Lezbijska organizacija Rijeka „LORI“ u suradnji s udrugom PaRiter i organizacijom u kulturi GSG organizira peti po redu festival Smoqua pod nazivom Queer i feministička kultura u Rijeci hrabro grabi naprijed. Festival će se održati od 7. do 9. listopada u Rijeci, a sudjelovat će brojni umjetnici i umjetnice te aktivisti iz cijele Europe.
Udruga LORI osnovana je 2000. s ciljem informiranja i senzibiliziranja javnosti za prihvaćanje seksualnih i rodnih manjina, uklanjanje predrasuda i diskriminacije, homofobije, transfobije. Festivalom Smoqua koji organiziraju petu godinu za redom publici kroz radionice, rasprave, izložbe i performanse žele približiti što to nači queer i feminizam i zašto je bitno o tome govoriti.
Queer je termin koji se može odnositi na sve osobe, osobine, pokrete, politike ili radnje koje ne proizlaze iz heteronormativnog socijalnog ili kulturnog obrasca. Zbog tako široke definicije queer se često koristi, ovisno o kontekstu, kao imenica, glagol i pridjev. Pojam QUEER odnosi se na propitivanje i odbijanje nametnutih normi patrijarhalne tradicije, on nadilazi “zatvorene kutije” LGB ili heteroseksualne seksualnosti, ženskih i muških spolova i rodova te omogućava samodefiniranje. Osoba koja se definira kao queer može biti bilo koje seksualne orijentacije i rodnog identiteta. Queer teorija je grana poststrukturalne kritičke teorije koja je nastala početkom ’90-ih godina 20.st. iz gej, lezbijskih i queer studija, ženskih studija i postmoderne kritike društva kao odgovor na tadašnje stanje LGBT pokreta i feminizma. Na stvaranje queer teorija utječu radovi autorica poput Glorie Anzaldúe, Eve Kosofsky Sedgwick i Judith Butler.
Queer-feminizam je pokret koji proizlazi iz postmoderne feminističke teorije i queer teorije i koji predstavlja kritiku LGBT pokreta i polarizacije između liberalnog i radikalnog feminizma. On zagovara dekonstrukciju patrijarhata i drugih odnosa utemeljenih na muškom autoritetu, kroz široku frontu i suradnju različitih neprivilegiranih socijalnih slojeva. On nastoji nadići zamke identitetskih politika shvaćanjem opresije LGBTIQ osoba kao dio šire državne i kapitalističke opresije nad ljudima i kroz izbjegavanje fokusa na jednu temu poput bračne jednakosti kao što je to slučaj s nekim LGBT pokretima. LGBT pokret kritizira zbog njegovog gledanja na LGBT problematiku kao odvojenu od drugih opresija, klasnih, rasnih … Queer feminiam kritizira i liberalni feminizam zbog njegovog fokusa na iskustva bijelih srednjoklasnih žena, te radikalni feminizam zbog njegove transfobije i negativnog gledanja na seksualnost kao isključivo domenu opresije žena.
Tema ovogodišnjeg festivala je Nemapirani teritoriji, koja u fokus postavlja pitanje tijela kao polazišne točke promišljanja granica fizičkog, materijalnog i posredovanog unutar patrijarhalnih struktura. U mnoštvu aktivnosti izdvajamo otvorenje izložbe Devijantne žene britansko-grčkog dvojca koji čine interdisciplinarna umjetnica Fenia Kotsopoulou i znanstvenica i aktivistica Aylwyn Walsh koje će se održati prvog dana festivala. Drugog dana, u petak, 8. listopada, otvara se izložba Vanje Brajković „Ne pretpostavljaj“ o transrodnosti i nebinarnosti, online predavanje čuvene australske autorice i znanstvenice Meredith Jones, te predavanje-performans Igranje monogamije, Simon(e) van Saarloos iz Nizozemske. Velika završnica festivala, Queer-UP! Party u subotu donosi vogue plesnu grupu Strike a Pose! iz Zagreba, drag show Le Filip iz Pariza i DJicu Dark Angel aka DTSS iz Novog Sada.