Demografska slika Hrvatske već godinama nije dobra, a grad Osijek je u pokušaju poticanja nataliteta najavio još jednu demografsku mjeru. Kako donosi Gradonačelnik.hr u gradskom proračunu osigurano je pola milijuna kuna kao potpora parovima za medicinski potpomognutu oplodnju. Odluka je trenutno u završnoj fazi, te se njezino donošenje očekuje u ožujku. Iako još nije službeno, s portala su doznali da je prijedlog da subvencije iznose do 50 posto troškova postupka potpomognute oplodnje.
U Hrvatskoj je 80 do 100 tisuća parova neplodno, a godišnje se kroz postupke medicinski potpomognute oplodnje liječi oko 10 tisuća parova. Udio djece rođene iz MPO postupaka u ukupnom natalitetu Hrvatske čini 4,5 posto, a taj je udio u trendu rasta! Godišnje se kroz te MPO postupke rodi oko 1600 djece. Lanjske godine broj novorođenih je bio u padu, rodilo se ukupno 187 djece manje nego 2019., a da tome jedan od glavnih uzroka i potpuni prekid postupaka tijekom lockdowna zbog pandemije.
Medicinski potpomognute oplodnje na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje imaju žene do navršene 42. godine života, a ono obuhvaća četiri pokušaja intrauterine inseminacije i šest pokušaja izvantjelesne oplodnje, uz uvjet da dva pokušaja budu u prirodnome ciklusu, a preostala četiri u stimuliranom. Udruga Roda se već godinama bori za izmjene Zakona o MPO-u kroz koje bi se povećale šanse uspješnosti postupaka, pa među ostalim zahtjeva da svih šest postupaka IVF-a budu u stimuliranom ciklusu. Za mnoge parove taj proces traje duže od očekivanog, te nastavljaju MPO postupke u privatnim zdravstvenim ustanovama, u vlastitom trošku, a mnogi odlaze i u inozemstvo.
“S obzirom da su troškovi medicinski potpomognute oplodnje visoki, Grad Osijeka je prepoznao potrebu pružanja financijske potpore obiteljima koje, uz pomoć metoda medicinske oplodnje, pokušavaju ostvariti svoj san o roditeljstvu”, ističu u gradskoj upravi.
Prema procjenama ove godine će ipak biti rođeno nešto manje beba začetih putem MPO postupaka jer su oni bili obustavljeni punish 45 dana kada je počeo prošlogodišnji proljetni lockdown.
Najava Grada Osijeka da sudjeluje u financiranju MPO postupaka zasigurno će potaknuti mnoge parove da nastave s postupcima. Važna je i jedna vrlo pozitivna poruka o MPO postupcima koji se još uvijek s puno podozrivosti promatraju u našem društvu, a možda bude i poticaj državi da broj postupaka koje financira HZZO ne ograničava, kao što je to slučaj u brojnim drugim zemljama.