Mađarska desničarska vlada pod vodstvom Viktora Orbána prisilit će žene koje žele pobačaj da slušaju vitalne znakove fetusa prije nego što odobre postupak. Taj je najnoviji dekret objavljen u ponedjeljak navečer, a potpisuje ga ministar unutarnjih poslova Sándor Pintér. U njemu se navodi da prilikom podnošenja zahtjeva za pobačaj žena mora predočiti liječničku potvrdu da su joj “jasno predočeni ‘dokazi’ koji ukazuju na prisutnost vitalnih funkcija embrija“. Prema pisanju mađarskih medija ova najnovija zakonska formulacija i na mađarskom zvuči nespretno, a prevode je da žene prije prekida trudnoće moraju slušati otkucaje srca svojih embrija. Uredba stupa na snagu u četvrtak. Novo pravilo zahtijeva od liječnika da ženama koje traže pobačaj pokažu vitalne znakove fetusa, čime se pooštravaju propisi o pobačaju u zemlji. Mađarski zakoni o pobačaju su relativno liberalni i ostali su uglavnom nepromijenjeni otkako je postupak legaliziran 1953. godine.
Mađarska ima vremensko ograničenje za pobačaj, a žene smiju prekinuti trudnoću do 12. tjedna ako kažu da imaju osobnu krizu. Još od 2010. otkako je Viktor Orbán na vlasti u Mađarskoj, jasno je kako pokušava ograničiti reproduktivna prava žena, a kako je svjestan činjenice da bi drastičnija zabrana pobačaja – kao u Poljskoj kojom vladaju desničarski nacionalisti – bila krajnje nepopularna u njegovoj zemlji, postepeno se preko noći uvode ovakvi slični dekreti. Usto je tu i ljetos u Europskom parlamentu izglasano kako će u Povelju o temeljnim ljudskim pravima biti ugrađeno i pravo na siguran i zakonit prekid trudnoće, pa na te najave Orbán ne planira ići džonom.
Organizacije za ženska prava u Mađarskoj tvrde da najnovija pooštravanja povećavaju pritisak na žene koje su ionako u iznimno teškoj situaciji zbog neželjene trudnoće. Ideju da se slušanje srčanih tonova fetusa postavi kao uvjet za prekid trudnoće prvobitno je predložila ekstremno desna stranka Mi Hazank (Naša domovina). Skupina je ušla u parlament prvi put nakon izbora u travnju prošle godine. Iako je dio oporbe, i dalje dobiva poticaje i podršku u provladinim medijima.