Za tjedan dana na snagu stupaju nove stope PDV-a, ponajprije zbog cijene plina koji će od 1. travnja do 31. ožujka sljedeće godine biti oporezovan po stopi od 5 posto. Poskupljenje energenata bilo je povod da se u hitnoj zakonskoj proceduri provede još jedna u nizu mini poreznih reformi u kojoj su napokon svoje mjesto pronašle i menstrualne potrepštine. Ali, njima je PDV smanjen samo sa 25 na 13 posto premda su riječka Udruga PaRiter, Zelena akcija i mnogi drugi u javnom savjetovanju tražili da se ta skupina proizvoda oporezuje najnižom mogućom stopom – onom od pet posto – kad već zbog EU pravila ne mogu biti oslobođeni poreza u potpunosti.
Visinom porezne stope država poručuje što smatra bitnim za građane. Prema najnovijim izmjenama zakona, bitni su kruh, mlijeko, margarin, maslac, ulje, meso, voće, povrće, lijekovi, medicinska pomagala, knjige, dnevne novine, koncerti, utakmice… Ulošci i tamponi i nisu toliko, jer je porez na njih prebačen iz najviše u srednju kategoriju. Prema istraživanju Paritera, žene menstruacija svakog mjeseca košta od 40 do 50 kuna, a mnoge si ne mogu priuštiti niti toliki trošak pa riskiraju svoje zdravlje jer ne mijenjaju uloške i tampone dovoljno često.
Vlada se nije željela odreći još 36 milijuna kuna
Koliko bi država izgubila da je poslušala prijedloge i smanjila PDV na menstrualne potrepštine na pet posto? Taj izračun nije od Porezne uprave mogla dobiti niti saborska zastupnica Anka Mrak Taritaš koja je u listopadu prošle godine branila pred saborskom većinom svoj prijedlog smanjenja PDV-a na menstrualne potrepštine na pet posto. Prijedlog joj je tada u Saboru rezolutno odbijen uz objašnjenje da se čeka cjelovita porezna reforma koja još, očito, nije na vidiku, premda se ipak zagreblo po porezima, prije svega zbog plina, pa se u to nekako utrpala i menstruacija.
Pokušali smo sami izračunati koliko bi država izgubila da je smanjila PDV na traženih pet posto, a ne na trinaest. Prema istraživanju o menstrualnom siromaštvu žene u fertilnoj dobi prosječno mjesečno troše na menstrualne potrepštine oko 50 kuna. Uz pretpostavku da je takvih žena u Hrvatskoj milijun, u državnu se kasu svakog mjeseca od menstruacije sada slije deset milijuna kuna ili godišnje 120 milijuna. Sa smanjenjem na 13 posto mjesečni će trošak svake žene pasti za 4,8 kuna, što je proračunu mjesečno 4,8 milijuna kuna manje ili 57,6 milijuna kuna godišnje. Sa PDV-om od pet posto ženama bi mjesečni trošak bio za još tri kune manji, a proračunu bi to bilo godišnje 36 milijuna kuna manje u odnosu na ono što će ubirati od trinaest postotnog PDV-a na menstruaciju.
Bahati odgovor na prijedloge iz javnog savjetovanja
Inače, izmjene PDV-a od 1. travnja na godišnjoj će razini proračunu ukupno donijeti 2,1 milijardu kuna manje, izračunala je vlada. Na te milijarde bio je očito problem odreći se još i ovih 36 milijuna kuna i time pokazati kako i Hrvatska prati svjetske trendove: ulošci i tamponi u mnogim se zemljama, ne samo u EU, oporezuju nikako ili minimalno jer su vlade prihvatile činjenicu da žene bez njih jednostavno ne mogu, osim da se vrate u neka prošla stoljeća i za upijanje krvarenja počnu upotrebljavati krpe.
U stavu da porez na menstruaciju ne želi smanjiti na minimum Vlada je prilično rezolutna, što se vidi i po odgovoru na prijedloge koje je dala u javnom savjetovanju. “Prijedlog o oporezivanju menstrualnih potrepština sniženom stopom od 5% nije sadržan u donesenom paketu mjera. Pravilnikom o porezu na dodanu vrijednost bit će propisane detaljne odredbe o primjeni snižene stope PDV-a na menstrualne potrepštine”, bahata je formulacija koju su kopirali na svaki takav prijedlog. Na neke druge odgovor je puno diplomatičniji te glasi “prijedlog će se analizirati i razmatrati prilikom budućih izmjena Zakona o porezu na dodanu vrijednost”, što daje nadu da bi se u nekoj budućoj reformi prijedlog mogao prihvatiti. Za uloške i tampone takva nada, barem prema odgovoru predlagateljima, nije ostavljena.
Njemačka Tampon book postigla je cilj
Dakle, od 1. travnja ulošci i tamponi su na 13 posto PDV-a, a knjige na pet. Slično je prije tri godine bilo u Njemačkoj, u kojoj su menstrualne potrepštine bile oporezovane općom stopom od 19 posto, a knjige sniženom od sedam posto. Osnivačice njemačkog startupa Female Company smislile su rješenje: izdale su Tampon Book unutar čijih je korica bilo petnaest tampona. Knjiga je, naravno, imala i sadržaj – priče o menstruaciji od biblijskih vremena do modernog doba.
Prva naklada rasprodana je u jednom danu, druga u tjedan dana, a ukupno su prodale deset tisuća primjeraka po cijeni od 3,11 eura. Stotinjak primjeraka poslale su zastupnicima Bundestaga.
Bio je to protest protiv politike koja se više od godinu dana oglušivala na kampanju o smanjenju poreza na tampone unatoč peticiji sa više od 175 tisuća potpisa. Odgovor tadašnjeg ministra financija Olafa Scholza, današnjeg njemačkog kancelara, bio je da “ne želi smanjiti porez jer ne može osigurati da će tvrtke smanjiti cijenu”. Nakon pritiska javnosti se predomislio, pa je PDV na uloške u tampone u Njemačkoj od 1. siječnja 2020. godine smanjen na sedam posto.
Treba li i netko u Hrvatskoj početi izdavati knjige s tamponima?