Katolička crkva u Njemačkoj upravo kreće povlačiti prve konkretne poteze reformiranja Crkve u toj državi. Njemački su biskupi u Frankfurtu svoju trodnevnu konferenciju ili treći sabor nazvan „Sinodalni put“ zaključili s tri reformska teksta u kojima se zalažu za blagoslov homoseksualnih parova, primanje oženjenih svećenika i žena za đakone te promjenu važećeg zakona o radu.
Većina je njemačkih biskupa pozvala na prestanak diskriminacije i prijetnje otpuštanjem homoseksualnih crkvenih djelatnika. Zaposlenici se također ne bi trebali bojati posljedica prema zakonu o radu u slučaju razvoda ili odlaska partnera iz crkve, kao što je to zbog rigoroznih pravila katoličke crkve bilo do sada. Treći se reformski tekst odnosi na uključivanje vjernika u imenovanje dijecezanskog biskupa.
Mijenjamo kulturu Crkve u pravedniju i odgovorniju
Predsjedavajući Njemačke biskupske konferencije i biskup Limburga Georg Bätzing ovaj je trodnevni susret u Frankfurtu ocijenio velikim uspjehom.
“Atmosfera je bila povjerljiva, neustrašiva, konstruktivna. Rasprave su bile potaknute argumentima i nadom. Izrađujemo tekstove kako bismo promijenili konkretne postupke crkve. Uvjeren sam da ćemo se uspjeti probiti u promijenjenu kulturu: jasno participativniju, pravedniju, sa zajedničkom odgovornošću za sve koji krštenjem i potvrdom pripadaju Božjem narodu. Želimo da vjernici jače sudjeluju u biskupijama i izboru svog biskupa nego prije. Ne želimo vidjeti da spas Crkve, sakramenti, sve više nestaju jer je premalo svećenika. Želimo da žene u crkvi imaju pristup službama i uredima zbog njihovog jednakog dostojanstva“, poručio je biskup Bätzing kao predsjedavajući.
Poticanje na blagoslov homoseksualnih parova rezultat je i inicijative #OutInChurch, u kojoj se 125 crkvenih djelatnika prije mjesec dana izjasnilo queer osobama i istaklo sedam zahtjeva za poštivanjem prava LGBTQ+ osoba koje bi trebale moći živjeti bez straha i imati pristup svim vrstama aktivnosti i zanimanja u crkvi bez diskriminacije. Trenutno crkveni djelatnici koji žive u homoseksualnim partnerstvima ili se ponovno vjenčaju nakon razvoda moraju očekivati sankcije, u najgorem slučaju, otpuštanje.
„Mijenjamo konkretne postupke crkve i postoji velika nada da ćemo uspjeti napraviti promijenjenu kulturu rada i života u crkvi“, naglasio je biskup Bätzing nakon konferencije.
Pismo upozorenja Nikole Eterovića: “Presudno je što Sveti Otac kaže!”
Dok bi njemački biskupi mogli neovisno mijenjati zakon o radu, mnoga druga pitanja zahtijevaju Papino odobrenje, pa je sinodalnoj skupštini njemačkih biskupa veleposlanik pape Franje u Njemačkoj Nikola Eterović uputio riječi upozorenja. U izjavi izaslanicima istaknuo je jedinstvo Katoličke crkve koja proglašava istu poruku diljem svijeta te je presudno što Sveti Otac kaže u Rimu.
