Kada žene međusobno, ili s liječnicima, razgovaraju o mogućim metodama kontracepcije, vrlo rijetko se u tim razgovorima govori o podvezivanju jajovoda, kao jednoj od mogućih metoda. Kao i vazektomija kod muškaraca, podvezivanje jajovoda je trajna metoda kontracepcije. Ona štiti od neželjene trudnoće, ali ne i od spolno prenosivih bolesti. Podvezivanje jajovoda ne utječe na menstrualni ciklus, to jest ne utječe na mogućnost jajnika da proizvode hormone, kao ni na početak menopauze. Koliko se o toj metodi zna, koliko se primjenjuje, odnosno, je li uopće tražena, razgovarali smo s ginekologinjom dr. Jasenkom Grujić.
“Malo žena uopće zna što su jajovodi i koja im je funkcija. Katkada se, osim ove “pučko-laičke” terminologije, rabi pojam sterilizacija koji danas valja izbjegavati zbog konotacije u vezi s prisilnim i nevoljnim zahvatima u nekim okolnostima, naročito u prošlosti. Podvezivanje jajovoda su kirurški postupci koji se danas svrstavaju u permanentne metode kontracepcije. Ovi zahvati odavno su poznati. Za vrijeme carskoga reza mogla se učiniti sterilizacija na način da se odstrane ili podvežu jajovodi. Međutim, tek s uvođenjem prakse planiranja obitelji od 1930. postali su indikacija za kiruršku sterilizaciju koja je postala važnom kontracepcijskom metodom. Pacijentice, inače, vrlo rijetko samoinicijativno zatraže da im se učini podvezivanje jajovoda”, kaže doktorica Grujić.
Što je jajovod i postupak podvezivanja
Jajovodi su parni mišićni organi smješteni s vanjske strane maternice nalik na duge tanke cijevi. Pružaju se od jajnika do maternice. Uloga jajovoda u reproduktivnom sustavu jest hvatanje jajne stanice koju izbacuje jajnik te transport jajne stanice do maternice. Oplodnja se odvija unutar jajovoda prije nego jajna stanica dođe do maternice. Kako bi se onemogućila oplodnja postoji nekoliko različitih metoda, odnosno zahvata kojima se provodi podvezivanje jajovoda.
“Danas su na raspolaganju metode koje kirurški onemogućuju prohodnost jajovoda najčešće kroz trbuh laparoskopom operacijom ili kroz mali rez donjega trbuha. Prohodnost jajovoda može se onemogućiti elektro-kirurškom metodom bipolarnom elektrodom, mehaničkom okluzijom štipaljkama ili prstenovima te djelomičnim uklanjanjem jajovoda.
Ukoliko se planira kirurški zahvat koji omogućuje permanentnu kontracepciju, pacijentici se mora ponuditi da joj se jajovodi potpuno odstrane jer je dokazana protektivna uloga takvog zahvata za oboljenje od raka jajnika. Raka koji najčešće potječe iz samog jajovoda ili unutrašnjosti maternice. Ukoliko se ne odstrane jajovodi pacijenticu valja upozoriti na mogućnost izvanmaternične trudnoće. Do trudnoće može doći ukoliko se jajovodi spontano rekanaliziraju, a što se dogodi u najviše dva posto žena”, poobjašnjava doktorica Grujić.
Iako podvezivanje jajovoda ulazi u velike operativne zahvate oporavak kod većine žena protekne brzo i bez većih problema. Brzina oporavka razlikuje se od osobe do osobe. Moguća su manja krvarenja ili lagana bol u abdomenu. Nakon otpusta iz bolnice kroz prvih tjedan dva preporuča se odmor i izbjegavanje podizanja težih predmeta. Do komplikacija dolazi jako rijetko, samo u jedan posto slučajeva. Ovisno o načinu obavljanja sterilizacije, zahvat je moguće poništiti s većim ili manjim šansama za uspjeh.
