Bilo je pitanje trenutka kad će se rigorozni teksaški zakon o pobačaju prelomiti preko nečijih leđa: prije nekoliko dana u okrugu Starr uhapšena je 26-godišnja Lizelle Herrera pod optužbom za ubojstvo jer je “namjerno i svjesno prouzročila smrt pojedinca samoinduciranim pobačajem”, kako je objavio glasnogovornik šerifovog ureda, a prenosi Reuters. Određena joj je jamčevina od pola milijuna dolara. Optužnicu je podigla Velika porota okruga Starr
Jučer su pred šerifovim uredom održani prosvjedi koje je organizirao La Frontera Fund koji pomaže pri pobačaju u dolini Rio Grande. Rickie Gonzalez, organizator i predsjednik Fonda, objavio je da je Herrera pobacila u bolnici i povjerila bolničkom osoblju da je pokušala izazvati pobačaj, a bolnica ju je nakon tog priznanja prijavila vlastima. “Kriminaliziranje izbora trudnica ili ishoda trudnoće, što je država Teksas učinila, oduzima ljudima autonomiju nad vlastitim tijelima i ostavlja ih bez sigurnih opcija kada odluče ne postati roditelj”, rekao je Gonzales.
Danas je Lizelle puštena uz jamčevinu, a La Frontera Fund počeo je prikupljati novac za njezinu obranu, objavili su na Twitteru.
TEKSAŠKI ZAKON: Pobačaj zabranjen nakon šest tjedana trudnoće
Teksaški zakon stupio je na snagu 1. rujna prošle godine. Prema njemu, pobačaj je zabranjen nakon šest tjedana trudnoće, kad većina žena još niti ne shvati da je trudna. Pri tome je otvorio “lov na vještice” u stilu najmračnijih povijesnih vremena jer će sa najmanje deset tisuća dolara biti nagrađen svatko tko prijavi onoga tko je obavio pobačaj izvan toga roka, tko je vozio ženu na pobačaj ili joj na bilo koji način pomogao.
Američka savezna vlada je zbog tog zakona tužila državu Teksas jer je on neustavan i krši ljudska prava, međutim Vrhovni sud države Teksas ga je potvrdio. I tako je protuustavni zakon ostao na snazi premda je Ustav posvuda, pa tako i u SAD-u, iznad zakona.
Lynn Paltrow, osnivačica i izvršna direktorica National Advocates for Pregnant Women, izjavila je za medije da čak i takav, protuustavni zakon, Herreru oslobađa kaznene optužbe za ubojstvo jer se ono ne može pripisati majci nerođenog djeteta. “Ova je osoba uhićena na temelju zakona koji ne dopušta upravo ovakvu vrstu progona”, objasnila je Paltrow.
Da ne bi prošle kao Herrera, Teksašanke su od 1. rujna masovno odlazile na pobačaj u susjedne države, najviše u Oklahomu. Tamo su klinike za pobačaje produžile radno vrijeme i zaposlile dodatno osoblje kako bi udovoljile poplavi pacijenata iz Teksasa. Gotovo polovica svih Teksašanki koje su pobacile izvan države od rujna do prosinca to su učinile u Oklahomi, a u tamošnje dvije klinike za pobačaje 60 posto pacijentica bilo je iz Teksasa.
Međutim, uskoro bi im i to moglo biti uskraćeno jer je zakonodavno tijelo Oklahome usvojilo zakon prema kojem izvođenje pobačaja postaje kazneno djelo za koje se može dobiti do deset godina zatvora. Po uzoru na teksaški zakon, i ovaj predviđa poticanje građana da prijave svakoga tko je “pomogao ili podržavao pobačaj”, a u to su uključeni i liječnici. Još se samo čeka potpis republikanskog guvernera Kevina Stitta koji je za AP izjavio da će potpisati svaki zakon protiv pobačaja koji mu dođe na stol.
Zakon bi mogao stupiti na snagu ovog ljeta.
Herrera puštena uz jamčevinu od 500 tisuća dolara
Lizelle Herrera je puštena nakon uhićenja istog dana, nakon što je za nju položena jamčevina od 500 tisuća dolara. Ujedno stiže i dobra vijest, okružni tužitelj okruga Tarr, Gocha Allen Ramirez, najavio je planove za podnošenje zahtjeva za odbacivanje slučaja protiv Lizelle Herrere. Reporter The Monitora Francisco Jimenez, koji je prvi tvitao tu vijest, navodi kako su tome pridonijela udruge, zagovornice izbora i zagovornice žena, koje su bile glasne u svojoj podršci Herreri. Rockie Gonzalez, osnivač La Frontera Fund, organizacije koja pruža financijsku pomoć ženama koje traže siguran pristup pobačaju u dolini Rio Grande, predvodio je prosvjede u subotu ujutro ispred šerifovog odjela tražeći Herrerino oslobađanje. Obećao je i pravnu podršku za Herreru pravnog tima njegove organizacije te izjavio kako imaju veliku podršku u cijeloj državi: „Radimo u koaliciji u cijeloj državi s drugim fondovima za pobačaj i skupinama za zagovaranje pobačaja.”
“Oklahoma prelazi iz države u kojoj smo bili utočište izbjeglica kojima je bila potrebna podrška u državu koja je odlučila napraviti izbjeglice od svojih vlastitih građana”, rekla je za Texas Tribune Emily Wales, privremena predsjednica i izvršna direktorica Planned Parenthood Great Plains, koja vodi klinike u Oklahomi, Arkansasu, Kansasu i Missouriju.
Zabrana pobačaja širi se Amerikom, a najviše pogađa siromašne i obojene.