„Seksualnost je dio ljudske prirode, a katolička moralnost Crkvu je dovela do mnogih suviše rigoroznih pravila zbog čega se događaju devijacije u njezinom sustavu, a sama Crkva ne daje odgovarajuću pažnju važnosti spolnosti za pojedinca. Crkveni nauk o spolnom moralu mora uzeti u obzir novija značajna otkrića teoloških i humanističkih znanosti i ona se mora reformirati“, izjavio je kardinal Reinhard Marx, nadbiskup Münchena i Freisinga u današnjem intervjuu koji je dao münchenskom dnevnom listu Süddeutsche Zeitung.
Kardinal Marx intervju daje uoči današnje konferencije u Frankfurtu, ujedno i posljednje u nizu konferencija pod nazivom „Sinodalni put“ koje je prije dvije godine započela Crkva u Njemačkoj, a s ciljem njezina reformiranja. I otvara pitanje ukidanja obveznog celibata, što smatra jednom o četiri ključne stvari koje u Crkvi treba reformirati.
„Katolička crkva treba razmisliti o ukidanju obaveznog celibata za svećenike. Bilo bi bolje za sve da imamo obje mogućnosti, odnosno da imamo svećenike u celibatu i oženjene svećenike. Za neke bi svećenike bilo bolje da su oženjeni. Ne radi se tu samo o razlozima seksualne prirode. Njihov bi život bio obogaćen i ne bi se više osjećali usamljenima. O tome svakako vrijedi raspravljati”, naglasio je münchenski kardinal najavljujući kako će upravo to pitanje biti na dnevnom redu današnje konferencije „Sinodalnog puta“.
Marija 2.0 zahtjeva ređenje i žena
Osim pitanja ukidanja obveznog celibata njemački će biskupi danas u Frankfurtu na dnevnom redu za raspravu imati još dvije vruće teme. Već ranije definirali su potrebu reformiranja crkvenog nauka o spolnom moralu te pitanjima klerikalne moći, o čemu će također, kako je najavljeno raspravljati. Nije isključeno da će na konferenciji, makar i neslužbeno, biti govora o sve učestalijim zahtjevima koji dolaze od strane pokreta vjernika, poput Marija 2.0. Riječ je o pokretu nastalom 2019. godine, a osnovala ga je nekolicina katoličkih vjernica u Münsteru, koji postaje sve masovniji, a za cilj ima ukidanje muške dominacije unutar Crkve, uvođenje ređenja žena, priznavanje LGBTQ odnosa, ukidanje obveznog celibata za pripadnike klera te pokretanje odgovarajućih istraga o seksualnom nasilju unutar Crkve. Prošli se mjesec u Njemačkoj putem društvenih mreža rasplamsao još jedan pokret pod nazivom „Out In Church“, kojem se pridružilo 125 svećenika, redovnika i crkvenih službenika koji zahtijevaju da ih Crkva ne diskriminira kao LGBTQ+ osobe.
U današnjem intrvjuu kardinal Marx pitanje o promijeni položaja žena u Crkvi nije htio komentirati. U ranijim je nastupima izjavljivao da se ozbiljna debata unutar Crkve traži po pitanjima uloge žena i da ona mora biti „otvorena za nove stvari“, čime je nagovijestio da neke od zahtjeva pokreta Marija 2.0 smatra opravdanim. Sigurno je da više nego opravdanim smatra zahtjev za procesuiranjem počinitelja seksualnog zlostavljanja od strane brojnih svećenika u Njemačkoj, jer se i sam posljednjih par godina za to gorljivo zalaže, pa je prije pola godine Papi ponudio ostavku na sve dužnosti nezadovoljan činjenicom da Crkva u konkretnim slučajevima otkrivenog seksualnog zlostavljanja nije poduzela nikakve pravne korake protiv svećenika optuženih za seksualno zlostavljanje. Uključujući i slučaj u koji je upleten umirovljeni papa Benedikt XVI, koji je optužen po četiri točke neprimjerenog ponašanja, a u očitovanju obrane opovrgnuo je optužbe.
