Čini se da su testovi na trudnoću jako jednostavni. Popiškiš se na štapić, pričekaš nekoliko minuta i dobiješ odgovor. Međutim, to i nije baš tako. Prije nego što u ljekarni ili trgovini uzmemo prvi test koji vidimo, važno je znati kako funkcioniraju testovi na trudnoću.
Bitno je znati da na test utječu vrijeme ciklusa, doba dana u kojem se test radi te vrsta odabranog testa. Jer svaki od njih ima neke detalje na koje je bitno paziti. Također, bitno je pogledati rok trajanja testa, jer ako je on istekao to može utjecati na točnost rezultata. Testovi na trudnoću koje radimo doma mogu biti lažno negativni, a u nekim slučajevima i lažno pozitivni. Kako bi umanjili razočaranje ili paniku rezultatima testa, evo što navodi dr. Eric Flisser poznati reproduktivni endokrinolog i specijalist za neplodnost iz New Yorka da valja znati o testovima na trudnoću.
Dvije vrste testa – urinom i krvi
Kad pomislimo na test na trudnoću, obično nam na pamet prvo padne test urina. Ta je vrsta testa koji se često radi kod kuće ujedno i jedna je od dvije dostupne vrste testiranja. Druga vrsta testiranja je vađenje krvi. Oba su, objašnjava Flisser, dizajnirana za otkrivanje humanog korionskog gonadotropina (hCG), koji je hormon posebno povezan s trudnoćom. Najčešće žene prvo naprave test urina kod kuće, a zatim slijedi krvni test za koji je potrebno dobiti uputnicu od liječnika radi praćenja i potvrde trudnoće.
Vrijeme je bitno
Naravno, kada pomislimo da smo trudni, odmah želimo na to pitanje dobiti i točan odgovor. Nažalost, to nije uvijek moguće. Točan odgovor uvelike ovisi o tome kada je žena ovulirala. Obično se ovulacija događa dva tjedna prije nego što bi trebalo napraviti test. Iako to može biti teško odrediti ukoliko žena nije pratila ovulaciju pomoću drugih testova. U pravilu, liječnici savjetuju da se s kućnim testiranjem pričeka dok menstruacija ne zakasni.
Pouzdanost
Pouzdanost testa većinom izravno ovisi o uvjetima testiranja, iako su mogući i lažno negativni i lažno pozitivni rezultati. Ako test napravite prerano, rezultat bi mogao biti negativan čak i ako jeste trudni. U rjetkim slučajevima razlog krivog rezultata testiranja bude neispravnost samog testa. U slučaju da posumnjate da je rezultat testa pogrešan, najbolje je testiranje ponoviti, ali ovaj put s testom nekog drugog proizvođača ili barem druge serije istog proizvođača. Na taj način, ako je sam test na neki način bio neispravan, nećete koristiti test koji je napravljen u isto vrijeme i koji može biti serijski neispravan.
Češće lažno negativni nego lažno pozitivni
Testovi su generalno puno češće lažno negativni nego lažno pozitivni. Međutim, lažno pozitivni rezultat može govoriti o nekim drugim pokazateljima u organizmu. HCG također može biti povezan s nekim karcinomima, zbog toga valja nakon pozitivnog kućnog testa na trudnoću obaviti pregled kod ginekologa.
Puno pouzdanije od ispitivanja urina je vađenje krvi koje može dati više informacija. Ispitivanje urina ima binarni ishod, ili pozitivan ili negativan. Testovi urina nisu namijenjeni mjerenju količine hormona trudnoće. Međutim, krvni testovi mogu mjeriti i prisutnost i količinu hormona koji cirkulira u tijelu. Zbog različite metodologije koja se koristi u testu, krvni testovi mogu otkriti niže razine hormona koje ne bi izazvale pozitivan rezultat u testu urina. Svaki pozitivan rezultat testa s urinom treba smatrati pozitivnim testom, bez obzira je li test s digitalnim zaslonom ili obojenim linijama. Čak i krvne pretrage mogu imati lažne pozitivne rezultate, ali samo u vrlo rijetkim slučajevima.
Biokemijska trudnoća
Nažalost, postoje i neki stvarno pozitivni testovi koji na kraju ne rezulltiraju trudnoćom. Radi se o biokemijskoj trudnoći, kako se nazivaju trudnoće koje završe vrlo rano. Prije nego ih je moguće vidjeti na ultrazvuku, što je najranije nakon pet tjedana i tri dana od prvog dana zadnje menstruacije. Da je trudnoća postojala zna se samo po pozitivnim vrijednosti beta HCG-a, hormona trudnoće, bilo iz krvi ili iz urina. Međutim, unutar nekoliko dana od pozitivnog nalaza dolazi do krvarenja i trudnoća propada. Biokemijske trudnoće nisu rijetkost i često prolaze nezapaženo, posebno kada žena ne namjerava zatrudnjeti i nije testirala trudnoću.
Prvi urin u danu najbolji pokazatelj
Kao i za većinu stvari u životu, važno je vrijeme kada se testiranje radi. Idealno vrijeme za testiranje kod kuće je s prvim urinom u danu, budući da se taj urin akumulirao u mokraćnom mjehuru preko noći i imat će visoku razinu hormona. Prekomjerno hidriranje može razrijediti hormon u mokraći ispod koncentracije potrebne za pokretanje pozitivnog rezultata u testu.
Nakon pozitivnog testa na trudnoću trebao bi uslijediti posjet ginekologu. Ako žena propusti menstruaciju, a ima negativne testove, također se treba javiti liječniku.