“Svatko ima pravo na siguran i zakonit pobačaj”. Uđe li ta kratka, a toliko važna rečenica, kao novi članak 7.a u europsku Povelju o temeljnim pravima, koju su sve države članice dužne poštivati, milijunima žena u EU donijela bi sigurnost da zbog neželjene trudnoće neće riskirati svoje zdravlje, a u nekim državama i zatvorsku kaznu.
Naime, Europski je parlament danas, niti mjesec dana od prethodne, donio još jednu “Rezoluciju o odluci Vrhovnog suda SAD-a o ukidanju prava na pobačaj u Sjedinjenim Američkim Državama i potrebi za zaštitom prava na pobačaj i zdravlja žena u EU-u”. Dokument je usvojen s 324 glasa, dok je 155 parlamentaraca bilo protiv. Bilo je, kao i uvijek, i suprotnih tonova, čak i suprotnih rezolucija. U priopćenju se navodi da su krajnje desničarske skupine podnijele dvije odvojene rezolucije u kojima brane pravo na život, ali ti dokumenti nisu prošli, uz poruku da rasprava nije o obrani života, nego o slobodi žena.
Kao i u prethodnoj rezoluciji, i u ovoj europarlamentarci izražavaju bojazan da bi američko poništenje presude Roe vs. Wade moglo osnažiti pokret protiv pobačaja u Europskoj uniji. Zabrinuti su, kako stoji u Rezoluciji, i “zbog mogućeg porasta priljeva novca za financiranje antirodnih skupina i skupina protiv prava na izbor u svijetu, među ostalim i u Europi”.
Problematične su Hrvatska, Malta, Slovačka, Mađarska, Italija i Poljska
Naravno, registrirali su nazadovanje prava na pristup sigurnom i zakonitom pobačaju, a među nekoliko država članica u kojima su ta prava nazadovala je i Hrvatska, prozvana jer se ženama “uskraćuje pristup skrbi povezanoj s pobačajem”. Kao zemlje s najviše problema navedene su još Malta, gdje je pobačaj potpuno zabranjen, potom Slovačka gdje “medicinski pobačaj u ranoj trudnoći nije zakonit”, Mađarska gdje nije moguć te Italija u kojoj se narušava pristup pobačaju. Posebno je prozvana Poljska u kojoj je, stoji u Rezoluciji, pobačaj de facto zabranjen, a tu je zabranu donio “nelegitimni Ustavni sud”.
U dokumentu se, po ne znamo koji puta, naglašava da su prava žena neotuđiva i da ih se ne može ukinuti ili umanjiti, a pri tome se poziva i na preporuke Svjetske zdravstvene organizacije. Tko ta prava ukida ili umanjuje, provodi nasilje nad ženama i djevojčicama. Europski parlament pozvao je Kongres SAD-a da donese zakon koji će na federalnoj razini osigurati pristup sigurnom pobačaju te da onemogući praćenje i špijuniranje žena koje odlaze na pobačaj i zaštiti njihove osobne podatke. I SAD i Europa pozvani su da prednost daju borbi protiv seksualnog nasilja i sveobuhvatnom obrazovanju o seksualnosti, primjerenom dobi i utemeljenom na dokazima, kao i kvalitetnim kontracepcijskim metodama i savjetovanju o planiranju obitelji.
Zbog zabrane će broj smrtnih slučajeva porasti za 21 posto
U Rezoluciji se još jednom podsjeća da se broj pobačaja ne smanjuje zabranama nego se njima samo prisiljava žene da daleko putuju kako bi obavile pobačaj, riskiraju svoje zdravlje prepuštajući se u ruke nestručnim osobama i izlažu se kaznenom progonu. Opet se ponavlja poznata istina: gotovo svi smrtni slučajevi uzrokovani nesigurnim pobačajima događaju se u zemljama u kojima je pobačaj ograničen ili zabranjen. I konačno, predviđa se da će zbog zabrane u SAD-u broj smrtnih slučajeva zbog nesigurnih pobačaja i prisilne trudnoće porasti za 21 posto ili za više od jedne petine. A SAD i sada bilježe neslavni rekord među razvijenim zemljama po smrtnosti trudnica i rodilja. Uz to, svjetske statistike kažu da su komplikacije povezane s trudnoćom i porodom glavni uzrok smrti adolescentica u dobi od 15 do 19 godina. Kad trudnoća i završi porodom zdrave bebe, majke tinejdžerke uglavnom prekidaju školovanje i postaju nezaposlene čime ulaze u začarani krug siromaštva.
Države članice EU ovom su rezolucijom pozvane da pravno priznaju pobačaj i osiguraju pristup reproduktivnom zdravlju i pravima, a sama EU da se založi kako bi pravo na pobačaj bilo uvršteno u Opću deklaraciju o ljudskim pravima.
Predrag Fred Matić: Stečena prava su na udaru
“Europski parlament se ovaj tjedan ponovno bavi temom ukidanja Roe v. Wade u SAD-u i jasno osuđujemo tu odluku te pozivamo da se pravo na siguran i legalan pobačaj maksimalno zaštiti. Pobačaj je medicinska usluga i zahvat, to nije ideološko pitanje na kojem bi se trebale voditi političke borbe. Već sam rekao da se mnoge stvari iz SAD-a prelijevaju i na ostatak svijeta, ali ovo im neće proći. Europa je u posljednjih godinu dana zauzela vrlo jasan stav po pitanju SRHR-a, pa tako i pobačaja. I iako imamo mnoge probleme u pristupu pobačaju i neke države članice koje opetovano ograničavaju i krše ljudska prava, nećemo dozvoliti da ova odluka iz SAD-a bude vjetar u leđa europskim nazadnjacima. Vidimo da su se građanke i građani SAD-a već pobunili protiv te odluke i mi u tome pružamo potporu i solidarnost, ali smo itekako svjesni i činjenice da se stečena prava sve više nalaze na udaru i oko toga moramo biti oprezni i spremni i u Europi”, rekao nam je hrvatski europarlamentarac Matić.