Samo u ovoj godini u Hrvatskoj je ubijeno 13 žena u ukupno 12 gradova. Ubili su ih bivši ili sadašnji partneri i sinovi. Pet je izbodeno nožem, tri su do smrti pretučene, tri su umrle od udaraca zadobivenih cjepanicom ili drugim tzv. hladnim oružjem, dvije su ubijene vatrenim oružjem. Hrvatska se već godinama penje na vrh liste država učestalih femicida, ubojstava žena koje se kvalificira najekstremnijim oblikom rodno uvjetovanog nasilja, zločina iz mržnje.
Crveni alarm je davno upaljen, o čemu godinama vrište udruge civilnog društva za borbu protiv nasilja, rodno uvjetovanog nasilja i obiteljskog nasilja te udruge za borbu za ljudska prava. Unatoč crnoj statistici hrvatskog femicida, kakvu policija u svoju statistiku ubojstava ni ne vodi, nego se ona čupa pješice, iz medijskih objava o događajima i pojedinačnim evidentiranim slučajevima koje uspije kolektirati Povjerenstvo za ravnopravnost spolova, hrvatska Vlada, kao i HDZ-ova većina u Saboru, uporno odbijaju u Kazneni zakon uvrstiti femicid. Definirati ga kao zasebno i specifično djelo ubojstva žena, mizogino i rodno uvjetovano.
Sa zahtjevima prema Vladi da hitno donese Nacionalnu strategiju koja uključuje sve oblike nasilja nad ženama u skladu s Istanbulskom Konvencijom i s predviđenim sredstvima za provedbu u državnom proračunu te izmjeni zakonodavstvo koje će omogućiti sankcioniranje femicida danas je Ženska mreža diljem Hrvatske organizirala prosvjednu akciju s porukom ‘Nijedna žrtva više, nijedna žena manje’. U 11 gradova aktivisti i aktivistice, gradske vijećnice i vijećnici, u Zagrebu i saborske zastupnice i zastupnici okupljeni pred zgradom Vlade na Markovom trgu, svi odjeveni u crno, istaknuli su transparente na kojima su ispisana mjesta i način ubojstva 13 žena samo ove godine.
A Vladi poručili: „Prihvatite odgovornost. Ona je, za svaku pojedinačnu žrtvu, upravo vaša. Jednako onoliko koliko i mogućnost da ovo stanje popravite. Tako vam je to kad ste na vlasti. Danas šutimo za 13 žena ubijenih u Hrvatskoj od početka godine. Šutimo i od srama što se Hrvatska nalazi među tri najgore zemlje u Europskoj uniji po broju femicida. Tišina koju ćete čuti isto je ono što od vas svakodnevno slušaju žene žrtve nasilja.“
Od 13 femicida ove godine šest su počinili sinovi
Većinu slučajeva femicida počine partneri ili bivši partneri, pri čemu je prije toga često prisutno zlostavljanje, prijetnje ili zastrašivanje, seksualno nasilje ili situacije u kojima žene imaju manju moć ili manje sredstava od svojih partnera.
Femicid je specifična vrsta ubojstva, koju je moguće predvidjeti. Moguće ga je spriječiti, jer postoji obrazac nasilja koji do njega dovodi i vrlo je dobro poznat. Sve je više europskih zemalja, poput Velike Britanije i Irske, koje su u kazneno zakonodavstvo kao teško kazneno djelo unijeli prisilnu kontrolu, obrazac nasilnog ponašanja kakav nasilni muškarci sustavno primjenjuju prema ženama, žrtvama rodno uvjetovanog nasilja. Riječ je o specifičnom i sustavnom obrascu psihičkog, emocionalnog, ekonomskog i fizičkog zlostavljanja, a koji prethodi femicidu i to u prosjeku sedam godina. Uvršten u kazneni zakon taj oblik ponašanja bude alarm potencijalnog femicida i kad se kod počinitelja prepozna i sankcionira, ujedno i sredstvo preventive femicida.
