U Poljskoj, koja već sada ima jedan od najrestriktivnijih zakona u Europi, pobačaj će biti moguć samo u slučaju silovanja, incesta i kada je život majke ugrožen. Jučer je, naime, najviši poljski sud objavio i pismeno obrazloženje svoje odluke koju je donio prije tri mjeseca, da je pobačaj u slučajevima fetalnih oštećenja protuustavan. To konkretno znači gotovo potpunu zabranu pobačaja, što je jesenas i bio razlog masovnim prosvjedima protiv pobačaja koji su se prelili u sve poljske gradove, pa prerasli i u radničke prosvjede za socijalna prava. Stoga je objavljivanje odluke poljskog Ustavnog suda, donesene 22. listopada 2020., odgođeno jer su si vladajući napravili svojevrstan time out primjene i zbog poruka koje su dolazile iz Bruxellesa da će Poljskoj zbog restriktivnog zakona o pobačaju biti uskraćena neka sredstva iz EU fondova u vrijeme kada se još krojio EU proračun.
Objava dolazi nakon mjeseci zategnutih odnosa između Varšave i Bruxellesa. Europska unija odlučila je obustaviti financiranja iz EU fondova državama u kojima se ne poštuje vladavina prava, nakon čega su Poljska i Mađarska stavile veto na donošenje novog europskog proračuna za razdoblje do 2021. do 2027.
Očekuje se dodatno zaoštravanje odnosa s EU
U sada objavljenom obrazloženju odluke Ustavnog suda na čelu s predsjednicom Julijom Przyłębskom tvrdi se da dopuštanje pobačaja u slučajevima fetalnih oštećenja narušava dostojanstvo i pravo na život nerođenog djeteta budući da onda ono ovisi o zdravstvenom stanju istoga, što smatraju izravnom diskriminacijom. Poljskoj Vladi, na čelu koje je konzervativna stranka PiS, otvoren je put za službeno objavljivanje same odluke, nakon čega ona postaje zakonski važeća.
Nakon objave obrazloženja odluke u 40 poljskih gradova organizirani su odmah prosvjedi. Od Varšave u kojoj se na vrhuncu našlo između tri i četiri tisuće prosvjeda ispred Ustavnog suda, do Krakowa, Poznańa, Łódźa, Gdańska, Opole i Toruńa u kojima su se prosvjednici okupljali ispred sjedišta vladajuće stranke PiS (Zakon i pravda). Među oporbenim političarima koji su podržali prosvjednike su Barbara Nowacka iz Stranke rada, varšavski gradonačelnik Rafał Trzaskowski i bivši predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk koji je komentirao: “ Oni nisu za zaštitu života. Pod njihovom vlašću sve više Poljaka umire i sve manje ih se rađa. Poljske žene su život. Obrana njihovih prava i dostojanstva protiv ciničkog fanatizma moći naše je biti ili ne biti.”
U prosvjede i zbog nedavnog ubojstva trudne djevojčice
Iz organizacije Strajk Kobiet najavljuju veliki prosvjed u petak, ali pozivaju na izlazak na ulice već danas. Smatraju da će novi prosvjedi biti još veći nego oni krajem prošle godine, te predbacuju nametanje religijskih uvjerenja građanima države koja bi trebala biti sekularna.
Zemlju je također prije samo dva tjedna potresao slučaj ubijene trudne 13-ogodišnjakinje za koje se tereti 15-ogodišnjak s kojim je djevojčica najvjerojatnije i ostala trudna. Prosvjednici aludiraju na to da se niti trudnoća niti ubojstvo ne bi dogodili kada bi u zemlji postojao cjeloviti seksualni odgoj i kada bi kontracepcija bila dostupnija.
Bez obzira na razlog objave, čini se da ovaj put poljska vlada neće posustati od njezina provođenja, čak ni pod međunarodnim pritiskom. Predviđa se da će milijuni Poljakinja biti prisiljene medicinske usluge tražiti u inozemstvu ili kroz ilegalne zahvate od kojih godišnje umire oko 23 tisuće žena.
Temom pobačaja vlast zataškava problem cijepljenja
Poljaci također vjeruju da je razlog objavljivanja presude upravo sada, zataškavanje problema s provođenjem cijepljenja protiv covida-19. Organizatorica prosvjeda u Szczecinu na sjeveru Poljske Dagmara Adamiak izjavila je: “ Zašto danas? Nakon tri mjeseca prosvjeda? Znamo zašto! Jer niste kupili 15 milijuna cjepiva za svoje sunarodnjake. Nije vam stalo do Poljaka i želite to zataškati.”