Broj zaraženih od COVID-a 19 svakodnevno raste i na snagu stupaju brojna ograničenja. Ovih se dana ponovno ukida pratnja na porodu i u onim bolnicama u kojima je to bilo dopušteno. Istodobno, sve se više trudnica raspituje o mogućnosti poroda kod kuće, kako bi svoju bebu na svijet donjele uz partnera, odnosno uz podršku i prisustvo onih koji su im u tom trenutku najvažniji. Pratnju na porodu tretiraju jako važnom i za svoje i za zdravlje bebe. Štoviše, žene jako negoduju na komentare i stav zdravstvenih vlasti kako to u ovoj situaciji pandemije nije bitno i kako se zbog više sile toga trebaju odricati.
Društvenim mrežama kruže savjeti za porod kod kuće
Putem Facebook grupa trudnice se posljednjih dana sve više raspituju kako mogu organizirati porod kod kuće. U Hrvatskoj on zakonski nije predviđen. Doduše, sam porod kod kuće nije zabranjen, ali je hrvatskim primaljama onemogućen rad izvan rodilišta. Zakon primaljama omogućava otvaranje privatne primaljske prakse, međutim niti jedna takva praksa nije otvorena od kada je taj zakon na snazi. Nelogičnost zakona leži i u tome da se pružanje skrbi na porodu kod kuće može smatrati kaznenim djelom. Već duže vrijeme Hrvatska komora pšrimalja ukazuje na apsurdnost ove situacije boreći se za novu zakonsku regulativu po kojoj bi primaljama bilo omogućen da obavljaju porode kod kuće rodilje.
Hrvatskim primaljama zabranjeno dolaziti na porod kod kuće
Stav Hrvatske komore primalja je da svaka žena ima pravo na informirani izbor. Takva praksa prisutna je u brojnim drugim zemljama, a mnoga istraživanja pokazuju da je porod kod kuće uz stručnu primalju jednako siguran za majku i dijete kao i porod u rodilištu. Govorimo o trudnoćama koje nemaju komplikacija, jer se trudnoće ne smatraju bolesnim stanjima. Drugim riječima, većina zemalja koja ima uređenu praksu poroda kod kuće istodobno proklamiraju da pri porodima koje nemaju komplikacija asistriraju primalje, a liječnici se uključuju kad se radi o rizičnim trudnoćama ili komplikacijama pri porodu.
U Hrvatskoj ne postoji zakonska regulativa oko izbora mjesta porođaja, spominje se jedino što i kako napraviti u slučaju da rodilja ne stigne do bolnice i dođe do porođaja kod kuće. Trudnicama nitko ne može zabraniti da rode kod kuće, a u Hrvatskoj sve veći broj žena zadnjih godina to i prakticira.
Rodilje angažiraju primalje iz inozemstva
Hrvatska komora primalja nikako ne podupire neasistirane porode kod kuće bez prisutnosti kvalificiranog zdravstvenog djelatnika. Zbog zakonske nemogućnosti hrvatskih primalja da asistiraju porodima kod kuće brojne trudnice se odlučuju za primalje iz inozemstva, najčešće iz susjedne Slovenije i Austrije. Upravo zbog ta dva razloga Hrvatska komora primalja apelira da porođaje kod kuće treba zakonski regulirati, a sukladno tome i primjereno educirati budući naraštaj primalja, te omogućiti budućim roditeljima izbor kakav bi imali da žive u drugim zemljama Europske unije. I u Hrvatskoj postoji puno iskusnih primalja koje su educirane i sposobne pomoći kod porođaja u vlastitom domu rodilje, trenutačno je registrirano 2200 primalja, međutim za kvalitetnu skrb žena i novorođenčadi nedostaje ih barem još toliko.