Ne poštuje li država vladavinu prava neće dobiti novac iz EU fondova! Ova odluka europskih institucija, koje su prije dva dana dogovorile uspostavljanje mehanizma za obustavu proračunskih plaćanja državi koja krši prava utvrđena Ugovorom o EU, mogla bi biti najjači razlog zašto poljske vlasti sada odgađaju objavu sporne odluke svog Ustavnog suda o gotovo potpunoj zabrani pobačaja, koja je u protekla dva tjedna izvela na ulice desetke tisuća Poljakinja i Poljaka. Naime, u obustavu će biti uključen i novac iz dugoročnog proračuna i plana oporavka.
A europski plan oporavka od posljedica pandemije iznosi 750 milijardi eura, od kojih je 560 milijardi eura namijenjeno proračunima država članica, a od kojih je 310 milijardi eura bespovratnog novca. Od tog iznosa Poljskoj, kako je u srpnju nakon pregovora izjavio poljski premijer Mateusz Morawiecki, pripada 124 milijarde eura nepovratnog novca, 34 milijarde eura kredita s niskim kamatnim stopama i šestotinjak milijuna eura za razvoj regija. Tada je samouvjereno tumačio kako povlačenje tog novca nema nikakve veze s političkim aspektima, uvjeren da njegova zemlja neće trpjeti financijske posljedice činjenice da je stalno na meti kritika zbog kršenja ljudskih prava i da je u posljednjih nekoliko godina Parlament EU donio nekoliko rezolucija kojima je osudio Poljsku zbog nepoštivanja tih prava. Sada, s ovom posljednjom odlukom, situacija se mijenja i niti jedna vlada, pa niti Poljska, ne bi više smjela biti sigurna da će joj europski novac pristizati bez obzira na to što se zbiva unutar granica.
Isplate će biti obustavljene svima koji krše temeljne vrijednosti kao što su sloboda, demokracija, jednakost i ljudska prava, uključujući i prava manjina, a zabrana se odnosi i na slučajeve korupcije i prijevare. No, istodobno novac neće biti uskraćen krajnjim korisnicima, kao što su studenti, poljoprivrednici ili nevladine organizacije, pa će svi oni moći dobiti novac izravno od Europske komisije.
Europa posebno inzistira na neovisnosti pravosuđa koje joj je jamac da novac dodijeljen državi članici neće biti zloupotrijebljen. A Poljska je na meti EU institucija baš zbog pravosuđa koje je pod utjecajem politike. Upravo je takvo pravosuđe, u što se ubraja i Ustavni sud, donijelo odluku kojom se gotovo u potpunosti zabranjuje pobačaj, a što je u toj zemlji izazvalo najveće prosvjede ikada.
EUROBAROMETAR: 77 posto Europljana da se državama koje krše ljudska prava uskrati EU novac
Prema prošlogodišnjem istraživanju Eurobarometra, 85 posto ispitanika u EU smatra svaki aspekt vladavine prava ključnim ili važnim, a istraživanje iz listopada ove godine pokazalo je da 77 posto Europljana podržava koncept da države članice dobiju novac samo ako nacionalne vlade poštuju vladavinu prava i demokratska načela. U Hrvatskoj se s takvim konceptom složilo 74 posto ispitanika.
Što podrazumijeva vladavina prava? Ona je utvrđena člankom 2. Ugovora o Europskoj uniji koji glasi: “Unija se temelji na vrijednostima poštovanja ljudskog dostojanstva, slobode, demokracije, jednakosti, vladavine zakona i poštivanja ljudskih prava, uključujući prava pripadnika manjina. Te su vrijednosti zajedničke državama članicama u društvu u kojem prevladavaju pluralizam, nediskriminacija, tolerancija, pravda, solidarnost i jednakost između žena i muškaraca”.
Taj su Ugovor potpisale sve zemlje članice, premda neke od njih očito zaboravljaju na neke njegove odredbe. No, financijske kazne će ih na to podsjetiti, znatno efikasnije od rezolucija koje su ih do sada samo osuđivale zbog njegova kršenja.