Šest majki ove je godine ubio sin, pet djevojaka i žena ubio je partner ili bivši partner, a dvije žene ubio je poznanik.
„Znajući što je femicid, ujedno znamo i da se nijedno od ovih ubojstava nije dogodilo slučajno. Baš svako je posljedica opće tolerancije prema nasilju nad ženama u društvu, vidljive kroz relativizaciju problema, preblage kazne počiniteljima, preslabu podršku i konstantno kršenja prava žrtava“, naglasila je Rada Borić, predsjednica zagrebačkog Povjerenstva za ravnopravnost spolova, koje je upravo u kampanji NeVidljive, kampanji protiv nasilja nad ženama starije životne dobi.
Svaki je sat lani u svijetu ubijeno najmanje pet žena i djevojaka
I u svijetu se zbog tolerancije nasilja prema ženama, a često ga se brani društveno-kulturološkim specifičnostima pojedinih zemalja, svakodnevno bilježe tragične posljedice. Prema posljednjem Izvještaju UN-ovog Ureda za droge i kriminal (UNODC)a u svijetu je lani namjerno ubijeno 81100 žena i djevojaka. Od toga su 45 tisuća ubili njihovi intimni partneri ili drugi članovi obitelji. Svaki je sat lani u svijetu ubijeno najmanje pet žena i djevojaka.
Dok je velika većina ubojstava u svijetu počinjena nad muškarcima i dječacima (81 posto), žene i djevojke nesrazmjerno su pogođene ubojstvenim nasiljem u privatnoj sferi. Približno 56 posto svih ubojstava žena počine intimni partneri ili drugi članovi obitelji, dok je 11 posto svih muških ubojstava počinjeno unutar obitelji.
Gledamo li po zemljama i regijama između 2010. i 2021. Europa je svjedočila prosječnom smanjenju broja femicida za 19 posto, ali se u podregijama, tu UNODC ističe južnu Europu, bilježi rast. Rast bilježi i Amerika. Štoviše, u Izvješću se navodi kako je u Sjevernoj Americi, te manjim dijelom u zapadnoj i južnoj Europi, 2020. godina bila posebno smrtonosna u smislu rodno uvjetovanih ubojstava žena i djevojaka. Zbog ograničene dostupnosti podataka ovakva procjena trendova nije izvučena za Afriku, Aziju i Oceaniju.
Tijekom prvih mjeseci pandemije Covida-19 značajno se povećao broj femicida, UNODC čak navodi kako se od 2015., otkada prikupljaju podatke, takav nagli porast rodno uvjetovanih ubojstava žena nije bilježio.
PET KLJUČNIH ČINJENICA O FEMICIDU
Najviše ubojstava žena i djevojaka lani su počinili intimni partneri – 65 posto.
Femicid je univerzalni problem raširen po cijelom globusu. U broju femicida prednjači Azija sa 17.800 žrtava u prošloj godini, slijedi je Afrika sa 17.200, Amerika sa 7500, Europa sa 2500 te Oceanija sa 300 femicida. Na sto tisuća žena i djevojaka najviše je femicida počinjeno u Africi, slijedi Amerika, pa Oceanija, Azija te na kraju Europa.
Službene brojke femicida nisu i stvarne brojke jer za mnogo žrtava – procjenjuje se četiri od deset – nije dokazano da je njihovo ubojstvo bilo rodno uvjetovano te da su ga počinili intimni partner ili članovi obitelji.
Žene i djevojke iz marginaliziranih skupina češće su žrtve femicida i u većem su riziku da postanu žrtve femicida.
Femicid može biti spriječen kroz promjene štetnih društvenih normi i uključivanje društava u stvaranje nulte tolerancije prema nasilju nad ženama. Primjerice, u Južnoj Africi korisnim su se pokazali zakoni i politike usmjereni na sprečavanje rodno uvjetovanog nasilja nad ženama, kontrola vatrenog oružja i aktivizam za prava žena.
Izvor: UN WOMEN