Tko je tu lud, s pravom su se pitale saborske zastupnice i zastupnici u sinoćnjoj raspravi o prijedlogu Anke Mrak Taritaš iz Glasa kojim od države traži da poštuje zakon. Naime, zastupnica je u saborsku proceduru uputila Prijedlog zaključka o obvezi osiguranja zakonskog prava na prekid trudnoće na zahtjev u svim ovlaštenim zdravstvenim ustanovama Republike Hrvatske, pojačan potpisima četrdesetak zastupnika. Dakle, tražila je da Sabor obaveže Ministarstvo zdravstva da u najkraćem roku, a najkasnije do kraja ove godine, osigura dovoljan broj liječnika koji obavljaju prekid trudnoće na zahtjev. Ukratko: tražila je da Sabor obaveže Ministarstvo zdravstva da osigura provođenje zakona!
Vlada je na taj prijedlog odgovorila da ga ne prihvaća. Ukratko: ne prihvaća prijedlog kojim bi se osiguralo provođenje zakona koji se sada ne poštuje.
I zato su gotovo svi govornici redom pitali: tko je tu lud? Zašto mi uopće trošimo vrijeme i novac poreznih obveznika na ovu raspravu? Zašto je uopće potrebno raspravljati o tome da se treba poštivati zakon? Jer, Vlada je svojim mišljenjem poručila da taj zakon u stvari ne treba poštivati.
Naravno, ne izravno. U obrazloženju zašto ne treba prihvatiti prijedlog navedena je procedura koju zdravstvena ustanova treba poštivati ukoliko je ginekolog izrazio priziv savjesti pa zbog toga odbija obaviti pobačaj. Dakle, dužan je o tome izvijestiti pacijenticu, pisano dokumentirati svoj priziv savjesti u specijalističkom nalazu i u bolničkoj dokumentaciji te uputiti pacijenticu drugom liječniku iste struke u toj bolničkoj ustanovi.
Svaka osma primalja odbija obaviti porođaj djeteta začetog u MPO!
Što kada su svi ginekolozi u bolnici u prizivu savjesti, kao što je to slučaj u bolnicama u Požegi, Vinkovcima i zagrebačkom Svetom Duhu? Tada je ravnatelj dužan osigurati vanjskog suradnika, specijalista ginekologa, koji će obaviti pobačaj. Što ako to ne učini? A onda ništa, neka se žena snađe. Nema sankcija za one koji odbijaju obaviti svoj posao jer njihovo je pravo prizvati svoju savjest kad je riječ o pobačajima, propisivanju kontracepcije, prenatalnoj dijagnostici, pa čak i porodima. Naime, u raspravi se moglo čuti i da svaka osma primalja u Hrvatskoj odbija obaviti porođaj djeteta začetog u postupku medicinski potpomognute oplodnje. To dijete za te prizivačice savjesti očito nema jednako pravo na život u koje se inače zaklinju i na koje se pozivaju kad istupaju protiv pobačaja.
Stvarno, tko je tu lud? Mirela Ahmetović iz SDP-a rekla je da je ova rasprava isto kao da u Saboru raspravljaju treba li policajac uhititi lopova kad ga uhvati u krađi. A mišljenje Vlade, koje je potpisao premijer Andrej Plenković, za nju je u stvari prijedlog premijera Saboru da ne prihvati zaključak da se zakon mora poštovati.
Prizivači savjesti su u stvari bešćutni prema pacijenticama i kolegama
Za Anku Mrak Taritaš posebno je problematično da su i specijalizanti ginekologije u prizivu savjesti, dakle prije početka specijalizacije izjavili su da neće obavljati dio svog posla. Njima i ginekolozima, anesteziolozima i drugom medicinskom osoblju koje je u prizivu savjesti poručila je:
“Oni koji imaju tako istančan moralni osjećaj trebali bi izabrati neku drugu granu medicine. Svojim odbijanjem da obavljaju zahvate koji su zakonom dopušteni oni su u stvari bešćutni iako se pozivaju na moral i savjest. Bešćutni su prema pacijenticama kojima u teškoj situaciji odbijaju pomoći, a bešćutni su i prema svojim kolegama koji se, ako nisu u prizivu, pretvaraju u doktore za pobačaj jer moraju nadoknaditi nerad svojih kolega. Posebna skupina su oni koji u javnoj ustanovi imaju istančan moralni osjećaj, a onda kad dođu u privatnu taj osjećaj ostave na vratima. Još manje veze ima ideja slobode savjesti da neka javna zdravstvena ustanova uopće ne pruža neku zakonom propisanu uslugu jer su se svi pozvali na priziv savjesti. U tom smislu pozivanje na priziv savjesti nije ostvarivanje nečijih ljudskih ili građanskih prava nego kršenje tih istih prava. Jer u samom temelju naših prava je da njihovo ostvarivanje ne može biti takvo da se zbog njega uskraćuju ili krše nečija tuđa prava”, izjavila je Mrak Taritaš.