Zakonski i medicinski uvjeti za podvezivanje jajovoda
Podvezivanje jajovoda može se obaviti u javnom i privatnom zdravstvu. Međutim, zahvat sterilizacije, odnosno podvezivanje jajovoda podliježe određenim zakonima. Doktorica Grujić pojašnjava i kojima:
“Permanentna kontracepcijska metoda, sterilizacija, osobno je pravo i radi se na zahtjev žene. Prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece koji je u Hrvatskoj na snazi iz 1978., članci od 7. do 14. govore o sterilizaciji. Zainteresirana osoba podnosi zahtjev povjerenstvu ustanove koja je ovlaštena za te zahvate, pa ako ima 35 godina, što je ujedno i najniža dob koju naš zakon postavlja, zahtjevu se udovoljava. Zahvat se može učiniti i ukoliko bi primjerice bio ugrožen život žene trudnoćom ili iz eugeničkih razloga, bez obzira na dob.”
Upitali smo Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) koliko je na razini godine bilo zahtjeva žena za zahvatom podvezivanja jajovoda, odnosno, koliko se na trošak zdravstvenog proračuna takvih zahvata prosječno godišnje napravi. Dobili smo odgovor da s takvim podatkom HZZO ne raspolaže. Točnije, kod bolničkih zahvata HZZO račune plaća prema dijagnostičko-terapijskim skupinama, a unutar tih skupina ne raspolaže podacima zbog čega je pojedini zahvat na jajniku i jajovodu rađe. Drugim riječima HZZO ne bilježi zahvate podvezivanja jajovoda odvojeno od ‘složenih postupaka na jajovodu i jajnicima’ te temeljem toga, stoji u njihovom odgovoru, ne postoji ni statistika koliko se takvih zahvata godišnje u bolnicama javnog zdravstva napravi. Cijene u privatnom zdravstvenom sustavu kreću se oko 13 tisuća kuna.
Prema dostupnim nam podacima u Hrvatskoj se mali broj žena odlučuje za metodu podvezivanja jajovoda koja je ujedno i jedina trajna metoda kontracepcije kod žena. Usporedbe radi iznosimo padatke drugih zemalja: u Americi 18 posto žena koristi trajnu kontracepcijsku metodu, u Kini oko 28 posto, u Velikoj Britaniji 8 posto, u Indiju 39 posto, a u Africi jedan do dva posto.
“Osobno mislim da smo najbliže Africi. Jedan od razloga je i taj da religijske institucije, naročito Katolička crkva, uglavnom ne prihvaćaju trajnu kontracepciju. A neke, osim apstinencije u vrijeme plodnih dana što nije kontracepcija, ne prihvaćaju nikakvu kontracepciju”, navodi doktorica Grujić.
Umjesto kontracepcije pobačaj
U Hrvatskoj se inače kontracepcija porazno malo koristi. Tel pet posto žena koristi hormonske pilule, a 20 posto žena spiralu. I posljedice toga su porazne. Svake se godine suočavamo s poraznim brojkama o pobačaju, koje istodobno govore o osviještenosti i žena i muškaraca o reproduktivnom zdravlju te zdravstvenoj preventivi, a u konačnici o osviještenosti o potrebi planiranja obitelji.
Tako smo u Hrvatskoj prošle godine zabilježili najviše legalno induciranih pobačaja, od čega su 61 posto pobačaj zatražile žene koje već imaju jedno, dvoje ili troje djece. Takva se statistika ponavlja svake godine što dokazuje da je korištenje kontracepcije među parovima koji već imaju djecu i od kojih se očekuje odgovornost i osviještenost o planiranju obitelji i reproduktivnom zdravlju – na vrlo niskim granama. Takvi se postoci, udio od više od 50 posto žena koje idu na abortus, a već imaju najmanje dvoje djece, pojavljuju iz godine u godinu.