Teško je vjerovati da smo prošle godine u ovo vrijeme prvi put čuli za misterioznu bolest koja se širi kineskim gradom Wuhanom, a danas slušamo kako će se do ljeta procijepiti gotovo polovica hrvatskog stanovništva i najmanje trećina u svijetu. Nema sumnje da je znanstvena zajednica postigla nešto nevjerojatno u posljednjih godinu dana i da je razvoj, ne jednog nego više cjepiva protiv covida-19, velika pobjeda za cijeli svijet. Usprkos tome, od posljedica ove bolesti do danas je umrlo više od dva milijuna ljudi, a dugoročan utjecaj na zdravlje tek će se istraživati.
U moru informacija i nesigurnosti koje su preplavile svijet jedan profesor opstetricije i ginekologije na britanskom Sveučilištu u Nottinghamu, dr. Jim Thornton, počeo je još u ožujku 2020. prikupljati primarne podatke vezane za covid-19 i trudnoću. Primijetio je, naime, da su se medicinskim krugovima širile razne informacije, da je bilo mnogo mišljenja o utjecaju i posljedicama bolesti, a istodobno i jako malo podataka, činjenica koje bi takva mišljenja podupirale. Od tada pa do danas njegovo je prikupljanje podataka preraslo u veliki projekt, a bazu podataka već su koristili znanstvenici u nekoliko preglednih radova. Čak se i Svjetska zdravstvena organizacija koristi njegovom bazom podataka kako bi usporedili podatke koje prikupljanjihov tim.
Baza podataka o zaraženim trudnicama, porodima i mortalitetima
Sve se pohranjuje na web stranici Ripe-tomato, koja je postala stranica na kojoj se tako mogu pronaći primarna znanstvena istraživanja. Podaci o cijepljenju u trudnoći i koliko utječe na plodnost, vijesti o slučajevima covida-19 kod trudnica, izvori na podatke o indirektnim utjecajima pandemije na trudnoću, te popis djelatnika na odjelima ginekologije i porodništva koji su umrli zbog covida-19. Na toj se stranici bilježe mnogi slučajevi koji su se dogode uzrokovani pandemijom. Među poznatijima je slučaj mlade liječnice iz Alžira, koja je i sama bila u poodmaklom stupnju trudnoće, no nije mogla otići na porodiljni zbog nedostatka liječnika te je nažalost umrla nakon zaraze.
Dr. Thornton svaki tjedan ažurira podatke zajedno sa suradnicama dr. Keelin O’Donoghue, profesoricom na irskom Sveučilištu u Corku i dr. Kate Walsh, profesoricom na Sveučilištu u Nottinghamu.
Zlatni resurs za buduća istraživanja i spoznaje o covidu-19
“Keelin pretražuje PubMed (online knjižnica na kojoj se objavljuju medicinski znanstveni članci i istraživanja op.a.) barem jednom tjedno, a ja joj u tome pomažem svako toliko. Ja pak pretražujem Google također minimalno jednom tjedno, a informacije dobivam i putem privatnih kontakata, obavještavaju me ljudi putem Twittera. Kate ima nešto formalniju strategiju i pretražuje veći broj različitih baza podataka svaki mjesec. Time prikuplja slučajeve koje smo propustili u prvim pretraživanjima. Redovito ažuriramo podatke i uklanjamo duplikate. Ti su podaci ipak primarni izvor koji se dalje mogu koristiti u obradi,” rekao nam je dr. Thornton u razgovoru i naglasio kako on i njegovi suradnici objavom podataka ne daju nikakva mišljenja, recenzije ili smjernice na ovu temu: “Glavni nam je cilj imati ih na jednom mjestu.”
Na upit radi li netko drugi sličan posao, Thornton je rekao da WHO ima tim koji radi nešto slično, no njihova baza podataka nije javno dostupna. Slično radi i američko Sveučilište Johns Hopkins koje osim primarnih izvora prikuplja i recenzije i smjernice.
Nema rizika zaraze u maternici, a infekcija se smanjuje dojenjem
Za očekivati da će ovi podaci svoju pravu vrijednost i korist pokazati u budućnosti jer osim nekih preliminarnih izvješća i puno nagađanja, znanstvena zajednica o utjecaju covida-19 na trudnoću, odnosno zdravlje majke i djeteta, ne zna mnogo.
“Rizik za majku u trudnoći mnogo je manji kod zaraze covidom-19 nego kod prethodnih pandemija SARS-om i MERS-om. Smrtnost je manja od jedan posto, no ovo je i dalje opasna bolest. Rizik zaraze djeteta u maternici gotovo da ne postoji, nego je u većini slučajeva do zaraze došlo ubrzo nakon rođenja. Za sada ne postoje podaci koji ukazuju na to da rizik ovisi o metodi poroda. Također je zanimljivo da se rizik od infekcije vjerojatno smanjuje dojenjem.” komentirao nam je Thornton.
U trudnoći se čuvati smanjenim brojem odlazaka na preglede
Što se tiče skrbi u trudnoći, Thornton savjetuje smanjivanje broja nepotrebnih odlazaka na preglede, što je na tragu smjernica udruge Roditelji u akciji – RODA iz istraživanja provedenog na pet tisuća trudnica, rodilja i babinjača o kojem smo pisali ovdje.
Thornton također naglašava kako je jako bitno pronaći trudnice koje žele sudjelovati u testiranju cjepiva i drugih liječenja covida-19. Smatra da je to učinjeno u različitim ispitivanjima oporavka, ali ne i u konkretnim testiranjima lijekova. Osim toga, nada se da će znanstvenici proširiti opseg istraživanja, budući da ga je iznenadila velika količina nekvalitetnih i ponavljajućih istraživanja na ovu temu.
“Čini se da su mnogi autori više zainteresirani za objavljivanje radova koji će poboljšati njihov životopis, nego za istraživanja koja će stvarno unaprijediti naše razumijevanje ove bolesti”, zaključuje dr. Jim Thornton.
Tko je dr. Jim Thornton
Dr. Jim Thornton diplomirao je na Sveučilištu u Leedsu 1977. te je nakon toga je četiri godine radio u misionarskoj bolnici u Keniji. Po povratku u Ujedinjeno Kraljevstvo radi kao istraživač i konzultant u nekoliko bolnica, te postaje sveučilišni profesor krajem 80-ih godina. Trenutno je profesor na Sveučilištu u Nottinghamu, te zamjenik voditelja ravnatelja Odjela za klinička ispitivanja. Osim toga je i voditelj službe za porodništvo, ginekologiju i neonatologiju nottinghamske bolnice i glavni urednik Europskog časopisa za porodništvo i ginekologiju.