Eterović je podsjetio da u svijetu ima 1,3 milijarde katolika te da samo 22,6 milijuna živi u Njemačkoj. Nije imao niti jednu riječ ohrabrenja za sudionike sinodalnog sabora: „Istina je da je sinodalnost bliska srcu “njegove svetosti” pape Franje. No, to se mora shvatiti u katoličkom smislu: prava sinoda je ispunjena Duhom Svetim, a ne sabor ili ispitivanje mišljenja, kao što to mogu učiniti mediji.“
Bivši papa Benedikt se ispričao žrtvama seksualnih zlostavljanja
Gotovo s objavom zaključaka Njemačke biskupske konferencije oglasio se i bivši papa Benedikt XVI. Joseph Ratzinger je zamolio oprost od žrtava seksualnog zlostavljanja u Katoličkoj crkvi. Odbacio je optužbe da je bio umiješan u prikrivanje istine. Umirovljeni je papa odgovorio je na neovisno izvješće objavljeno 20. siječnja u kojem se opisuju desetljeća navodnog zlostavljanja i propusta u Münchenskoj biskupiji, koju je Joseph Ratzinger vodio od 1977. do 1982. U svojem pismu Benedikt priznaje prekršaje i pogreške koje su se dogodile za vrijeme njegovog mandata i izražava iskren zahtjev za isprikom svim žrtvama seksualnog zlostavljanja. U izvješću se navode optužbe protiv njega za propuste u četiri slučaja. Stručnjaci iz odvjetničkog ureda Westpfahl Spilker Wastl (WSW) smatraju da je Ratzinger svećenike koji su zlostavljali djecu premjestio na druga područja za vrijeme dok je bio nadbiskup Münchena i Freisinga. Te optužbe Ratzingerovi odvjetnici i savjetnici kategorično su odbili u provjeri činjenica koja je također danas objavljena: “Stručno izvješće ne sadrži dokaze koji bi potkrijepili bilo kakvu optužbu za propuste ili pomoć u prikrivanju. Kao nadbiskup, kardinal Ratzinger nije bio umiješan ni u kakvo prikrivanje djela zlostavljanja.”
Sinodalna skupština središnje je tijelo procesa reforme sinodalnog puta koji su njemački katolici započeli 2019. godine kao reakciju na skandal seksualnog zlostavljanja u njemačkoj Katoličkoj crkvi. Podsjetimo, Njemačku već godinama trese skandal razotkrivenih seksualnih zlostavljanja od strane klera. Samo u nadbiskupiji Münchena i Freisinga, na čelu koje je kardinal Reinhard Marx, razotkriveno je 497 žrtava seksualnog zlostavljanja te 235 navodnih počinitelja, među njima su i 173 katolička svećenika. Sumnja se da neotkrivenih slučajeva ima puno više, a proteklih godina redali su se skandali, jer regionalni crkveni čelnici mahom su stali n stranu klerikalnog sustava i pokušali ga zaštiti, umjesto da su pokazali empatiju prema pojedinačnim žrtvama zlostavljanja. Sam kardinal Marx je u brojnim javnim istupima žrtvama uputio riječi isprike i u ime Crkve, i gorljivo se zalagao za promjene u Katoličkoj crkvi i njezinom nauku o ljudskoj seksualnosti i seksualnosti pojedinca. U svom posljednjem medijskom istupu govorio je i o potrebi ukidanja celibata onim svećenicima koji u njemu ne žele živjeti: „Seksualnost je dio ljudske prirode, a katolička moralnost Crkvu je dovela do mnogih suviše rigoroznih pravila zbog čega se događaju devijacije u njezinom sustavu, a sama Crkva ne daje odgovarajuću pažnju važnosti spolnosti za pojedinca“, sažeo je kardinal Marx za münchenski dnevni list Süddeutsche Zeitung neposredno prije održavanja Njemačke biskupske konferencije.
Što je Sinodalni put?
Sinodalni put zajednički je doprinos Njemačke biskupske konferencije i Središnjeg odbora njemačkih katolika (ZdK) za suočavanje sa seksualnim zlostavljanjem maloljetnika i njegovim sustavnim uzrocima u Katoličkoj crkvi. Franksurtska konferencija bila je treća po redu, a očekuju se još dvije u narednom razdoblju. Na konferenciji za novinare nakon završetka konferencije govorila je i predsjednica ZdK dr. Irme Stetter-Karp i naglasila uspjeh zadnje konferencije jer je došla do konkretnih zaključaka, što je njezina organizacija i zahtijevala.
„Na sljedećem se saboru moraju progurati važni akcijski tekstovi, bez kojih sveobuhvatni reformski rad koji smo poduzeli zajedno s biskupima ne može uspjeti. Ljudska prava u crkvi bit će stvarnost tek kada bude pravde za sve spolove, blagoslova za sve, sudjelovanja svih u odlukama koje se tiču svakoga. Sinodalni put je na dnevni red stavio promjene koje su kasnile desetljećima. Očekujem da biskupi provedu ono što je papa Franjo inicirao na početku svog pontifikata: pronaći decentralizirana rješenja i tako otvoriti putove za snažnu budućnost Crkve u Njemačkoj“, naglasila je Stetter-Karp i dodala kako nije realno očekivati da će svjetska crkva rješavati probleme o kojima se mora brinuti lokalno: „Mi ovdje moramo djelovati sami. To nam nitko ne može oduzeti. Ni Papa.”