Udruga Roda radi sjajne stvari. Upravo provodi kampanju #ŽalbomDoPromjena i to u okviru ovogodišnje globalne kampanje 16 dana aktivizma i borbe protiv nasilja nad ženama, već petu godinu zaredom sudjeluje u programu Human Rights Film Festivala 2021. u okviru kojega je jučer organizirala panel pod nazivom Moć porođajnog iskustva kako bi ukazala koliko porođajno iskustvo utječe na majčinstvo, kao što vrlo zorno prikazuje slovački film Nevidljiva, o traumatičnom porodu i kako se s njim žene nose, a čija je prikazivanje HRFF 2021 organizirao online pa ga se može pogledati do kraja tjedna na platformi za prikazivanje filmova Volim dokumentarce koja će ove godine ugostiti online filmski program HRFF-a. festivala.
I sad ćete se pitati kakve veze ima nasilje nad ženama, kvaliteta zdravstvene usluge trudnicama, rodiljama i babinjačama te porođajna iskustva pojedinih žena, a za koja se uvriježeno misli kako ovise od žene do žene, da na to nitko, pa ni najbolja liječnička usluga, ne može utjecati.
Kako ‘Žalbom do promjene’ prodrmati zdravstvene institucije
Upravo kroz tu širu sliku koju kampanjama udruga Roda već godinama pokušava utjecati na poboljšanje zdravstvene skrbi trudnicama, rodiljama i babinjačama, a posebice u vrijeme pandemije, kad se ona evidentno srozala, spoznajemo kako ovaj trijangl i te kako ima smisla. Jako je tanka, naime, granica između kvalitete zdravstvenih usluga, nasilja nad ženom i moći porođajnog iskustva, jer se lako može priječi, pretvoriti u traumu.
Kao što naglašava Daniela Drandić, koordinatorica programa Roda, sve aktivnosti imaju za cilj napraviti promjenu praksi koje su tijekom pandemije unazadile.
„Pao je broj zdravstvenih djelatnika, pritisak na zdravstveni sustav je na drugoj strani postao još veći i ono malo pozitivnih pomaka i dostignuća koja su rodilišta počela primjenjivati prije pandemije se urušio. Sve to znamo jer smo u nekoliko navrata radili ankete s upitima o kvaliteti zdravstvenih usluga trudnicama, rodiljama i babinjačama tijekom pandemije, na koje se odazvalo na tisuće žena. Ovo kampanjom Žalbom do promjene želimo napraviti korak dalje, pokazati kako je jednostavno poslati žalbu bilo kojoj zdravstvenoj instituciji ili komori ili strukovnoj organizaciji, pravobraniteljici ili ministarstvu zdravstva. A zašto je važno to učiniti? U jednom trenutku ova će kriza završiti, a mi moramo početi planirati kako će naš sustav izgledati ubuduće. Kako ćemo taj sustav učiniti otpornijim i kvalitetnijim, jer se u ovoj zdravstvenoj krizi pokazalo da upravo na reproduktivnom zdravlju žena sustav počinje prvo pucati. Želimo ići korak dalje i osvijestiti važnost dobrog porođajnog iskustva čak i u izazovnim vremenima. Da bi to mogli napraviti moramo dokumentirati ono što se događa danas u vrijeme krize. Zato motiviramo žene da svoje iskustvo podijele s onima koji nose zdravstvene politike, s onima kojih se direktno tiče to čuti. Da o svoje traume zabilježe, s njima izađu van, adresiraju ih onima koji to trebaju čuti, da naprosto napišu žalbu“, objasnila je Daniela Drandić.
Moć porođajnog iskustva u filmu ‘Nevidljiva’
Sam film Nevidljiva, kao što to filmovi, a posebice dokumentarni, i inače čine, na izravan način kroz priče žena koje su imale traumatične porode, govori koliku moć ima porođajno iskustvo, točnije, kako trauma poroda utječe na ulazak žene u majčinstvo, kako se žene s njom nose. Iskustva žena u filmu pružaju nam uvid u slovački zdravstveni sustav te priliku da donesemo vlastito mišljenje o načinu na koji se taj sustav ophodi prema ženama. Film traga i za razlozima lošeg odnosa zdravstvenog sustava prema ženama, te pokušava nevidljiva iskustva učiniti vidljivima. Na toj se točci i dodiruju ciljevi Rodine kampanje Žalbom do promjena. Jer samo ako vidimo ono što se zaista događa ženama moći ćemo stvoriti prostor za dijalog i promjene. Vrijeme je da se promijene stavovi i način na koji zdravstveni djelatnici ali i naša društva gledaju na porod.
A kakve veze s tim ima nasilje nad ženama? Ima velike i puno je puta prijeđena ta tanka granica: nasilje je nalijeganje, pa i skakanje, po trbuhu rodilje, nasilje je i zabrana pratnje pri porodu bez znanstveno utemeljenih argumenata, nasilje je odvajanje majke od novorođenčeta koje se često događa u rodilištima i bolnicama zbog tzv. pandemijskih mjera koje nitko nije potpisao i unatoč tome što su preporuke Svjetske zdravstvene organizacije išle u smjeru da se to ne čini, jer nije dokazano da zaražena majka covid prenosi na bebu, nasiljem pri porodu doživljavaju sve rodilje čiji je porod induciran dripom, ali zbog nedostatka anesteziologa nisu dobile epiduralnu analgeziju.