Pratnja na porodu opet je postala vrlo aktualna tema za vrijeme lockdowna uzrokovanog pandemijom COVID-19. Zabrana pratnje na porodu koja se tada dogodila u svim hrvatskim bolnicama, a i mnogima u Europi, nije samo narušila prava trudnice na podršku pri porodu već je dovela u pitanje i prava očeva da prisustvuju rođenju svoga djeteta.
Još veći problem nastao je nakon ukidanja karantene kada su neke bolnice odlučile i dalje zabranjivati pratnju na porodu opravdavajući se preporukom o mjerama sigurnosti za vrijeme trajanja epidemije.
Pratnja nije luksuz nego zdravstvena potreba
Neujednačenost provođenja ove preporuke u bolnicama diljem zemlje izazvala je ljutnju budućih majki i očeva koji već mjesecima slušaju različite upute, zbog čega su se organizirali, te bolnicama i Ministarstvu zdravstva svakodnevno šalju upite i zahtjeve da pratnja na porodu bude dostupna svima.
Zašto je važna pratnja na porodu? U prvom redu, to nije nikakav luksuz, već prirodna stvar i jako puno znači za zdravlje majke i bebe. Za očeve pristunost rađanju njihova djeteta također ima izuzetno veliku vrijednost. Prvenstveno u povezanosti s djetetom, koja se stvara od bebina prvog daha..
Manje komplikacija na porodu
Brojne studije ukazuju na to da prisutnost oca na porodu smanjuje vjerojatnost komplikacija na porodu. Kada je u rađaonici uz trudnicu njezin partner ili osoba od povjerenja rodilje puno lakše prolaze kroz porod te su dodatne intervencije puno rjeđe. Također je dokazano da se majke, koje njihovi partneri redovito posjećuju, oporavljaju brže i lakše.
Benefiti pratnje na porodu nisu rezervirani samo za majke. Kako dokazuje nedavno izraelsko istraživanje, očevi koji prisustvuju porodu, jednako kao i majke koje rađaju, doživljavaju porast hormona oksitocina u tijelu. S oksitocinom, hormonom sreće, i otac dobiva hormonalnu dozu ljubavi i nježnosti za novorođenče. Time prisutnost na porodu ojačava povezanost oca i djeteta, ali i povezanost majke i oca u zajedničkom doživljaju početka života.
Tate pomažu mamama da postanu uspješne u dojenju
Međunarodni odbor laktacijskih savjetnica naglašava da je dojenje obiteljska stvar. Majke koje imaju podršku partnera dulje i lakše doje, a otac se dojenju može pridružiti preuzimanjem brige o bebinom podrigivanju. Ta podijeljena odgovornost zbližava tatu i bebu, ali i majci olakšava sam proces dojenja. Osim u dojenju, otac svojim uključivanjem u brigu o djetetu od prvog dana može značajno utjecati i na smanjenje postporođajne depresije.