Svakog sata 2021. godine u svijetu je umrlo 571 dijete staro do pet godina te 240 djece i mladih starih od pet do 24 godine. Dakle, svakog sata svijet je ostao bez 811 djece i mladih koji su, u teoriji, budućnost svijeta. U stvarnosti, novorođenčad i mala djeca umirali su jer nisu mogli dobiti zdravstvenu skrb, cijepljenje, odgovarajuću hranu, čistu vodu i sanitarne uvjete. Svijet se očito nije pobrinuo da im osigura tu budućnost.
“Ukupno je 2021. godine umrlo više od pet milijuna djece mlađe od 5 godina, uključujući 2,3 milijuna novorođenčadi te 2,1 milijun djece i mladih u dobi od 5 do 24 godine, od kojih su 43 posto adolescenti. Ovaj tragični i golemi gubitak života, od kojih je većina nastala zbog uzroka koji se mogu spriječiti ili izliječiti, jasan je podsjetnik na hitnu potrebu da se zaustavi smrt djece i mladih koja se može spriječiti. Nažalost, te se smrtne slučajeve uglavnom moglo spriječiti široko rasprostranjenim i učinkovitim intervencijama poput poboljšane skrbi oko poroda, cijepljenja, dodataka prehrani te programa vode i sanitarnih uvjeta”, stoji u posljednjem šokantnom izvještaju UNICEF-a.
Najviše djece umire u subsaharskoj Africi, petnaest puta više nego u Europi i sjevernoj Americi i devetnaest puta više nego u Australiji i Novom Zelandu. Također, znatno više djece umire u siromašnim zemljama – četrnaest puta više nego u bogatima.
UNICEF izvještava da novorođenčad najviše umire zbog prijevremenih poroda i komplikacija pri porodu, poput asfiksije i traume pri porodu. U najmlađoj dobi ih odnose akutne respiratorne infekcije, proljev i malarija, dok starija djeca pak često umiru zbog nenamjernih i namjernih ozljeda.
Tragično je da cilj kojeg su odredile međunarodne organizacije – da do 2030. godine broj umrle novorođenčadi padne na 12 i manje na tisuću živorođenih, neke regije, poput subsaharske Afrike, neće postići niti do kraja ovog stoljeća ako se nastavi dosadašnji trend. Prema sadašnjim trendovima, do 2030. godine umrijet će 40 milijuna djece mlađe od pet godina, među kojima će ih više od polovice umrijeti u dobi od jednog mjeseca do pet godina, najviše u subsaharskoj Africi i južnoj Aziji.
Najgora situacija u Demokratskoj Republici Kongo
Djeca u Demokratskoj Republici Kongo (DRC) proživljavaju jednu od najgorih humanitarnih kriza u svijetu i u toj po veličini drugoj afričkoj državi najviše djece svakodnevno i umire. Na tisuću rođenih 104 bebe umire neposredno nakon poroda ili tijekom poroda. Na tisuću živorođenih 82 djece umre prije navršene pete godine života.
Upravo djeca u Demokratskoj Republici Kongo, točnije, više od 15 milijuna njih, snosi najveći teret eskalacije oružanih sukoba i ponovljenih izbijanja bolesti poput malarije. Sve to skupa još dodatno pogoršava i kronično siromaštvo.
UNICEF upozorava kako se ove godine očekuju pojačane vojne operacije, jer su za prosinac zakazani opći izbori, što će postojeće oružane sukobe dodatno rasplamsati. Već godinama, točnije od 2001., naoružane političke skupine otimanjem ili prisilnom regrutacijom u oružanim sukobima koriste djecu. Čak 40 posto njihovih vojnih snaga čine djeca vojnici, a prisilno ih regrutiraju mlađu od 15 godina.
Djeca su u ovoj afričkoj državi svakodnevno suočena s teškim siromaštvom, seksualnim nasiljem, bolestima i nemogućnošću pristupa hrani i čistoj vodi. Sasvim je normalna pojava u gradovima da postoje tzv. djeca ulice – djeca beskućnici. Siromaštvo i beskućništvo mogu se pripisati i obiteljima koje ne žele posvojiti siročad i neželjenu djecu, gdje djeca nemaju drugog izbora nego živjeti na ulici. U sukobima u kojima se silovanje koristi kao ratna taktika, žene ostaju trudne s djecom i napuštaju ih zbog poniženja i sramote od strane društva, ali i osjećaja srama. Djeca koja su rođena kao rezultat silovanja su tako odbačena i napuštena od svojih majki, a budući da u zemlji ne postoje institucije za zaštitu djece, djeca jako pate. Djeca silovanja također su isključena iz svojih zajednica, što im uzrokuje teške traume i patnje. Ovakve okolnosti tjeraju djecu na život na ulici, fenomen poznat i kao ‘djeca ulice’, pri čemu su djeca svakodnevno izložena nasilju i nevoljama. Mnoga od te djece ne dožive adolescentsku dob.