Udruga Hrabre sestre je povodom svoje četvrte obljetnice djelovanja, pomoći ženama da ostvare zakonom im zajamčeno pravo na siguran pobačaj, jučer predstavila rezultate projekta ‘Reproduktivna (R)Evolucija’ kojega provode Centar za građansku hrabrost i Udruga za zaštitu i promicanje ljudskih prava Sofija, a sufinancira Grad Zagreb. Riječ je o lecima koji su namijenjeni ženama migranticama i ženama manjinskih skupina u Hrvatskoj, a tiskani su na 11 jezika.
„U Hrvatskoj su žene koje se odluče na pobačaj suočene s manjkom informacija u ostvarivanju tog zakonskog prava. Zbog nepoznavanja jezika pristup takvim informacijama potpuno je onemogućen ženama migranticama i manjinskih skupina. Oni sadrže informacije o vrstama pobačaja i kontracepciji te će im pomoći da lakše pristupe potrebnim informacijama i uslugama u Hrvatskoj“, rekla je Nada Topić Peratović, predsjednica Centra za građansku hrabrost i inicijatorica osnivanja Ženske mreže Hrabre sestre.
Hrabre sestre, koje su osnovane 28. rujna 2020., u pandemijskoj godini kad je ostvarivanje prava na siguran pobačaj još više otežan, te simbolično na Međunarodni dan sigurnog pobačaja, do danas su pomogle da više od 850 žena ostvare svoje pravo na siguran i legalan pobačaj. Pomoć su zatražile žene i iz zemalja u regiji.
Ženama iz Ukrajine otežan pristup uslugama reproduktivnog zdravlja
„U Hrvatskoj 30 bolnica ima licencu za obavljanje pobačaja, ali osim bolnice u Rijeci i Puli, ostale bolnice nemaju osnovne informacije vezane za pobačaj, pa čak niti o trošku tog zahvata“, rekla je Topić Peratović.
Hrabre sestre ženama koje se odluče na pobačaj pomažu na različite načine. Uz emocionalnu podršku kroz razgovor do pratnje na sam zahvat, ako je potrebno. Ukoliko žena želi obaviti pobačaj u inozemstvu Hrabre sestre će pomoći u organizaciji puta.
Na konferenciji je govorila i Irina Pronenko iz ukrajinske udruge u Hrvatskoj ‘Svoja’ i ukazala na poteškoće ukrajinskih žena u održavanju reproduktivnog zdravlja: „Žene iz Ukrajine suočene su s jezičnom barijerom, nemogućnosti upisa kod državnog ginekologa zbog nezaposlenosti, visokom cijenom posjeta privatnom ginekologu te nedostatkom informacjama o tome kako funkcionira zdravstveni sustav, te informacijama o mjestima pristupu pomoći i savjetima.“
Udruga Adela iz Osijeka o slučajevima seksualnog zlostavljanja liječnika
Sanja Kastratović iz osječke udruge ‘Adela’ je rekla da udruga djeluje manje od godinu dana, a već je postigla vidljive rezultate. Zahvaljujući angažmanu udruge propisani zakoni su provedeni u konkretnim slučajevima.
„Uspjeli smo upozoriti na nefunkcioniranje policije vezano za jedan od femicida i osječke bolnice vezano za ginekologa koji je seksualno zlostavljao pacijenticu tijekom ginekološkog pregleda. Zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela ginekolog je u zatvoru. Nažalost, ne radi se o izoliranom slučaju, udruzi su se javile žene koje su bile žrtve seksualnog zlostavljanja i drugih liječnika u osječkoj bolnici“, istaknula je Kastratović i najavila akcije pritisaka na promjenu Upravnog vijeće bolnice, smjenu ravnatelja te zahtijevaju konkretna poduzimanja Hrvatske liječničke komore. Prva takva akcija pritiska bit će Tihi marš, kojega Adela organizira danas, 5. listopada, ispred osječke Katedrale.
Žene su često u bolnicama izložene ponižavanju
„Žene koje se odluče na pobačaju u hrvatskim bolnicama često su izložene ponižavajućim komentarima medicinskih djelatnika te krivim informacijama da pobačaj mogu izvršiti samo do 10 tjedna na vlastiti zahtjev. A to mogu učiniti do isteka 12 tjedna od prvog dana posljednje menstruacije. Zabrinjavajuća je činjenica da medicinski djelatnici manipuliraju ženama kako bi ih odgovorili od pobačaja. Ženama se s ciljem da odustanu od pobačaja prilikom ultrazvučnog pregleda puštaju otkucaji srca djeteta. I na razne se druge načine pokušava uvjeriti ženu da zadrži trudnoću. No, žene se nisu bez razloga odlučile na pobačaj. Jedan od mitova je da žene doživljavaju traume, post-abortivni sindrom što nije točno. Istraživanja su pokazala da 95 posto žena osjeti olakšanje nakon pobačaja. Poručila je da žena ima pravo obaviti pobačaj u bolnici, ima pravo na zdravstvenu skrb i dostojanstven odnos medicinskih djelatnika prema njoj kao pacijentici. Stoga je u postizanju profesionalnog odnosa važna i edukacija medicinskih djelatnika, a Hrabre sestre žele u tome dati svoj doprinos“, kazala je Nada Topić Peratović.