Publiku ovogodišnjeg festivala Queer Zagreb koji se održava pod obljetničkim imenom „20 godina umjetnosti, aktivizma i ljubavi“ posebno je oduševila predstava ‘Yira, yira’, kojom je Quer Zagreb 2022. i otvoren. Projekt koreografa Brune Isakovića i redateljice Nataše Rajković na scenu stavlja četvero seksualnih radnica i radnika iz Argentine: Juana, Leandru, Pichóna i Sofíju, koji prepričavaju svoja iskustva rada u prostituciji.
Govore o sebi, iskreno i bez pretvaranja, o iskustvima s klijentima, o policijskom nasilju koje trpe, govore jedni o drugima, o obitelji i zajednici koju sami biraju. Glavna je poruka predstave o seksualnom radu upravo ona o radu. Izvođači gledatelje i gledateljice neposredno pitaju bi li radili/e nešto drugo da mogu i jesu li zadovoljni/e uvjetima svog rada. Seksualne radnice i radnici često nemaju izbora, ali nema ga nitko u kapitalizmu!
Ono što seksualni rad stvara nesigurnim i rizičnim upravo su policija i kriminalizirajući zakoni. Između izrabljivanja radnika i prostitucije lako je razaznati što je moralniji način zarade, ako već spuštamo raspravu o pravima radništva na moralno pitanje. Cilj predstave nije bio samo dati seksualnim radnicima platformu da ispričaju svoje priče, što je inače jako rijetko, jer o njima gotovo redovito pričaju drugi – već i publiku navesti na razmišljanje o sebi. O svom stavu o tijelima, požudi i radu koji isprepliće davno odvojene sfere užitka i posla.
„Nismo pobijedili, ali borimo se dalje!“ govori u svom početnom govoru Zvonimir Dobrović, producent i direktor festivala. Ovogodišnji program pripremili su ljudi koji su bili djeca kada se prvi festival organizirao, u publici je sjedilo puno mladih aktivista iz raznih organizacija, a svake godine na Povorku ponosa i slične manifestacije dolazi sve više mladih. Queer Zagreb, koji već 20 godina promiče queer umjetnost i djeluje na vidljivost queer osoba u javnom prostoru, velik je dio stvorene kulture prihvaćanja i raznolikosti u Zagrebu.
Mladima je danas ne samo normalno, već i dostupno, pogledati predstavu, izložbu ili film LGBTQ tematike, ali do toga je moglo doći samo neprestanom borbom. Klupica duginih boja povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije nije bila postavljena niti tri sata prije nego što je vandalizirana, zastave izvješene u centru grada nijedne godine ne dožive kraj Mjeseca ponosa netaknute. Već je dvoje izvođača predstave napadnuto u Vlaškoj ulici prije nekoliko dana zbog svog izgleda.
„Imamo još puno posla, sustavne promjene proizlaze iz osobnih, ali iskren i necenzuriran povik protiv represivnog sistema i uskogrudnosti na daskama Hrvatskog narodnog kazališta velik je korak“, naglasio je Dobrović.
Mjesec ponosa u Zagrebu nikad nije bio ponosniji! Osim Povorke ponosa u subotu 4. lipnja i biciklističkog Pride Ridea 25. lipnja, Zagreb Pride i festival Queer Zagreb organiziraju predstave, partije, radionice transparenata i izložbe koje možete posjetiti do kraja mjeseca. Program je šarolik, izvođači i predavači dolaze iz cijelog svijeta, a kulturni značaj prevelik da biste propustili!