Najviši poljski sud presudio je da su pobačaji u slučajevima fetalnih oštećenja neustavni prenosi BBC. Poljski zakoni o pobačajima već su bili među najstrožim u Europi, ali presuda Ustavnog suda značit će gotovo potpunu zabranu. Nakon što odluka stupi na snagu, otkazivanje će biti dopušteno samo u slučajevima silovanja ili incesta ili ako je zdravlje majke ugroženo.
Grupe za zaštitu prava pozvale su vladu da ne povećava ograničenja. Povjerenica Vijeća Europe za ljudska prava, Dunja Mijatović na svom je Twitteru napisala: “Uklanjanje osnove za gotovo sve legalne pobačaje u Poljskoj predstavlja zabranu i krši ljudska prava. Današnja presuda Ustavnog suda znači porast ilegalnih abortusa, odlaske na pobačaje u inozemstvo za one koji si to mogu priuštiti i još veću muku za sve ostale. Tužan dan zaženska prava.”
Prosvjedi protiv odluke Ustavnog suda
U petak ujutro u središtu Varšave okupilo se nekoliko stotina prosvjednika protiv skoro potpune zabrane legalnog abortusa u toj zemlji, koja je od jučer na snazi odlukom tamošnjeg Ustavnog suda.
Pravne izmjene zakona iz 1993. godine koji dopušta pobačaj u slučajevima teških oštećenja fetusa – koji čini 98 posto pobačaja izvršenih u Poljskoj – pokrenuli su zastupnici vladajuće nacionalističke stranke Pravo i pravda prošle godine. Većina sudaca suda nominirano je od strane iste stranke. Gotovo svi legalni pobačaji u Poljskoj izvode se na osnovi fetalnih oštećenja, što znači da je ovom konačnom i obvezujućom presudom učinkovito zabranjen prekid trudnoće.
Poljska jest jedna od najjačih europskih katoličkih zemalja, ali zabranu abortusa javnost nije tražila. Godinama su istraživanja javnog mnijenja govorila da se očigledna većina Poljaka protivi restriktivnijem zakonu. Biskupi i laičke katoličke skupine vršili su pritisak na vladajuću stranku Pravo i pravda da nametne stroži zakon. Stranka podržava tradicionalne katoličke vrijednosti, ali promjenu zakona nisu donjeli lako jer su joj se protivili i u parlamentu i na ulicama. Procjenjuje se da je 2016. oko 100 000 ljudi, uglavnom žena, prosvjedovalo kako bi zaustavilo pokušaje pooštravanja zakona.
Krajem prošle godine skupina vladajućih zastupnika stranke i krajnje desnice odlučila je zatražiti od suda da se odluči o tom pitanju. To je zatraženo u zgodnom trenutku kada je većina sudaca suda imenovana od strane Prava i pravde. Time se trebala izbjeći burna i emocionalna parlamentarna rasprava i popratni bijes na ulicama u danima prije Covida. Sada, s javnim okupljanjima ograničenim na najviše 10 ljudi u većini velikih gradova, protivnici ove promjene morat će pronaći druge načine da pokažu svoj bijes.
Prošle je godine u Poljskoj bilo nešto više od 1.000 legalnih prekida trudnoće. Usporedno s tom statistikom skupine za ženska prava procjenjuju da između 80.000 i 120.000 Poljakinja godišnje na abortus odlazi u inozemstvo. Čak se i žene koje se kvalificiraju za legalni pobačaj često suočavaju s izazovima da ga i ostvare zbog stigme vezane uz pobačaj.
Malgorzata Szulecka, odvjetnica Helsinške zaklade za ljudska prava, rekla je za BBC: “Ovo je potpuno neopravdana odluka koja će dovesti do neljudskog postupanja prema ženama.” Uoči presude, poljska aktivistica za seksualno i reproduktivno zdravlje i prava Antonina Lewandowska izjavila je za BBC da se obrana zakona iz 1993. temelji na UN-ovim pravilima koja zabranjuju mučenje. “Nehumano je, i odvratno tjerati bilo koga da iznese trudnoću, pogotovo ako je plod oštećen, a 98% legalnih pobačaja izvedenih u Poljskoj posljedica je malformacija fetusa”, rekla je. Međunarodne skupine za ljudska prava usprotivile su se vladinom stavu, a Amnesty International, Centar za reproduktivna prava i Human Rights Watch rekli su da će na sud poslati neovisne promatrače. “Predstojeći postupci Ustavnog suda odvijaju se u kontekstu opetovanih vladinih napada na ženska prava i napora da se povrate reproduktivna prava, kao i zakonskih i političkih promjena koje su potkopale neovisnost pravosuđa i vladavine zakona u Poljskoj,” rečeno je u zajedničkoj izjavi.