono što razlikuje ove roditelje od ostatka društva u kojem je seksualnost tabu, a o spolnim organima se govori u eufemizmima.
Seksualna negativnost duboko je ukorijenjena u mnoge zapadne kulture i društva u kojima religija ima veliku ulogu u određivanju kolektivnih vrijednosti. To je svjesno ili nesvjesno vjerovanje da je seks sramotan, prljav ili grešan te da je u redu samo ako je pod nadzorom strogih normi. Suprotno tome, seksualna pozitivnost ga smatra prirodnim, zdravim i ugodnim dijelom ljudskog iskustva. Znači odnositi se prema vlastitoj i tuđoj seksualnosti s poštovanjem.
Učenjem se prepoznaje zlostavljanje i stvara pozitivna slika o vlastitom tijelu
Seks pozitivno roditeljstvo je zapravo učenje o ljudskom tijelu, odnosima i naposljetku seksualnosti na način primjeren dobi i zrelosti djeteta. Ono podrazumijeva da se na pitanje kako nastaju djeca ne odgovara s pričom o rodama, te da se i djecu potiče da sami pitaju kada ih nešto zanima. U vremenu kada oni sve mlađi mogu gotovo sve informacije pronaći na internetu, razvijanje seks pozitivnog odnosa značit će da će upravo roditelji biti jedna od prvih adresa za pitanja o mjesečnici i kontracepciji kada za njih dođe vrijeme. Jednako kao što se s djecom razgovara o Gricu i Grecu ili bavljenju sportom, tako se mora razgovarati o spolnosti i seksualnom zdravlju.
Seks pozitivno roditeljstvo velika podrška odrastanju
Jedno australsko istraživanje pokazalo je da su tinejdžeri koji su s roditeljima razgovarali o spolnom zdravlju postali seksualno aktivni kasnije nego njihovi vršnjaci. Osim toga, ako se djecu od malena nauči što su pristanak i tjelesna autonomija, veća je vjerojatnost da će znati prepoznati neprimjerene dodire i zlostavljanje, te reći roditeljima ukoliko do tako nečega dođe. Osvješćivanje o tijelu znači i kultiviranje pozitivne slike o vlastitom tijelu, jasnije određivanje vlastitih granica i lakšu komunikaciju s drugima o njima.
Biti seksualno pozitivan roditelj znači biti svjestan toga da će djeca jednoga dana postati odrasle osobe s vlastitim rodnim identitetom i seksualnošću. Zbog toga ih je važno od početka pripremiti i podržati u otkrivanju, no zapamtite da je to cjeloživotni proces učenja i za vas i za vašu djecu. Ukoliko niste sigurni odakle početi, stručnjaci preporučuju učenje pravilnih naziva za dijelove tijela kao dobar početak. Zapitajte se što vama nije bilo jasno u njihovoj dobi ili što vas je bilo strah pitati. Na internetu su dostupni brojni resursi na ovu temu, kao što su Sex Positive Families koji imaju blog prepun sadržaja na cijeli niz tema koje obuhvaća seksualno zdravlje.