Dobar dan, kći mi treba roditi za mjesec dana. Mogu li ja biti s njom u rađaoni?
“Naravno, možete.”
Znači možemo njen partner i ja?
Ne, može samo jedna osoba. Jeste prošli tečaj?
Nisam.
Onda ne možete prisustvovati porodu. Može samo pratnja koja je prošla naš tečaj
Jedan je od razgovora koje smo proteklih dana vodili s osobljem hrvatskih rodilišta u namjeri da provjerimo na koji način pojedina rodilišta dopuštaju ili ne dopuštaju da uz rodilje pri porodu bude prisutna pratnja. Novinarke Reci.hr su se predstavljale majkama rodilja s upitom mogu li i one biti prisutne na porodu svojih kćeri. Razgovor koji smo prepričali vođen je s rodilištem u Petrovoj, u kojem je, kao i u drugim hrvatskim rodilištima, rodiljama omogućena pratnja pri porodu, ali samo ako je pratnja prošla njihov tečaj koji košta 400 kuna. S druge strane, niti jedno ne omogućava da pri porodu budu prisutne dvije osobe, recimo partner rodilje i njezina majka ili sestra.
Takvu mogućnost hrvatske rodilje, sudeći prema iskustvu koje su prošle one žene koje su rodile za vrijeme mjera izolacija zbog COVIDA-19, smatraju nadstandardom. Podsjetimo, tijekom dva mjeseca izolacije sva su rodilišta zabranila prisustvo pratnje prilikom poroda. Zbog toga su se trudnice i rodilje pobunile ukazujući kako su im povrijeđena osnovna prava.
Žene su kroz cijelu povijest rađale uz druge žene
Otkad su popustile mjere izolacije, u većini rodilišta opet je dopuštena pratnja na porodu, ali uz različite uvjete. Negdje pratnja treba sama donijeti opremu koju će obući prilikom boravka u rađaoni, a u nekima treba imati i potvrdu da je negativna na koronu… No, svim je rodilištima zajednička jedna stvar: u pratnji smije biti samo jedna osoba! Bez obzira na dužinu trajanja poroda i želje same rodilje, a mnoge od njih žele sa sobom oca svoje bebe i svoju majku kao dvije osobe koje su im u tim važnim trenucima najbliže.
“Kroz cijelu povijest žene su rađale uz druge ženske osobe i u okviru svoje obitelji. U novije vrijeme žele pored sebe i muškarca, oca svog djeteta, ali žele i svoju majku kao osobu koja ih najbolje poznaje i koja je i sama rodila te ima iskustvo tog čina. Noviji trend u svijetu je, uz supruga ili partnera prisustvo doule. To je osoba koja nije medicinske struke, ali je educirana pružiti emotivnu i psihološku pomoć i podršku i rodilji i njenom partneru jer niti on nije uvijek spreman za ono što se zbiva u rađaoni”, kaže Daniela Drandić, koordinatorica programa u Udruzi Roda.
Što radi doula?
Riječ doula dolazi iz starogrčkog i znači “sluškinja” ili “njegovateljica”. Doule su podrška na porođaju i u prvom tromjesečju života bebe, a uloga im je ohrabrivati, podržavati i informirati rodilju. Za verijeme poroda doula je tu da bi osigurala udobnost buduće majke, brinula je li soba odgovarajuće temperature, predlagala drugačije poze pri porodu ili jednostavno osigurala da rodilja ne bude ni gladna ni žedna. Primjenjuju naučeno na treninzima, kao što je odgovarajući pritisak na leđima da bi se smanjila bol, masažu, ponekad samo drže za ruku kako bi ohrabrile rodilju ili omogućavaju pauzu partneru koji je u pratnji.
Prvo testiranje na koronu, pa u rađaonu
Rode upozoravaju da je, nakon korona izolacije, najveći problem za ostvarenje pratnje na porodu obavezni negativni test na COVID-19 koji ne smije biti stariji od 48 ili 72 sata. To najčešće traže manja rodilišta, u što smo se i sami uvjerili. U Slavonskom Brodu su nam rekli da moramo imati potvrdu da smo negativni na COVID-19, no na pitanje koliko stara smije biti ta potvrda, nisu nam odgovorili.
“Traženje takvih potvrda je besmisleno jer stvara dodatni stres za trudnicu koja ne zna hoće li njezina pratnja smjeti biti s njom na porodu. Naime, kako će znati kad joj točno počinje porođaj? Uz to, taj zahtjev stvara i visoke troškove, posebno u manjim sredinama gdje nema konkurencije među laboratorijima”, upozorava Daniela Drandić.
Premda je u većim gradovima cijena testiranja na COVID-19 250 kuna, pratnji na porodu taj se trošak može i višestruko povećati ako beba kasni. Teoretski, ukoliko žena prenese trudnoću samo jedan tjedan, njezina će se pratnja morati četiri puta testirati na COVID-19 kako ni u jednom trenutku ne bi imala potvrdu stariju od 48 sati.
U svim rodilištima s kojima smo razgovarali su nas upozorili da su i sadašnji uvjeti za pratnju na porodu samo privremeni te da će sve dalje ovisiti o epidemiološkoj situaciji. Stoga je jedini savjet koji su nam na kraju razgovora dali: nazovite dan-dva prije poroda pa ćemo vam moći točnije odgovoriti.
Kao i u mnogim drugim aspektima brige o reproduktivnom zdravlju i zdravstvenim uslugama, i u slučajevima pratnje u porodu najotvorenije su i najnaprednije zemlje zapadne i sjeverne Europe. Tako se, recimo, u Danskoj osoblje jako zabrine ukoliko trudnica dođe na porod bez pratnje pa je ispituju zašto nitko nije došao s njom, treba li joj podrška i je li sve u redu kod kuće. U hrvatskim rodilištima pratnja je još uvijek svojevrsno nužno zlo koje su propisi nametnuli, a mogućnost da u pratnji bude više od jedne osobe još je u sferi utopije.
Što pratnja treba imati?
Položen bolnički tečaj ili on-line tečaj Hrvatske komore primalja
Zahtjeva ga većina rodilišta, no u zagrebačkom rodilištu Petrova i u KBC-u Rijeka ne traže potvrdu o završenom tečaju. Cijena bolničkih tečajeva je od 300 do 400 kuna.
Zaštitna oprema
Većina rodilišta traži da pratnja donese sa sobom jednokratno odijelo koje se može kupiti u ljekarni i košta stotinjak kuna; u KBC-u Rijeka ne traže vlastitu opremu, pratnji će dati masku i ogrtač
Potvrda da ste negativni na COVID-19
– OB Virovitica: potvrda ne smije biti starija od 48 sati
– OB Požega: potvrda ne smije biti starija od 72 sata
– OB Slavonski Brod: potvrda je obavezna, ali nam nisu mogli odgovoriti koliko smije biti stara
U svim rodilištima pratnja na porodu moguća je samo kod vaginalnog poroda, dok kod carskog reza pratnja nije moguća.