Udruga Pariter odlučila je raditi na izgradnji i povezivanju različitih alata za monitoring ženskih prava u javnozdravstvenom sustavu kroz projekt Catalyst of Change: Supporting a Vibrant Civil Society i poziva na popunjavanje upitnika namijenjen ženama s ciljem prikupljanja informacija o iskustvima o kontracepciji i pobačaju na zahtjev.
Anketa je anonimna, a upitnik je razvijen u okviru projekta Catalyst of Change: Supporting a Vibrant Civil Society, u suradnji s profesionalnom istraživačicom dr. sc. Ksenijom Klasnić te aktivistkinjama iz civilnog društva. Rezultati upitnika i zakonodavna analiza doprinijet će stvaranju monitoring alat za seksualna i reproduktivna prava i zdravlje žena.
Cilj cijelog projekta je, kako navode iz Paritera, povećati odgovornost i transparentnost javnozdravstvenih ustanova koje osiguravaju seksualno i reproduktivno zdravlje te prava žena. Rezultati istraživanja će doprinijeti stvaranju monitoring alat za seksualna i reproduktivna prava i zdravlje žena.
Primjetan je nesrazmjer između statističkih podataka koje vodi nacionalno statističko tijelo za javno zdravstvo i podataka koje posjeduju bolnice, osobito u slučajevima koji se odnose na reproduktivno zdravlje žena.
“Zdravstvena skrb treba biti dostupna, kvalitetna i u službi svih građanki, no znamo da se iskustva u sustavu razlikuju. Neke žene nailaze na prepreke u ostvarivanju svojih prava i pristupu zdravstvenim reproduktivnim uslugama, dok druge imaju pozitivna iskustva. Zato želimo prikupiti što širi raspon iskustava kako bismo bolje razumjeli stanje u javnozdravstvenom sustavu i potaknuli poboljšanja koja će koristiti svima. Bez obzira na uvjerenja ili stavove”, naglašavaju u Pariteru te dodaju:
“Početkom 2024. još uvijek ne postoji objedinjeni ljetopis za 2022. godinu. Brojni su slučajevi nasilja nad ženama od strane ginekologa u javnim ustanovama tijekom trudnoće, poroda i rutinskih pregleda. Žene su kroz kampanju #prekinimošutnju podijelile svoja svjedočanstva (više je od tisuću prikupljenih), a izvješća su predana UN-u i drugim europskim institucijama te su izdane preporuke za Hrvatsku. Nažalost, te preporuke nisu implementirane u zdravstveni sustav, a nedostaje transparentno praćenje poboljšanja u zdravstvenom sustavu, za što nitko ne preuzima odgovornost.”