Šest hrvatskih umjetnica, spisateljica i autorica Mare Šuljak, Ivana Ognjanovac, Josipa Bubaš, Hana Lukas Midžić, Ana Sladetić i Ksenija Španec, danas, 10. lipnja, otvaraju izložbu autorskih radova koji se bave ženskim nasljeđem. Ovaj zajednički projekt pod nazivom “Utkano pod kožu” započele su u ove godine u ožujku, kada svaka od autorica, koristeći njoj blisku tehniku, kreće u istraživanje raznih intimnih procesa koji su im utkani pod kožu, što je danas rezultiralo istoimenom online izložbom.
Mare Šuljak i Ivana Ognjanovac umjetnički su dvojac, surađuju od 2018. godine i glavne su inicijatorice spomenutog projekta. Predstavljaju se svojim radovima “Roze priče” u kojima iznose osobne ispovijesti i percepcije ženskog nasljeđa. Josipa Bubaš svojim se radom “Neizbježno” bavi transformacijama iniciranim različitim procesima materije i energije pri čemu procese apstrahira i prevodi tjelesno iskustvo u sliku. Hana Lukas Midžić predstavlja se radovima pod nazivom “U potrazi za ženstvenim”. Potraga se odvija njenim tijelom, šumom, sjećanjima i naslijeđenim obrascima koje preispituje. Ana Sladetić predstavlja radove “Utkani obrasci” posvećene mijenjanju perpektive, odnosno sagledavanju i suočavanju s problemima i situacijama iz perspektive iz koje si stvari dopuštamo vidjeti drugačije. A autorica Ksenija Španec radovima pod nazivom „Kako sam postala nevidljiva“ prati svoj put, viđenje, percepciju i očekivanja u odnosu na starost kao neizbježan dio života.
Posebnost samog projekta je u digitalnoj prilagodbi postojećih umjetničkih formi upotrebom postojećih medija, čime se korištene tehnike svakog rada dodatno naglašavaju, ali ga ne zasjenjuju. Novonastala situacija masovne samoizolacije zbog pandemije Covid 19 bitno je otežala produkciju i distribuciju umjetničkih sadržaja, održavanje živog dijaloga na umjetničkoj sceni, kao i kontakt umjetnika i publike. Cilj ovog projekta jest proširiti interes javnosti za umjetnost te omogućiti daljnji umjetnički razvoj i dijalog. Također, cilj je poticati relevantna društvena pitanja, umjetničke suradnje te promovirati pomicanje granica između tradicionalnih i suvremenih, ali i klasičnih i digitalnih medija.