Udruga Roda uputila je apel parovima koji idu na postupke medicinski potpomognute oplodnje da se dobro informiraju žele li prihvatiti blago stimulirani postupak na teret HZZO-a, jer on ima daleko manje izgleda da završi trudnoćom i rođenjem živog djeteta od postupka s punom stimulacijom koji predstavlja zlatni standard u liječenju neplodnosti.
Tri privatne poliklinike ugovorile s HZZO-om 900 postupaka IVF-a
Povod apelu su upravo potpisani ugovori Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje s tri privatne poliklinike o IVF/ICSI postupcima, a na teret HZZO-a. Svaka od njih, a radi se o poliklinikama ‘Škvorc’ iz Samobora i IVF i BetaPlus iz Zagreba, na račun HZZO-a mogu napraviti po 300 IVF/ICSI postupaka do 31. prosinca 2020. godine. To je dobra vijest na koju se čeka više od tri mjeseca, ali nije jasno koliko točno i koje vrste postupaka HZZO pokriva za pacijente privatnih poliklinika. Hrvatski zavod za javno zdravstvo na to pitanje nema odgovor, odnosno nije naveo broj koliko će postupaka u stimuliranom, a koliko u prirodnom ciklusu platiti privatnim poliklinikama za njihove pacijentice, a što je pacijenticama najvažnije pitanje.
Po svemu sudeći je odluka o tome hoće li postupke raditi u prirodnom ili stimuliranom ciklusu prepuštena pacijenticanma i liječnicima privatnih poliklinika. Stoga su iz Roda i uputili apel ženama i parovima da se sami dobro informiraju i odvagnu za koji će se postupak odlučiti.
Dva puta lošiji rezultati postupaka u prirodnom ciklusu
Uspješnost IVF-a u prirodnom ciklusu je, naime, jako mala. Manja od pet posto! A takvih se u Hrvatskoj unatoč tome radi više od 20 posto u ukupnom broju svih MPO postupaka. I to je svojevrstan neuspjeh. Roda već godinama upravo zato traži izmjenu Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji u tom dijelu na način da svih šest postupaka bude izvedeno u stimuliranom ciklusu. Zakon, prisjetimo se, propisuje četiri postupka u stimuliranom ciklusu, a dva u prirodnom ciklusu. Kako je postupak u prirodnom ciklusu dokazano neuspješniji, na njemu se najčešće gubi dragocjeno vrijeme parova koji liječe neplodnost.
Strah da će se zbog krize štedjeti na pacijenticama
Drugi razlog apela je i opravdana bojazan da bi se u ovom razdoblju kada se najavljuje i ekonomska kriza moglo dogoditi da se uštede u zdravstvenom proračunu pokušavaju napraviti upravo na ljudima koji liječe neplodnost. Postupci u prirodnom ciklusu posebice se primjenjuju u vrijeme štednje, što je vidljivo i iz prošlosti, kad god je bila kriza povećao se broj postupaka u prirodnom ciklusu, jer je onaj u stimuliranom ciklusu dvostruko skuplji. Stoga je opravdana bojazan da bi se takva praksa mogla ponoviti, a na račun slabijih rezultata i na štetu pacijenata.