Crkva nije učinila dovoljno za žrtve seksualnog zlostavljanja
Podsjetimo, Njemačku istim intenzitetom već godinama trese skandal razotkrivenih seksualnih zlostavljanja od strane klera. Nadbiskupija kardinala Marxa sama je naručila izvješća u kojem je zaključeno da se slučajevi seksualnog zlostavljanje u biskupiji desetljećima ne rješavaju na odgovarajući način. Riječ je o najmanje 497 žrtava seksualnog zlostavljanja te 235 navodnih počinitelja, među njima su i 173 katolička svećenika. Sumnja se da neotkrivenih slučajeva ima puno više.
Regionalni crkveni čelnici su nakon otkrivanja skandala prvo stali na stranu klerikalnog sustava i pokušali ga zaštiti, umjesto da su pokazali empatiju prema pojedinačnim žrtvama zlostavljanja. I sam kardinal Marx se spominje u izvješću u dva slučaja u kojima mu se na teret stavlja da nije reagirao, odnosno, da se nije primjereno ponio u odnosu na žrtve. Kardinal je u brojnim javnim istupima žrtvama uputio riječi isprike i u ime Crkve, ali i svoje ime za neprimjereno ponašanje u odnosu na njihove žrtve.
„Kao nadbiskup ja snosim odgovornost za djelovanje Nadbiskupije München i Freising. Također i kada se radi o greškama u postupanju sa slučajevima zlostavljanja“, izjavio je u reakciji na izvještaj o seksualnom zlostavljanju u toj nadbiskupiji koji je objavio odvjetnički ured Westpfahl Spilker Wastl (WSW). Sam izvještaj okarakterizirao je kao težak udarac i prekretnicu za Crkvu.
„Zlostavljanje i nasilje su tamna strana i ostat će vidljivi kao dio povijesti Nadbiskupije. Moramo tješnje surađivati sa žrtvama nadbiskupije i neovisnom komisijom za rasvjetljavanje slučajeva zlostavljanja. Za mene je seksualno zlostavljanje u Crkvi bilo i bit će prioritet i to nije u suprotnosti s propovjedničkom misijom Crkve. Nisam bio, niti ću biti ravnodušan. Jesam li mogao više i angažiranije djelovati? Naravno da jesam!”, naglasio je kardinal Marx.
Afere seksualnog zlostavljanja otvaraju pitanje ukidanja celibata
Pravilo celibata katoličkih svećenika se uvijek otvara s otkrivenim skandalima seksualnog zlostavljanja u nizu zemalja, pa ne čudi da je ta tema, točnije ukidanje obveze celibata, na dnevnom redu njemačkih biskupa, iako kardinal Marx ne želi dovoditi uzročno posljedičnu vezu između celibata i slučajevima seksualnog zlostavljanja.
“Ovakav način života u kojem se muškarci odvajaju u zasebne skupine može privući one kojima nedostaje zrelosti. Ali i seksualnost je dio ljudske prirode. Katolička moralnost dovela je do mnogih suviše rigoroznih pravila. Njemački biskupi cijene celibat kao izričaj povezanosti s Bogom i ne žele samo odustati od njega. Ali, sinodalni proces treba utvrditi do koje mjere celibat treba biti elementom svećeničkog svjedočanstva“, naglasio je Marx u svom današnjem intervjuu.
Zbog celibata sve je manji interes i za svećeničkim pozivom, a njemačka Crkva izvještava i o smanjenju broja vjernika. Većinu svećenika čine stariji muškarci uz tek manjinu mladih svećenika koji su se odlučili za ovu profesiju.
Kardinal Marx, unatoč i brojnim protivnicima u Katoličkoj crkvi, zdušno zagovara sinodalni proces kao put kroz koji će biskupi pronaći način za suzbijanjem klerikalne zloporabe moći, fenomena koji dovodi do gubitka vjere i povjerenja u crkvene institucije.