Danas izglasana Rezolucija EU parlamenta o prvoj obljetnici de facto zabrane pobačaja u Poljskoj mogla bi se zvati i posveta Izabeli i Ani, dvjema Poljakinjama koje su zbog rigidne odluke tamošnjeg Ustavnog suda izgubile život. Tridesetogodišnja Izabela umrla je u 22 tjednu trudnoće od sepse, a liječnici su se bojali obaviti pobačaj zbog restriktivnog zakona, premda čak i takav dopušta pobačaj ako je život majke ugrožen. No, predugo su čekali. Obiteljski odvjetnik tvrdi kako su odbijali obaviti pobačaj jer su se još mogli otkriti otkucaji srca fetusa. Majci je za to vrijeme temperatura rasla dok je nije odvela u smrt. Umirala je 24 sata, dok su liječnici primjenjivali taktiku čekanja.
Poljski aktivisti koji su opet na ulicama i prosvjeduju protiv rigidnog zakona tvrde da će sličnih slučajeva biti još. Istodobno, grupa protiv pobačaja podnijela je parlamentu prijedlog još rigidnijeg zakona o zabrani pobačaja koji predviđa zatvorske kazne od pet do 25 godina zatvora, a u nekim okolnostima čak i doživotni zatvor za “lišavanje života začetom djetetu”. I to bez iznimaka – pobačaj više ne bi bio dopušten čak niti u slučaju silovanja, incesta i kad je ugrožen život majke. Izabeli i Ani ova zadnja iznimka u sadašnjem zakonu nije pomogla.
“U više navrata u posljednjih godinu dana smo upozoravali da ova de facto zabrana pobačaja ugrožava zdravlje i živote žena i djevojaka u Poljskoj i sada vidimo šokantne posljedice toga s već dva izgubljena života. Izabela i Ana su, nažalost, preminule upravo zbog te odluke i ovom Rezolucijom ponovno dajemo do znanja da je ta odluka protivna vrijednostima Europske unije,” izjavio je hrvatski eurozastupnik Predrag Fred Matić, pregovarač i jedan od autora Rezolucije koja je izglasana sa 373 glasa za, 124 protiv te 55 suzdržanih.
Zbog priziva savjesti ne daju im ni kontracepciju
Poljske vlasti, unatoč masovnim prosvjedima i rezolucijama EU, nisu povukle svoju odluku čime su, procjenjuje se, 200 tisuća Poljakinja prisilile da zbog pobačaja otputuju izvan granica svoje zemlje. Samo je u posljednjih dvanaest mjeseci uz pomoć inicijative Abortion Without Borders 34 tisuće Poljakinja obavilo pobačaj u nekoj drugoj zemlji, a bolnice unutar zemlje su u posljednjih deset mjeseci obavile tek 300 pobačaja (u zemlji od 38 milijuna stanovnika). Pobačaji se obavljaju u samo nekoliko bolnica, liječnici strahuju od zatvorske kazne propisane za svakoga tko suprotno rigidnom zakonu prekine trudnoću druge osobe ili joj pomogne u tome, a odbijaju obaviti i još rijetke legalne pobačaje zbog straha od stigmatizacije i pritisaka svojih kolega. Izvlače se na prigovor savjesti, šalju trudnice na nepotrebne preglede i psihološka savjetovanja, sve kako ne bi obavili pobačaj.
U razlozima za donošenje današnje Rezolucije EU parlament navodi da je pristup ginekološkoj skrbi u Poljskoj ograničen, a u nekim regijama gotovo nemoguć, “što dovodi do velikog broja neplaniranih trudnoća, lošeg reproduktivnog zdravlja, visoke učestalosti raka grlića maternice i nedovoljnog pristupa kontracepcijskim sredstvima”. Istodobno nema seksualnog odgoja u školama. Poljska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj je potreban recept za hitnu kontracepciju, kolokvijalno nazvanu “pilula za dan poslije”, a liječnici često odbijaju ispisati takav recept zbog vlastitih uvjerenja.
Kazne prosvjednicima, a ne onima koji su ih napadali
Europarlamentarci podsjećaju da je zabrana pobačaja kršenje ljudskih prava i legalizacija rodne neravnopravnosti, a Ustavni sud koji je zabranio pobačaj proglašavaju nelegitimnim. Zabrinuti su i zbog sve netrpeljivijeg i nasilnijeg okruženja “u kojem djeluju borci za ljudska prava žena u Poljskoj” te upozoravaju da su mnogi od njih suočeni s kaznenim optužbama zbog svoje uloge u prosvjedima. Umjesto da kažnjavaju njih, pozivaju poljske vlasti da privedu pravdi nacionalističke i ultradesničarske skupine koje su napadale prosvjednike. Od Europske komisije i Vijeća Europe traže da osiguraju novac za nacionalne i lokalne organizacije civilnog društva kako bi podržali demokraciju i vladavinu prava. Štoviše, NGO-ima koji rade na zaštiti spolnog i reproduktivnog zdravlja i prava financijsku pomoć bi Komisija trebala pružiti odmah.
Duboko su zabrinuti zbog “priziva savjesti koji predstavlja uskraćivanje medicinske skrbi na temelju osobnih uvjerenja”, što odmah asocira na Hrvatsku u kojoj je pobačaj legalan, ali ga je masovna primjena priziva savjesti praktički izgurala u sivu zonu. Pozivaju na uvođenje sveobuhvatnog seksualnog odgoja primjerenog dobi jer “samo obrazovanje, informiranje, univerzalni pristup kontracepcijskim sredstvima, iskorjenjivanje seksualnog nasilja i zajednička odgovornost muškaraca i žena za kontracepciju mogu smanjiti dezinformiranost i broj neželjenih trudnoća”. Osuđuju najavljeno povlačenje Poljske iz Istanbulske konvencije. Vijeće Europe i Komisija pozvani su na zaštitu prava žena jer su to temeljna ljudska prava, a među njima je i pravo na zdravlje. Komisija je pozvana da poduzme konkretne korake za zaštitu spolnog i reproduktivnog zdravlja i prava u EU te da uspostavi funkciju posebnog izaslanika EU za spolno i reproduktivno zdravlje i prava.
Matić: Poljska vlada je prepotentna, EU institucije impotentne
Matić podsjeća da se godinu dana od odluke u kojoj je pristup pobačaju u Poljskoj gotovo onemogućen još čeka reakcija Europske komisije i Vijeća Europe.
“Ne možemo više tolerirati da se Komisija skriva iza argumenta nacionalnih kompetencija i konstantno bježi od odgovornosti sankcioniranja Poljske i ostatka družine koji misle da je u redu uzimati europske novce i pritom pljuvati na sve europske vrijednosti. Poljska formula vrlo je primitivna, ali učinkovita: prepotentnost poljske Vlade i impotentnost europskih institucija. Zahtijevamo od Komisije i Vijeća da se pozabave ovim pitanjem i drugim navodima o kršenju temeljnih ljudskih prava u Poljskoj te da zaštite pravo na zdravlje,” izjavio je Matić.