Od početka pandemije covida-19 šanse da će trudnica roditi mrtvorođenče porasle su za 28 posto, a rizik da majka umre za vrijeme trudnoće ili porođaja porastao je za jednu trećinu. Gotovo šest puta porastao je broj operacija zbog izvanmaterične trudnoće – ektopije, premda se ona liječi lijekovima kad se rano otkrije, a brojne operacije dokaz su da su žene odgađale odlazak liječniku. Porastao je i broj postporođajnih depresija.
Ove dramatične podatke otkrila je najnovija studija o posljedicama pandemije covida, provedena u 17 zemalja na temelju podataka o šest milijuna trudnoća. Istraživači su proučili 40 studija objavljenih prošle godine, a njihovi rezultati objavljeni su u uglednom časopisu The Lancet Global Health. Studija se nije bavila utjecajem samog virusa na trudnoću i porode, nego kolateralnim posljedicama pandemije, ponajprije zatvaranjem zdravstvenih ustanova i ograničenjem pristupa zdravstvenoj zaštiti. Negativne posljedice pandemije su veće u zemljama s niskim i srednjim dohotkom.
Hrvatska nije obuhvaćena studijom, a statistički podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o Porodima u zdravstvenim ustanovama tijekom 2020. još nisu objavljeni. Međutim, objavljeni su podaci o korištenju zdravstvene zaštite žena tijekom prošle godine, koji pokazuju da je broj pregleda pao sa 851.247 u 2019. na 693.950 u 2020. godini, broj izdanih uputnica u istom je razdoblju pao sa 829.958 na 699.319, a broj izdanih recepata sa 820.114 na 723.045.
Daniela Drandić, voditeljica programa Reproduktivna prava udruge Roda, kaže da, osim nekoliko tjedana na početku pandemije, trudnice i rodilje nisu imale poteškoća u dobivanju zdravstvene zaštite, a kako se tih nekoliko tjedana odrazilo na statistiku mrtvorođenih i druge probleme rodilja i novorođenčadi, još nije poznato.