Prije 120 dana: “Vlada Republike Hrvatske predlaže Hrvatskome Saboru da ne prihvati Prijedlog Zakona o dopuni Zakona o porezu na dodanu vrijednost. Prijedlogom zakona predlaže se smanjenje poreza na dodanu vrijednost za ženske higijenske uloške i tampone sa 25 na 5 posto”. Kao razlog za odbijanje navedena je namjera provedbe cjelovite porezne reforme prema programu Vlade za razdoblje od 2020. do 2024. godine. Odbor za financije bio je još precizniji u obrazloženju zašto odbija prijedlog, iako je to jako dobra inicijativa. No, rekao je kako smanjenje PDV-a ne znači nužno i smanjenje cijene proizvoda jer “mnogo puta trgovci povećaju svoje marže što se vidi na primjeru bezreceptnih lijekova” te da smanjenje cijene ženskih higijenskih potrepština (očito im je riječ “menstrualnih” bila nepodobna) treba ići u paketu s drugim higijenskim potrepštinama!
Prije dva dana: “PDV će trajno sniziti s 25 posto na 13 posto. Smanjujemo PDV na plin s 25 na 5 posto. PDV na palete, briket, sječku i ogrjevno drvo spuštamo s 25 na 13 posto. Idemo i sa smanjenjem stope PDV-a na hranu – sa 13 na pet posto na svježe meso, ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti, dječju hranu, troškove u poljoprivredi. Dodatno ulazimo i u dio mliječnih proizvoda, smanjujemo s 25 na 5 posto na maslac i margarin. Smanjujemo stopu PDV-a i na higijenske uloške i tampone s 25 na 13 posto. Smanjuje se i ulaznice za sportske, kulturne priredbe s 25 na 5 posto”, izjavio je premijer Andrej Plenković na predstavljaju mjera za spas od inflacije.
Porezne mjere ogledalo licemjerja i demagogije
U manje od četiri mjeseca došlo se od rezolutnog odbijanja prijedloga za koji je njegova inicijatorica, zastupnica Anka Mrak Taritaš, prikupila 46 potpisa zastupnika, i sa lijevog i sa desnog političkog spektra, do utrpavanja uložaka i tampona u istu kategoriju sa strujom, plinom, peletima, briketima, sječkom i ogrjevnim drvom. Dobro, možda i ima smisla: i ulošci i tamponi su ženama neophodni baš kao što je svim ljudskim bićima neophodno i grijanje. Ali, očito nisu toliko neophodni kao maslac, margarin i ulaznice za sportske i kulturne priredbe, jer je PDV na te proizvode smanjen na trinaest posto, a ne na pet kako je Anka Mrak Taritaš tražila u svom prijedlogu.
Jasno je zašto je tada odlučno odbijen: pa ipak je ona iz oporbe, podržali su je oporbeni zastupnici, a dobro je poznato da vladajuća saborska većina ne prihvaća njihove prijedloge, ma kako dobri bili. Uostalom, za Andreja Plenkovića, premijera i predsjednika HDZ-a, oporba je šaka jada, licemjerna i prodaje demagogiju. Nije poznato je li mu i prijedlog Anke Mrak Taritaš prije četiri mjeseca bio demagogija, a sada je odjednom smanjenje PDV-a na proizvode za koje je i ona tražila isto nužan dio paketa mjera pomoći.
Ušteda u vrijednosti tek jedne krafne
Koliko će smanjenje PDV-a na uloške i tampone oštetiti državni proračun još je nepoznato, pa i samoj Anki Mrak Taritaš, koja je pri sastavljanju svog zakonskog prijedloga pokušala od Porezne uprave dobiti podatke, ali uzalud. Postoji samo procjena da bi, kad bi se PDV na te proizvode smanjio sa 25 na pet posto, to državu koštalo oko 130 milijuna kuna. Budući da je smanjen na samo 13 posto, taj trošak za državu biti će znatno manji. No, i cijena menstrualnih potrepština, pa čak i ako se trgovci budu slijepo držali izračuna i neće pri tome ništa pokušati “ušićariti” za sebe, će pasti za manje od deset posto. Kako je pokazalo istraživanje riječke udruge Pariter o menstrualnom siromaštvu, većina žena na menstrualne potrepštine mjesečno troši 40 i više kuna, što znači da će, s ovim smanjenjem PDV-a, sada svakog mjeseca uštedjeti oko četiri kune! Za to si mogu kupiti jednu krafnu.
Anka Mrak Taritaš, koja je u listopadu u Saboru srčano, ali tada uzaludno, branila svoj prijedlog smanjenja PDV-a na pet posto, ovaj je potez Vlade kratko komentirala: “Super, ali djetinjasto!”, aludirajući na činjenicu da je njen prijedlog rezolutno odbijen jer je došao od nje kao oporbene zastupnice.