Britansko-američka dramska serija I May Destroy You, spisateljice i redateljice Michael Coel definitivno je preporuka ekipe portala Reci.hr i ulazi nam u novi favorit uz bok nezaobilazne serije Sex Education koja je najdraža ‘binge worthy’ serija. Oko Coelinu se serije nedavno podiglo jako puno prašine kada je izostala iz ovogodišnjih nominacija za nagradu Golden Globes, dok se serija Emily in Paris našla na toj listi i zbog toga primila mnoge kritike, koje vjerojatno i ne bi pokupila u toj mjeri da je serija I May Destroy You nominirana za Golden Globes. Sama Deborah Copaken, jedna od spisateljica Emily in Paris za The Guardian je napisala:
“Jesam li kritiku naše serije shvatila osobno? Naravno. Tko ne bi? Ali također i nisam. Emily u Parizu emitirana je nekoliko mjeseci nakon #BlackLivesMatter prosvjeda za rasnu pravdu na ulicama New Yorka u kojima sam i sama sudjelovala sa svojom djecom. U potpunosti razumijem kako emisija o bijeloj Amerikanki koja živi luksuzni život bjelkinje u predpandemijskom Parizu, očišćenom od svojih živahnih afričkih i muslimanskih zajednica, u ovom političkom trenutku izgleda provocirajuće i nerealno. Naša serija emitirana je također ubrzo nakon što sam pročitala Caste Isabel Wilkerson i progutala seriju I May Destroy You Michaele Coel, koju smatram djelom čistog genija o posljedicama silovanja. Čim sam je pogledala rekla sam da I May Destroy You zaslužuje osvojiti sve nagrade.”
Serija I May Destroy You Michaele Coel, za koju je napisala 191 draft scenarija, djelomično je i autobiografska. Smještena je u London s pretežno crnom britanskom glumačkom postavom. Coel glumi glavnu ulogu, milenijalku Arabellu, koja je postala poznata nakon što je objavila knjigu sa svojim Twitter objavama, a u trenutku dok radi na drugoj knjizi i bori se s manjkom inspiracije – doživljava silovanje. Dok ju pritišću rokovi i egzistencijalni problemi, Arabella se nosi s posljedicama silovanja i uz pomoć prijatelja pokušava navigirati svakodnevicom.
Serija kroz Arabellin slučaj silovanja otpetljava klupko seksualnog nasilja koje je prisutno u svakodnevici te se s nasiljem obračunava upoznavajući i same gledatelje sa svim njegovim oblicima. Dok Arabella i njezini prijatelji u seriji saznaju da zapravo puno oblika seksualnog nasilja ostaje neprijavljeno upravo iz razloga što žrtve ne znaju da je to što im se dogodilo također spada u silovanje, poput skidanja kondoma za vrijeme seksa bez pristanka druge osobe. I May Destroy You po prvi puta otvara neke teme na televizijskim ekranima, od seksualnog odnosa za vrijeme mjesečnice, čin kji se kao takav prvi puta uopće prikazuje ekranu tako realno i normalno, do seksualnog nasilja prema muškarcima.
Seksualno nasilje prema muškarcima otvara cijelo poglavlje seksizma u kojem se žrtva ušutkava iz tako sličnog, a opet različitog razloga, nego kada je riječ o ženi žrtvi seksualnog nasilja. Kada o tome počnemo razmišljati, zanimljiv je podatak da u američkoj vojsci svake godine silovanje doživi oko 10 000 muškaraca. Situacije kojih se također u seriji dotiču također možda prvi put ikad prikazane na ekranu, su scene kada Arabella, dok čeka da liječnici završe s uzimanjem dokaza nakon silovanja, susreće djevojku koja je u istoj poziciji i koja je pita “Tebi se to dogodilo prvi put?”. To je pitanje, na koje se gledatelji zgroze zajedno s Arabellom, zapravo ključno. Žrtve silovanja u puno su većem riziku da im se to dogodi ponovno i taj je podatak s kojim se rijetko izlazi u javnost jako bitan. A Michaela kroz I May Destroy You otvara ovu temu, razlaže je i dopušta gledatelju da je nakon svake epizode secira i dobro razmisli o tome, te na kraju shvati kompleksnost ove teme.
Iako serija obrađuje teške teme, čini to na pitak način. Kroz predivne scene, zabavne likove, glumu koja dolazi prirodno i dopušta da se s likovima izgradi prijateljski odnos Michaela Coel je s I May Destroy You postigla kompleksan spoj intimnog, a istodobno otvorenog, ranjivog i istodobno osnažujućeg. Serija će zasigurno ostati zapisana kao jedna od kultnih serija koja je otvorila vrata nečemu što će, nadamo se, u budućnosti biti normalno. Progovarati otvoreno o svim temama, bez tabuiziranja ili fetišizacije.