Pozvala se na analizu pučke pravobraniteljice koja je ustvrdila da se priziv savjesti u obvezujućim međunarodnim dokumentima ne navodi izrijekom kao zasebno ljudsko pravo koje su države dužne osigurati. S druge strane, dužne su osigurati pravo na zdravlje i pristup zdravstvenim uslugama.
“Predlažem da se Vladi da nalog da u svojim vlastitim institucijama poštuje vlastite zakone i Ustav. Sramota je da to uopće moramo tražiti zaključkom i moliti premijera i ministra da provode zakone Republike Hrvatske. Netko vani bi mogao pomisliti da su ovi u Hrvatskoj pošandrcali. Apsurd ide do kraja kad premijer predlaže Saboru da odbije zaključak o poštivanju zakona”, zaključila je Mrak Taritaš.
Protiv pobačaja, protiv kontracepcije i protiv seksualnog odgoja
Katarina Peović iz Radničke fronte podsjetila je da priziv savjesti skupo plaćaju porezni obveznici jer bolnice financirane javnim novcem plaćaju outsourcing ginekologa koji će obaviti pobačaj. “Ministarstvo zdravstva godišnje potroši 460 milijuna kuna na ugovore s privatnim bolnicama za razne usluge koje bi se mogle obaviti i u javnom zdravstvu, a sada ćemo još imati prigovarače savjesti u javnom zdravstvu da bismo financirali privatni posao”, rekla je Peović.
Za Sabinu Glasovac, potpredsjednicu Sabora i zastupnicu SDP-a, zanimljivo je da se sloboda i prava ljudskih bića nikad ne propituju kod muškaraca, ali se kod žena dovode u pitanje. “Nema većeg poniženja za ljudsko biće od toga da vas tretiraju kao objekt, kao što se žene nerijetko tretira s idejom da im je jedina svrha rađati. Ne promoviramo pobačaj. Mi smo za to da u hrvatske škole uđe edukacija o spolno odgovornom ponašanju, o planiranju obitelji, o zaštiti reproduktivnog zdravlja, da učimo djevojčice kako se zaštititi od neželjene trudnoće i izbjeći najteže rješenje kao što je pobačaj. No, ako do njega dođe, nemamo pravo propitivati zašto se neka žena odlučila na pobačaj nego joj omogućiti da taj zdravstveni postupak bude siguran. Ne razumijem one koji bi zabranili pobačaj, a istovremeno su protiv kontracepcije i protiv seksualnog odgoja”.
Erik Fabijanić iz Kluba socijaldemokrata upozorio je kako Hrvatska riskira osudu Europskog suda jer ne pruža svojim građanima ono što je zakonom propisano.
Novac za žene koje imaju osnove da tuže državu
Sandra Benčić iz Kluba zeleno-lijevog bloka sa saborske je govornice obećala da više neće tražiti od saborske većine i Vlade da počnu provoditi zakon. Umjesto toga, izjavila je da će se posvetiti tome da ženama koje su bile prisiljene ići na pobačaj izvan Hrvatske osigura sredstva kako bi mogle tužiti državu i tražiti odštetu.
Zastupnici koji su podržali prijedlog Anke Mrak Taritaš podsjetili su svoje kolege s desnog političkog spektra na zakletvu koju su dali kad su stupali na dužnost, a u njoj, među ostalim, stoji i da će se u svom radu držati Ustava i zakona i poštovati pravni poredak Republike Hrvatske. A taj pravni poredak dopušta pobačaj na zahtjev u za to ovlaštenim zdravstvenim ustanovama.
Pa stvarno, tko je tu lud?