Više od 120 svećenika i zaposlenika katoličke crkvene zajednice u Njemačkoj izjasnili su se kao pripadnici LGBTQ+ zajednice i pokrenuli kampanju kojom traže prestanak institucionalne diskriminacije LGBTQ+ osoba, bolju zaštitu LGBTQ+ prava i prestanak institucionalne diskriminacije queer osoba, donosi Deutche Welle.
Oko 125 ljudi, uključujući bivše i sadašnje svećenike, učitelje, crkvene upravitelje i volontere, izjasnilo se kao gej i queer, tražeći od Crkve da uzme u obzir njihove zahtjeve i ukine “zastarjele izjave crkvene doktrine” kada je riječ o seksualnosti i rodu. Članovi Crkvene zajednice objavili su sedam zahtjeva na društvenim mrežama u okviru inicijative “OutInChurch“. Zahtjevi kreću od prava LGBTQ+ osoba koje bi trebale moći živjeti bez straha i imati pristup svim vrstama aktivnosti i zanimanja u crkvi bez diskriminacije.
Iz inicijative naglašavaju da se seksualna orijentacija nikada ne smije smatrati kršenjem lojalnosti ili razlogom za otpuštanje iz crkvenog zvanja. Traže od crkve da revidira svoje izjave o seksualnosti na temelju “teoloških i humano-znanstvenih otkrića”. Osim traženja jednakih prava, zaposlenici su postavili i zahtjeve da crkva preuzme odgovornost za njihovu diskriminaciju iz zajednice koja se događala kroz povijest, pozivajući biskupa da preuzme odgovornost u ime Crkve.
Kakav je stav Vatikana?
Vatikan, dom Pape i Rimokatoličke crkve, prošle je godine donio presudu po kojoj svećenici ne mogu blagosloviti istospolne zajednice, točnije da takvi blagoslovi nisu valjani. Ali presuda je također ponovno pokrenula raspravu o tom pitanju, a u nekim dijelovima Njemačke protiv nje postoji velik otpor. Prošle godine najmanje dva biskupa u Njemačkoj, uključujući kardinala Reinharda Marxa iz Münchena, jednog od Papinih vodećih savjetnika, pokazali su određenu podršku svojevrsnom “pastoralnom” blagoslovu za istospolne zajednice.
U Njemačkoj i Sjedinjenim Državama župe i ministranti također su počeli blagoslivljati istospolne zajednice umjesto braka, uz sve više poziva biskupima da institucionaliziraju gay brakove. Međutim, u odgovoru na službena pitanja brojnih biskupija o tome je li takva praksa dopuštena, vatikanski doktrinarni ured, Kongregacija za nauk vjere (CDF), jasno daje do znanja da nije. Papa Franjo odobrio je odgovor, dodajući da mu “nije namjera biti oblik nepravedne diskriminacije, već podsjetnik na istinitost liturgijskog obreda”, sakramenta vjenčanja.